Menu2

10 najczęstszych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej

Teoretycznie każda firma ma wiele zestawów pytań. Teoretycznie – bo zazwyczaj rekruterzy korzystają z tych samych poradników i kończą te same studia. Poniżej przedstawiamy 10 najpopularniejszych pytań zadawanych na rozmowie kwalifikacyjnej.

 

10-pytan-na-rozmowie-kwalifikacyjnej

10 pytań

#1 Opowiedz coś o sobie

Absolutnie pytanie numer jeden, które występuje na 99% rozmów kwalifikacyjnych. Warto zawczasu przygotować sobie odpowiedź i krótko opisać swoją osobę. Uważaj jednak, żeby całość nie wyglądała na wcześniej przygotowaną i wyuczoną. Opowiedz o swoich osiągnięciach, zainteresowaniach, pasjach. Zacznij od tej odległej przeszłości i powoli przesuwaj się w kierunku teraźniejszości.

 

#2 Dlaczego zrezygnowałeś z poprzedniej pracy?

Zachowaj spokój pomimo trudności tego pytania. Nigdy nie mów o swoich problemach ze zwierzchnikiem (obojętnie czy to był powód odejścia czy nie), nie mów też źle o samej organizacji czy współpracownikach. Uśmiechnij się i opowiedz o pozytywnych aspektach Twojego odejścia: co Ci to dało, jak zmieniło się Twoje życie. Możesz nawiązać do chęci rozwoju i konieczności wykonania kroku naprzód.

 

3# Jakie masz doświadczenie związane z tym stanowiskiem?

Opowiedz o wszystkich doświadczeniach, które bezpośrednio lub pośrednio wiążą się ze stanowiskiem na które aplikujesz. Jeżeli takich nie posiadasz to postaraj się opisać te najbardziej zbliżone.

 

4# Czy uważasz się za osobę spełnioną?

Odpowiedź nie może być inna niż tak. Najlepszym wyjaśnieniem będzie to, że:

potrafisz ustawiać sobie wysoko poprzeczkę (cele życiowe) i je realizować. Cały czas starasz się być skupiony na realizacji kolejnych zadań i dlatego uważasz się za osobę szczęśliwą

 

5# Co Twoi współpracownicy powiedzieliby o Tobie?

Możesz sobie przygotować dwa lub trzy miłe cytaty związane z pochwałami usłyszanymi od Twoich współpracowników. ” Michał zawsze uważał mnie za bardzo obowiązkowego, bo przychodziłem do pracy wcześniej niż inni”. Bazuj na cytatach i konkretnych sytuacjach – w ten sposób staniesz się o wiele bardziej wiarygodny.

 

6# Co wiesz o naszej firmie?

Pamiętaj, aby przed rozmową kwalifikacyjną odrobić dokładnie zadanie domowe: sprawdź stronę internetową, historię firmy, jej ostatnie sukcesy i ewentualne problemy. Jak wygląda obecna sytuacja i jak nazywają się najważniejsze osoby w firmie?

 

7# co zrobiłeś w ramach swojego samorozwoju w ostatnim roku?

Postaraj się mówić o rzeczach związanych z samorozwojem mogącym Ci pomóc w przyszłej pracy. Aplikujesz na księgowego? Może byłeś na kursie lub czytałeś fachową literaturę w tym zakresie? Opowiedz o tym!

 

8# Czy uczestniczysz w innych procesach rekrutacyjnych?

Bądź szczery, ale nie rozwódź się zbytnio nad tym tematem. Skup się na tej konkretnej firmie i pokaż, że Ci zależy. Każda próba podlizania się w stylu: „ale tamte firmy są dużo gorsze od waszej” postawi Cię w złym świetle. Masz prawo do uczestniczenia w wielu procesach rekrutacyjnych i to dobrze o to świadczy, że zapraszają Cię na kolejne rozmowy kwalifikacyjne.

 

9# Dlaczego chcesz pracować dla naszej firmy?

Na pewno nie mów o braku pieniędzy, wyganiających Cię do pracy rodzicach czy innych głupich powodach. Pokaż, że naprawdę Ci zależy na tym konkretnym stanowisku. Odwołaj się do swojej wiedzy o organizacji (patrz punkt 6) i powiedz dlaczego praca tutaj byłaby spełnieniem Twoich marzeń.

 

10# Czy znasz kogoś, kto już dla nas pracuje?

I to pytanie jest naprawdę trudne. Najlepiej jeżeli znasz kulturę organizacyjną firmy do której aplikujesz. Firmy często opierają się na poleceniach i nie mają problemu z zatrudnianiem znajomych, znajomych. Jeżeli jednak jest to niemile widziane: powiedz, że nie znasz, po czym szybko zadzwoń do swoich znajomych i poproś ich o pełną dyskrecję.

Podobne Artykuły:


Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter.

Nie wysyłamy spamu, nie sprzedajemy bazy. Max. 1 newsletter tygodniowo.

Polub nas na FacebookuW każdej chwili możesz się wypisać. Naprawdę warto

Polub nas.

Ta strona jest darmowa, nie zawiera agresywnych i natarczywych reklam.

Stronę rozwijamy hobbistycznie, chętnie dzielimy się wiedzą.

Bądź na bieżąco, inspiruj się innymi. Polub nas: