Menu2

Pracownik stacji paliw – praca i zarobki

Jeśli interesuje Cię praca na stacji benzynowej i dobrze czujesz się jako pracownik bezpośredniej obsługi klienta musisz koniecznie przeczytać ten tekst. Z niego dowiesz się, jakie zadania wykonują pracownicy tego typu obiektu oraz jakie są walory a jakie wady tego rodzaju zajęcia. Tutaj pozyskasz również informacje na temat przeciętnych zarobków pracownika stacji paliw.

Pracownik stacji paliw

Kto może zostać pracownikiem stacji paliw?

Pracownikiem stacji paliw może zostać przede wszystkim osoba sprawna fizycznie, która nie boi się długiej, zmianowej pracy – ta oparta jest najczęściej na systemie 12 godzinnym.

Ponadto pracownik takiego punktu musi być sumienny i punktualny, uczciwy i dyspozycyjny. Powinien wykazywać się dbałością o stanowisko pracy i samodzielnością w wykonywaniu zadań.

Dobrze jeśli cechuje go wysoka kultura osobista i dobra komunikatywność.

Najczęściej do pracy na stacji paliw przyjmowane są osoby, które posiadają doświadczenie w obsłudze klienta oraz znają przynajmniej jeden język obcy (angielski lub niemiecki).

 

Jak zostać pracownikiem stacji paliw?

Aby zostać pracownikiem stacji benzynowej niezbędne jest posiadanie co najmniej wykształcenia średniego. Dodatkowo konieczna jest aktualna książeczka do celów sanitarno – epidemiologicznych – w tym celu należy wykonać niezbędne badania takie jak RTG klatki piersiowej, badanie kału czy badania, które wykluczą obecność chorób zakaźnych.

Zatrudnienie pracownika stacji paliw odbywa się poprzez jego pozytywne przejście rozmowy kwalifikacyjnej; liczy się także jego doświadczenie zawodowe.

Aby zostać pracownikiem stacji paliw nie jest konieczne zdobycie żadnych specjalnych uprawnień czy przejście jakichkolwiek kursów – istnieje jednak konieczność znajomości obsługi kasy fiskalnej i obsługi urządzeń wchodzących w skład stacji i punktu sprzedażowego. Ponieważ na stacji znajdują się środki łatwopalne, każdy pracownik musi znać szczegółowo przepisy BHP.

Zarobki pracownika stacji paliw.

Szeregowy pracownik stacji paliw zarabia średnio 1800 złotych miesięcznie.

 

Pracownik franczyzowej stacji paliw

Zarobki zależą od typu stacji (franczyza czy centrala), miasta i obrotów stacji.
Myślę, że spokojnie można powiedzieć, że oscylują zazwyczaj do 1200 do 2000 złotych.

Marcin, Warszawa

 

Gdzie może pracować pracownik stacji paliw?

Pracownik stacji benzynowej jak sama nazwa wskazuje pracuje na jednej ze stacji benzynowych należących do prywatnych właścicieli, dystrybutorów bądź koncernów paliwowych.

 

 

Jak wygląda codzienna praca pracownika stacji paliw?

Pracownik stacji paliw zajmuje się kompleksową obsługą klienta tego rodzaju obiektu. Do jego zadań zalicza się więc przyjmowanie płatności za paliwo oraz sprzedaż wszelkich artykułów, które dostępne są w punkcie płatniczym – często są to akcesoria samochodowe bądź artykuły spożywcze jak również produkty, jakie oferowane są w stoisku gastronomicznym (kawa, hot-dogi, zapiekanki i inne).

Chociaż pracę na stacji paliw mogą podejmować zarówno kobiety jak i mężczyźni to warto zaznaczyć, że to zazwyczaj mężczyźni pomagają klientom w tankowaniu paliwa.

Pracownicy stacji paliw mają także obowiązek dbania o strefę obiektu, czyli sprzątanie po klientach przy punktach tankowania oraz w obrębie sklepu i punktu gastronomicznego.

Praca na stacji benzynowej odbywa się w systemie dwu bądź trzy zmianowym bowiem punkt tego rodzaju otwarty jest przeważnie przez całą dobę.

 

Status społeczny pracownika stacji paliw

Nie jest zbyt wysoki. Pracownik stacji paliw to jeden z tych z sektora sprzedaży i obsługi klienta. Jego praca nie należy do najlżejszych a jednak nie wykazuje się on specjalnie wysokimi zarobkami.

Praca tego rodzaju jest również uznawana w społeczeństwie za zajęcie mało ambitne, dla osób bez wykształcenia i chęci ponoszenia swoich kwalifikacji zawodowych.

 

Plusy i minusy pracy pracownika stacji paliw

Plusy:

  • praca bez konieczności posiadania wykształcenia wyższego,
  • praca bez konieczności posiadania specjalnych uprawnień,
  • praca bez istnienia korporacyjnego „wyścigu szczurów”.
  • praca w ciągłym kontakcie z ludźmi.

Minusy:

  • trudne warunki pracy – praca stojąca do tego nierzadko z „trudnym” klientem
  • dosyć niskie zarobki,
  • brak rozwoju,
  • praca mało ciekawa, żmudna.

 

Ciekawostki.

Na większości stacji paliwowych są wyznaczane standardy pracy pracowników i  określany wyraźny podział obowiązków.

Dla stacji paliw wysokie ceny paliwa to spore kłopoty: stacje benzynowe zarabiają najwięcej na produktach spożywczych – wysokie ceny paliwa powodują, że klienci są mniej skorzy kupować hot-dogi czy inne produkty.

 

Zdjęcie: materiały prasowe Orlen.

, , , , , , , ,

No comments yet.

Dodaj komentarz