Menu2

10 hobby, które uczynią Cię mądrzejszym

Od lat na gruncie psychologii toczy się spór na ile inteligencja jest wrodzona, a na ile mamy wpływ na jej rozwój.

Nie ma jednoznacznej i ogólnie przyjętej odpowiedzi na ten temat, ale wiemy na pewno, że nauka nowych rzeczy wpływa na nasze zdolności poznawcze (takie jak na przykład pamięć) rozwijając je i czyniąc nas bardziej inteligentnymi.

Przedstawiamy listę 10 hobby, które rozwiną twoje zdolności poznawcze,  inteligencję i uczynią Cię mądrzejszym!

1. Gra na instrumencie

Nauka gry na instrumencie, to jedno z najbardziej wszechstronnie rozwijających nas hobby – poza niesamowitym wpływem na mózg, uczy nas także m. in. cierpliwości, wrażliwości, rozwija słuch. Dla tych z Was, którzy nie mają w sobie talentu lub cierpliwości do gry na instrumencie – nie martwcie się, bardzo dobry wpływ na mózg ma już samo słuchanie muzyki.

 

 

2. Czytanie 

Wszyscy wiemy, że czytanie wzbogaca nasze słownictwo i wiedzę ogólną. Jednak ma szereg także innych fantastycznych właściwości – obniża stres, stymuluje pamięć, inteligencję emocjonalną i logiczne myślenie. Czytać można wszystko – od krótkich broszurek i felietonów, aż po wielostronicowe serie książek. Najlepiej oczywiście postawić na różnorodność i nie zamykać się w jednym typie i tematyce czytanych treści.

 

 

3. Regularna medytacja 

Na temat zbawiennych właściwości medytacji spekulacje można przeczytać wszędzie – to, co wiemy na pewno, to że regularne medytowanie znacznie obniża poziom stresu, wzmacnia samokontrolę i dyscyplinę oraz pomaga uporządkować myślenie, co przekłada się na efektywność.

 

 

4. Łamigłówki i zadania logiczne

Czysta przyjemność dla mózgu – krzyżówki, sudoku, obrazki logiczne, puzzle, rebusy, gry planszowe i zagadki to tylko część szerokiej gamy zabaw, które rozwijają inteligencję i trzymają umysł w dobrej formie.

 

 

5. Ćwiczenia fizyczne 

W zdrowym ciele, zdrowy … mózg! Dzięki regularnym ćwiczeniom fizycznym dotlenimy mózg, polepszymy krążenie krwi, a także będziemy lepiej sypiać – po prostu nie ma złych stron takiego hobby.

 

 

6. Nauka nowego języka 

Nauka nowego języka, to niełatwe zadanie – głównie dlatego jest takie rozwijające. Analiza struktur gramatycznych, zapamiętywanie nowych słów, ciągłe ćwiczenia, nowa wymowa i szukanie analogii – to wszystko wpływa na mózg zbawiennie, dodając nam przy tym przydatną i godną podziwu umiejętność posługiwania się językiem obcym.

 

 

7. Pisanie 

Bardzo dobry wpływ na inteligencję ma także pisanie – pamiętnik, wiersze, artykuły i felietony to wyborne zajęcie z perspektywy naszego mózgu. Rozwija logiczne myślenie, umiejętność sprawnego posługiwania się słowem. Dodatkowo może być wykorzystywane jako forma terapii.

 

Polub nas na Facebooku 

8. Podróżowanie 

Wyprawy za horyzont poszerzają nasze (nomen omen) horyzonty – obniżając poziom stresu, pozwalają skupić się na obserwacji, dosłownemu pochłanianiu nowości i wiedzy.

 

 

9. Gotowanie 

Odpowiednie podejście do gotowania, może być także bardzo rozwijające – próbujmy więc nowych rzeczy! Modyfikowanie przepisu, samodzielne próby i sprawdzanie swoich pomysłów może być świetną zabawą, a przy okazji niesamowitą okazją do rozwoju.

 

 

10. Gry zespołowe 

Poza oczywistymi zaletami, jakie mają ćwiczenia fizyczne, uczestnictwo w grach zespołowych ma dodatkowy wpływ na rozwój umysłu – wszystko dzięki konieczności poznania, zrozumienia i przestrzegania panujących zasad. Dobra wiadomość, dla tych, którzy nie lubią się pocić – dobrze wpływa także już samo oglądanie sportów zespołowych, jak chociażby mecze reprezentacji.


Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter.

Nie wysyłamy spamu, nie sprzedajemy bazy. Max. 1 newsletter tygodniowo.

W każdej chwili możesz się wypisać. Naprawdę warto

, , , , , ,

Polub nas.

Ta strona jest darmowa, nie zawiera agresywnych i natarczywych reklam.

Stronę rozwijamy hobbistycznie, chętnie dzielimy się wiedzą.

Bądź na bieżąco, inspiruj się innymi. Polub nas: