Menu2

Jak zarabiać na vlogu?

Wraz z lawinowym wzrostem popularności serwisu Youtube rośnie ilość osób, które zarabiają na własnych kanałach a zawód vlogera staje się coraz częściej intratnym zajęciem.

zarabianie na vlogu jak zarabiac

Jak zacząć zarabiać na Youtube?

Po pierwsze musisz mieć swoje konto na Youtube na które będziesz wrzucał swoje filmy.

Konto działa w oparciu o system google adsense i zazwyczaj jest połączone z pozostałymi usługami – gmail, google analytics, etc.

Po założeniu konta możesz zacząć umieszczać swoje filmy, pamiętaj jednak że aby myśleć o ewentualnych zarobkach ze swojego konta musisz spełnić kilka kryteriów:

 

Pierwsze i najważniejsze – treść:

zarabianie na vlogu, vlogerzyFilmy: filmy muszą należeć do Ciebie. Nie możesz wrzucać cudzych filmów, gdyż Youtube dzięki bardzo dobrym i stale udoskonalanym filtrom bardzo szybko wychwyci ewentualne plagiaty i dodatkowo zablokuje Ci możliwość zarabiania na Twoim kanale.

Muzyka: co ciekawe już samo tło dźwiękowe niekoniecznie musi być Twojego autorstwa. Youtube analizuje pochodzenie każdej dodanej ścieżki dźwiękowej i tutaj mogą się zdarzyć 4 przypadki:

 

Przypadek 1 – podkład filmu youtube ze znaną ścieżką dźwiękową.

Przesłany przez Ciebie film zawiera znany podkład dźwiękowy: wrzucając film z podkładem gwiazdy muzycznej, np. Rihanny możesz być pewien, że Youtube w ciągu kilku godzin usunie ścieżkę dźwiękową z Twojego filmu a Ty stracisz możliwość zarabiania na filmie.

 

Przypadek 2: podkład filmu Youtube z podkładem małoznanego, niszowego lub alternatywnego artysty.

Część artystów ma podpisaną z Youtube specjalną umowę dzięki której zarabiają na udostępnianiu muzyki – w takiej sytuacji gdy będziesz miał możliwość zarabiania na reklamach to część (lub w najgorszym przypadku całość) zysków trafi do artysty, którego ścieżkę dźwiękową wykorzystałeś.

W przypadku  gdy artysta nie ma podpisanej z Youtube umowy to w 90% przypadków nie grozi Ci nic za wykorzystanie takiego podkładu muzycznego, ale w przyszłości może się zdarzyć prawdopodobieństwo wystąpienia roszczeń ze strony autora. Pamiętaj, że w takich przypadkach Youtube bardzo restrykcyjnie podchodzi do praw autorskich.

 

Przypadek 3:

możesz wykorzystywać muzykę artystów, którzy udostępniają swoją muzykę na zasadzie tak zwanych wolnych licencji (pamiętaj, żeby wolna licencja obejmowała również jej komercyjne wykorzystywanie).

 

Skąd brać muzykę do swoich filmów Youtube?

W sieci istnieje wiele stron oferujących twórcom filmów wykorzystywanie muzyki. Popularne serwisy to:

freemusicarchive.org/

www.jamendo.com/

 

Jak zarabiać na Youtube?

Powinieneś zacząć od aktywowania własnego konta Adsense i sukcesywnie rozbudować swój kanał. Rozwój kanału przypomina rozwój miasta/cywilizacji w popularnych grach RTS:

W miarę wzrostu liczby widzów dostajesz możliwość dodawania miniaturek filmów i inne partnerskie opcje. Najwyższym wyrazem uznania jest banner wyświetlający się w Twoim koncie.

Najpopularniejsi vlogerzy nie osiągają zbyt dużych wyświetleń pojedynczego filmu, ale dzięki wytrwałej i rutynowej pracy (niektórzy mają na kanale ponad 1000 filmów!) osiągają trwałe i stabilne zyski.

 

Ile zarobię na filmach Youtube?

Zarabianie na Youtube zaczyna przypominać jedną z większych tajemnic XXI wieku. Wszystko przez 2 fakty:

 1. Youtube poprzez specjalne zapisy w umowie zniechęca do dzielenia się wiedzą odnośnie zarobków
 2. W Polsce obawiając się o zazdrość i komentarze nikt nie lubi mówić ile zarabia, a jak przeczytacie dalej z Youtube’a w Polsce zaczyna żyć coraz więcej osób.

Dodatkowo warto nadmienić, że Youtube ma silne obostrzenia i tak:

partner ma prawo podawać kwoty przelewów ale nie może podawać statystyk kliknięć w reklamy. Dodając do tego obawy przed zawiścią i niechęć dzielenia się swoimi zyskami większość Vlogerów woli utajniać swoje zarobki.

W przypadku kont powiązanych z partnerami sprawa wygląda inaczej: niektórzy partnerzy zastrzegają sobie poufność co do zawartych umów i uzyskiwanych zysków.

 

Odkrywając tajemnicę – zarobki Youtube.

Najprostszy kalkulator Youtube wynosi:

 

za każde 100 000 wyświetleń Twojego kanału youtube płaci około 40 – 50 dolarów,

ale uwaga: jest to stawka uśredniona i zazwyczaj tolerancja wynosi w granicach (+/- 10% lub nawet 15%).

 

Skąd się biorą różnice w płatnościach Youtube?

Różnice w płatnościach są bardzo podobne do tych, które są stosowane w mechanizmach google adsense:

 

Dopasowanie reklam Youtube:

jak zarabiać na vloguPo pierwsze Youtube analizuje dopasowanie reklamy do treści filmu, zawartości naszego kanału.

Im lepsze dopasowanie tym zarobimy więcej.

Przykład: nagrywamy głównie materiały o grach. W przypadku kampanii wideo nowej gry zarobimy więcej niż gdyby akurat byłaby to kampania np. nowych, kobiecych ubrań

 

Pora roku:

Okres najwyższych zarobków to jesień – zima (wiadomo święta i okres poświątecznej wyprzedaży).

Najniższe zarobki uzyskiwane są latem (większość osób wyjeżdża na wakacje).

 

Rejonizacja:

Po trzecie Youtube płaci w zależności od kraju z którego pochodzą tak zwane clicki.

Użytkownik oglądający Twój film w Niemczech przyniesie Ci więcej dochodu, gdyż stawki reklamowe są zazwyczaj w Niemczech wyższe aniżeli w Polsce.

Co ważne to fakt, że liczy się nie tylko kraj – w ramach rejonizacji Youtube dywersyfikuje nawet województwa i miasta w Polsce z których pochodzą „kliki”.

 

Mechanizm płatności Youtube.

ile zarabia youtubeMechanizm płatności za ilość wyświetleń (wspomniane 50 dolarów) nie jest jedynym stosowanym przez Youtube.

Drugim jest również wspomniany system pay per click – za klikanie w wyświetlające się podczas filmów reklamy.

Co bardzo ważne: w obu przypadkach liczone są tylko filmy przy których pojawiają się reklamy. Jeżeli nasz kanał jest niszowy i ma mało widzów, to możemy zapomnieć o zarabianiu na reklamach.

Sposób naliczania zysków zazwyczaj zależy od umowy partnerstwa jaką udało nam się podpisać.

Co ważne: Większość ludzi starających się o partnerstwo Youtube dostaje program zarobkowy (wtedy zarabia się nie na wyświetleniach reklam a na kliknięciach w reklamy).

 

Adblocki i komórki.

Zazwyczaj skutecznie obniżają nasze zyski. Przy „dużych” kanałach około 20% – 30% wyświetleń stanowią wyświetlenia niepłatne – blokowane przez adblocki i wyświetlenia na komórce, tablecie.

 

 

Partnerzy Youtube w Polsce.

zarobki youtubeYoutube zazwyczaj „podpisuje” z nami umowy za pomocą siatki partnerów.

Najpopularniejsi partnerzy w Polsce to Agora S.A. (wydawca wyborczej i portalu gazeta.pl) oraz Full Screen.

Aby uzyskać partnerstwo z Youtube poprzez Agorę S.A. należy wypełnić specjalny formularz. Normy rygorystyczne wciąż są dość wysokie i o wiele łatwiej jest podpisać partnerstwo z drugim popularnym partnerem – firmą Fullscreen gdzie większość wniosków jest pozytywnie rozpatrywana.

 

 

Nie każdy może na Youtube zarabiać.

Po pierwsze – musisz być osobą pełnoletnią.

Jeżeli nasze filmy wywołują sporo kontrowersji, dominują opinie negatywne (tak zwane łapki w dół), filmy cechuje przemoc i wulgarny język to Youtube nie zezwoli nam na prowadzenie własnego kanału.

Jeżeli dostawałeś od Youtube ostrzeżenia o naruszeniu praw autorskich to również najprawdopodobniej nie uda Ci się zdobyć licencji.

 

Pierwsza wypłata.

Zarobki podawane są w Euro i pierwsza wypłata (życzę Wam, oby jak najszybsza) jest możliwa po osiągnięciu progu 70 Euro.

Wypłata odbywa się tak jak w przypadku wypłat zysków uzyskiwanych ze zwykłych stron – minimalny próg to 70 Euro.

 

Ci, którzy zarabiają najwięcej na swoich kanałach:

To przede wszystkim osoby prowadzące coraz bardziej popularne vlogi (blogi w formie video).

 

Najpopularniejsi vlogerzy w Polsce.

Vlogi komentatorów rzeczywistości:

 

Vlogi testerów gier:

Vlogi emigrantów:

 

 

Vlogi testerów:

 

 

W Polsce zazwyczaj tworzy się vlogi o grach.

Drugi popularny temat to komentowanie rzeczywistości i blogi emigrantów opisujących życie poza granicami kraju (USA, Dubaj, etc.).

W połowie stawki znajdują się blogi poświęcone zarabianiu i MLM( i tutaj ciekawostka – osoby te kreują się na ekspertów mają zazwyczaj najniższą oglądalność spośród wszystkich wymienionych grup).

Często vlogerzy próbują wychodzić poza standardowy schemat i próbują zarabiać w inny sposób: uczestnicząc w imprezach tematycznych, otwierając sklepy z gadżetami sygnowanymi własnym nickiem.

 

Minusy bycia Vlogerem.

 • Zważywszy na fakt, jaka jest średnia wieku przeciętnego użytkownika Youtube, to zazwyczaj vlogerzy padają ofiarą trolli internetowych i zostają stety lub niestety idolami osób ze szkół podstawowych i gimnazjów.
 • Bycie internetowym celebrytą – popularność na Youtube przenosi się do prawdziwego życia a Internet jest pełen tak zwanych trolli, nieodróżniających fikcji od rzeczywistości.
 • Przez takie sytuacje zdarza się, że niektórzy musieli zamykać swoje kanały ze względu na fakt, że byli prześladowani w realnym życiu.

 

Powiązane:

, , , , , ,

8 Responses to Jak zarabiać na vlogu?

 1. Paweł 10 września 2013 at 08:28 #

  Znalazłem coś takiego: http://wyobrazsobie.komputerswiat.pl/video/edycja-i-montaz-filmow/2009/07/jak-dodawac-napisy-do-youtube.aspx
  Więc chyba nie ma z tym problemu :)

 2. Paaweł 9 września 2013 at 17:13 #

  Witam
  Chciałbym zapytać czy trzeba mieć jakieś specjalne prawa do filmiku umieszczonego youtube, w którym chcę dodać napisy/tłumaczenie?

  • luki 9 września 2013 at 17:32 #

   generalnie sliski temat -> ja bym nie polecał, bo youtube wykrywa sekwencje obrazow i dzwiek. Takze na nic tłumaczenie że chciałeś tylko dodać napisy.

 3. mik 18 kwietnia 2013 at 09:28 #

  http://adsensbeztajemic.blogspot.com/

 4. mik 18 kwietnia 2013 at 09:26 #

  dużo ciekawych informacji ale na tej stronie widać ile zarabia się na adsense 1000 000 wyświetleń nie dają kokosów

  • JA 14 lipca 2013 at 00:06 #

   Człowieku jak dasz dobry film dajmy Tivolt polecam , to zarobisz na 2-3 filmach

Dodaj komentarz