Menu2

Kierowca autobusu, ile zarabia, ile kosztuje kategoria D

Kierowca autobusu to bardzo odpowiedzialny zawód. Liczne wypadki i nadużycia sprawiły, że temat pracy kierowców stał się tematem publicznej debaty. Jak wygląda codzienna praca kierowcy autobusu?

praca kierowca autobusu

 

Kierowca autobusu wczoraj i dziś.

Kiedyś kierowcy autobusów cieszyli się dużo większym szacunkiem – traktowani byli jako eksperci od danej trasy czy też regionu.

Wraz z kryzysem i presją na coraz niższe pensje ich praca mocno ucierpiała. Dzisiaj oprócz prowadzenia autobusu odpowiedzialni są za jego sprzątanie i często zamiast wygodnych pokoi hotelowych muszą spać w autobusie.

Dawniej był to zawód szanowany. Dzisiaj został sprowadzony do rangi „dowoziciela” turystów na miejsce. Po licznych wypadkach polskich autokarów umiejętności naszych kierowców co rusz poddawane są medialnym wątpliwościom.

 

 

Kto może zostać Kierowcą autobusu.

Kierowcą autobusu może zostać każda osoba dorosła, która pomyślnie zda kurs na kierowcę autobusu.

W tym zawodzie podstawą zatrudnienia jest doświadczenie.

 

ile zarabia kierowca 

 

Jak zostać Kierowcą autobusu?

Aby zostać kierowcą autobusu należy przejść kurs: pierwszy krok to zapisanie się na kurs prawa jazdy.

Pierwszy etap to część teoretyczna kursu, która jest bardziej rozbudowana aniżeli ta w kursie kategorii B.

Po teście teoretycznym przychodzi czas na część praktyczną: egzamin na placu manewrowym. Egzamin praktyczny składa się:

 • Z nauki jazdy po łuku
 • Nauki parkowania
 • Nauki jazdy na skos, pod kątem prostym i tyłem
 • Jazdy z przyczepą
 • Jazdy po okolicznym terenie

 

Co ważne…

Po zdaniu egzaminu państwowego mamy uprawnienia do kierowania autobusem, ale tylko do 9 osób.

Aby mieć „normalną” możliwość kierowania autobusem należy zrobić kwalifikację wstępną  – koszt kwalifikacji wstępnej waha się od 2500 do nawet 4000 złotych (koszt zależy od tego czy przygotowujemy się do kwalifikacji wstępnej na komputerze czy z wykładowcą)

 

Pracowania psychotechniczna.

W międzyczasie musimy również odwiedzić pracownię psychotechniczną gdzie testowana jest nasza:

 • Koncentracja
 • Reakcja ruchowa
 • Widzenie przestrzenne

Po zdaniu wszystkich powyższych elementów, uzyskaniu świadectwa kwalifikacji i zdaniu testów psychotechniczych udajemy się do wydziału komunikacji aby złożyć wszystkie niezbędne dokumenty.

Następnie otrzymujemy kartę kierowcy, która uprawnia nas już do prowadzenia autobusu.

 

 

Ile kosztuje kurs na prawo jazdy kategorii D?

Koszt ogólny kursu to około 3900 złotych (gdy posiadamy już prawo jazdy kategorii B) i 2900 zł gdy posiadamy już prawo jazdy kategorii C.

 

Ile kosztuje egzamin na kategorię D?

Koszt egzaminu na kategorię D to obecnie 182 złote

Koszt egzaminu na kategorię D+E (prowadzenie autobusu z przyczepą) to obecnie 195 złotych
kierowcy autobusu w norwegii

Kariera kierowcy autubusu.

Najczęściej kierowcy przechodzą 3 szczeble swojej kariery:

 • Jazda w jednoosobowym składzie
 • Jazda jako dowoziciel
 • Jazda jako drugi kierowca w dwuosobowym składzie.

 

Niestety rynek dla kierowców autobusów w Polsce jest dość mały. To zazwyczaj zamknięty krąg gdzie znają się kierowcy z całego województwa bądź nawet regionu.

 

 

Gdzie może pracować Kierowca autobusu?

Na początku naszej kariery możemy liczyć głównie na jazdę na krótkich trasach, gdzie stres jest ogromny i ciągłe parcie na jak najszybsze przejechanie danej trasy.

W 80% przypadków kierowcy autobusów pracują w prywatnych firmach, około 20% wciąż pracuje w państwowych firmach przewozowych.

 

 

Jak wygląda codzienna praca Kierowcy autobusu?

Kierowca w miesiącu mogą pracować maksymalnie 24 dni w tym 9 dni bez przerwy po czy musi być przynajmniej dzień odpoczynku.

W miesiącu można przejechać maksymalnie 54 godziny (w wyjątkowych sytuacjach można ten czas przekroczyć, ale w kolejnym miesiącu trzeba wtedy przejechać odpowiednio mniej godzin).

Kierowcy po przejechaniu trasy mają i zjazdu na bazę mają 9 godzin na odpoczynek. Niestety praktycznie wszyscy mają w swoich obowiązkach zapisaną klauzulę mówiącą o konieczności sprzątania autobusu a z tym naprawdę jest problem: wszędzie resztki jedzenia, przyklejone gumy do żucia i inne dziwne akcesoria.

 

W Polsce obowiązują przerwy w jeździe:

całe 45 minut lub podzielone: 15 i 30. Natomiast za granicą może być już 3×15.

Prawdziwą udręką w pracy kierowców są kary:

Z jednej strony wymierzane przez policję i inspekcje transportu krajów przez które jedziemy a z drugiej strony przez samych pracodawców: pracodawcy najczęściej karzą za „przepał” (zbyt wysokie spalanie spowodowane trzymaniem silnika na zbyt wysokich obrotach) za zybt długie postoje, jazdę inną trasą i skargi od biur podróży lub samych klientów.

 

 

Zarobki kierowcy autobusu?

Kierowcy autobusów zarabiają od 150 do 250 złotych za dzień pracy.

Daje to miesięczną pensją wahającą się od 3500 do 5000 złotych.

 

 

Plusy i minusa zawodu Kierowca autobusu

Plusy zawodu Kierowca autobusu

 • Możliwość zwiedzenia świata
 • Możliwość poznania ciekawych ludzi (głównie piloci wycieczek)
 • Atrakcyjne zarobki

 

Minusy zawodu Kierowca autobusu:

 • Ograniczony rynek pracy
 • Konieczność wydania sporych pieniędzy, aby uzyskać prawo jazdy

 

Ciekawostki pracy Kierowcy autobusu.

Prawo unijne mówi, że pasy w autobusach są wymagane i ze w autobusach nie można ani jeść ani pić.

Czasami zdarza się, że kierowcy wiozą ze sobą kontrabandę: nielegalny alkohol i papierosy. Jednak bez odpowiedniej siatki dystrybucyjnej może być z tym ciężko.

Średnie spalanie autokaru to 25 – 30 litrów na 100 kilometrów. W mieście od 40 do nawet 60 litrów na 100 kilometrów.

 

Powiązane linki:

 

, , , , , , , , , ,

10 Responses to Kierowca autobusu, ile zarabia, ile kosztuje kategoria D

 1. new_driver 13 maja 2014 at 10:00 #

  A możecie podać jakiś dobrych (turystycznych) przewoźników na dolnym śląsku / opolszczyźnie / śląsku, gdzie są normalne warunki i ludzie? znacie może taką firmę jak MARTEX?

 2. Andre 18 kwietnia 2014 at 23:30 #

  Jak wam się nie podoba robole to wypad do Niemiec za kółko

  • Markus 23 maja 2014 at 13:26 #

   Andre = Smiec !!! Tobie sie podoba zarobic 1600 zl na autobusie ???

 3. Kocur 14 kwietnia 2014 at 00:01 #

  Trutu tutu majtki z drutu,za Czerwonych kierowca autobusu to był gość dziś jest szmata którą każdy może sobie d…e podetrzeć najniżej opłacany zawód w tym pojebanym Kraju.Debile pracodawcy!!! Średnia wieku autobusu 20-30 lat !!! stan techniczny krytyczny!!!, taczki w ogródku mam w lepszym stanie !!! Brak solidarności zawodowej chamstwo i skurwysyństwo w śród kierowców autobusów to norma.Kiedys kierowca musiał mieć średnie wykształcenie dzisiaj motłoch sie rozbija autobusami (przepraszam niektórych kierowców) W turystyce jeszcze da sie przeżyć na linniach krajowych i podmiejskich MASAKRA !!! Dzisiaj idealny kierowca autobusu to taki …czyściuteńka koszulka biała z krawacikiem,spodnie w kantke,ładny bucik dobra woda po goleniu,pełny zestaw do sprzątania autobusu oczywiście własność kierowcy ( bo pieprzony pracodawca na nic nie ma pieniędzy ) przynajmniej dwa GPS-y + mapa europy w głowie dobrze by było żeby komunikował się chociaż w dwóch językach,i najważniejsze morda w kubeł,żadnych własnych pomysłów i to wszystko za umowe o dzieło bo za umowę o prace trzeba jeszcze loda Panu Szefowi zrobić i 1600 zł brutto !!! Kolega TIR-em jezdzi za 6000-9000 zł m-c a mnie na opłaty nie starcza.Jaką odpowiedziałność ma kierowca TIR-a a kierowca autobusu kiedy koledzy kierowcy się otrząsną z tego letargu…Chcę zwrócić jeszcze uwagę na taki szczegół że dobry nowy autobus turustyczny to wydatek ok 2 000 000 zł a dzięki nam to jezdzi i wygląda,ceny autobusów są jednakowe w całej UE,niemiec nie będzie jezdził autobusem za 2 000 euro bo za duża odpowiedzialność angol za 2 000 funtów nawet nie zbliży sie do drzwi,po Londynie jeżdzą Polacy i murzyni !!!A w Polsce za 1600 zł !!! Apokalipsa !!!Koncze bo krew mnie zalewa,pozdrawiam Rząd RP i pracodawców.

 4. dominik 12 lutego 2014 at 18:33 #

  Jestem tzw. busiarzem. Trasa podmiejska 25km w jedną stronę. Pracuję kilkanaście godzin dziennie żeby coś zarobić stawka 12zł/h. Duża monotonia, wredni, brudni i śmierdzący ludzie. Często i gęsto właściciele firm robią sobie jaja z kierowców. Niemniej często kierowcy to ostatni śmierdzący zapijaczony i wulgarny element. Odradzam

 5. adam 18 stycznia 2014 at 22:02 #

  Ten kto to pisał nie wiele wie o tym zawodzie nawet w teorii :( przerwy 45 min ale z podziałem na 30 i 15 (w tej kolejności lub całe 45 min czyli jadem 4,5h potem 45 min przerwy i znów 4,5 h lub np 3h jazdy 30min przerwy 1,5h jazdy 15min przerwy i 4,5 h jazdy ) Dwa czas jazdy dla kierowcy (nie pracy ) to 90 h w 2tygodniowym systemie pracy. W tygodniu mamy 45 h jazdy ( nie pracy) co możemy wydłużyć do 56 h ( w wyjątkowym wypadku jeszcze o czas konieczny na dojazd do parkingu ale to już mowa o minutach ) gdy w jednym tygodniu mamy 56 h jazdy w drugim możemy max jechać 34h. Tyle w teorii :) też czekam na prawko, ps skąd te zarobki … może u prywaciarza. Zarobki w komunikacji to 1700-1900 na łapę na start. W 3mieście i kilku większych miastach ponoć 2200zł.

 6. rafal 8 stycznia 2014 at 08:55 #

  kto pisal ten tekst?? Jakie 54 godziny w miesiacu mozna pracowac?? Czas pracy to sobie chyba sam wymysliles bo od 2008 jezdze autobusem i to co tutaj jest napisane to jest poprostu jakas herezja

 7. farmer 3 grudnia 2013 at 15:13 #

  Ja właśnie czekam na odbiór prawka, za wszystko wyszło mnie ok. 400-500 zł (dokupiłem 3 godziny za 240 zł, 30 zł za egzamin teoretyczny i 200 zł za praktyczny) bo robiłem z pośredniaka. Zdałem można powiedzieć że za pierwszym razem bo raz się spóźniłem na teorie 5 minut i mnie oblali, drugi raz nie wiedziałem co to jest dodatkowe wyposażenie autobusu (nie wymieniłem ogumione koło zapasowe i luki bagażowe) ;D i mnie też oblał, nie licząc tych dwóch wpadek to zdałbym za pierwszym razem ;). Teraz czekam do końca stycznia na decyzję czy pośredniak będzie robił kurs na przewóz osób.

  • art 22 czerwca 2014 at 11:33 #

   pier…to,j za granice np. uk. 10 f na godzine i nic poza jazda i sprzedaza biletow Ciebie nie interesuje…szkolenia zalatwione, crb check tez, wsio w temacie., wiem bo jezdze tu 4 lata i w zyciu nie bylbym kierowca autobusu w Polandzie…musialoby mnie ostro poje…c zeby za 2k krecic fajera w jakies rozjeb…j setrcie…pozdrawiam

 8. haszik 25 października 2013 at 10:45 #

  Wszystko cacy tylko ktoś nie dopisał że kierowca jest ostatni do pieniedzy,a jak odejdzie z firmy ,to już po kasie.Diety wypłacane po kilku miesiącach i trzeba o nie żebrac.O umowie o pracy można sobie dyskutowac z kolegami,nie z szefem.Biura podróży.Dostaniesz pokój na wachadle albo spanie w autobusie/na szczeście Hiszpanie już dają 1000 euro za ten numer/.Dojedziesz na miejsce/wachdało/ jeszcze koła sie toczą a pilot już liczy o której kończy sie pauza 9 godzin./sprzątanie,mycie autobusu to jest inna czynnośc[we Francji 150 euro i po pauzie].Na linii.Minister podpisuje rozkład jazdy.Chciałbym zobaczyc takiego który wyjedzie z dworca zachodniego w Warszawie o 8.00 i dojedzie za półtorej godziny do Radomia/zmuszanie do łamania przepisów[mandaty i punkty na konto kierowcy].Na turystyce.Nikogo nie interesuje że masz 21 godzin na dojazd.Towarzystwo popije i pretensje że gonisz że maksymalnie skracasz przerwy.Toaleta w autobusie/chory pomysł/.Po kilku godzinach na parkingu/grupa idzie zwiedzac/ zaczynasz jazde TOY TOY-em./panie kierowco dla czego tak śmierdzi???/Zawsze można zmienic zawód,tylko jak sie ma 50 lat i połowe życia sie to robi to troche cieżko.POZDRAWIAM

Dodaj komentarz