Menu2

Branża weselna

Ta branża jest z pewnością jedną z najbardziej rozwojowych w Polsce. Inwestujący w organizację wesel bez wątpienia nigdy nie stracą ulokowanych środków finansowych bowiem śluby jak i wesela były, są i będą zawsze. Tylko od kreatywności i zapału właścicieli firm zależy ich byt i ewentualny sukces.

jak zorganizowac slub

 

Kto może otworzyć działalność związaną z branżą weselną?

Tak naprawdę każdy, kto chce zainwestować na ten cel swoje środki.

Aby prowadzić działalność w branży weselnej nie potrzebne są żadne pozwolenia czy przebyte kursy. Działalność nie musi być wsparta wykształceniem ani uzyskanymi dyplomami.

Oczywiście jeśli takowe istnieją tym lepiej. Dodatkowo chcąc prowadzić działalność w późniejszym etapie – już jej trwania niezbędna będzie koncesja na alkohol czy pozwolenie sanepidu zezwalające na prowadzenie usług gastronomicznych (w przypadku kompleksowej organizacji wesel czy prowadzenia domów/sal weselnych).

Osoba prowadząca firmę działającą w branży weselnej powinna nieustannie się doszkalać – chociażby udział w targach ślubnych czy gastronomicznych jest w tym przypadku niezbędny.

Konkurencja jest ogromna i aby utrzymać się na tym rynku i zdobywać klientów należy ich z całą pewnością zaskakiwać.

 

Jak otworzyć działalność związaną z branżą weselną?

Jak otworzyć dom weselny?

Zakładanie działalności gospodarczej wiąże się jak zawsze z wypełnieniem urzędowych obowiązków.

W pierwszej kolejności należy więc odwiedzić Urząd Gminy, by wypełnić Wniosek o Wpis do Ewidencji Gospodarczej.

Następnie konieczna będzie też wizyta w GUS, założenie firmowego konta bankowego i wyrobienie wizytówek (7 mitów na temat prowadzenia własnej działalności gospodarczej).

Po dopełnieniu formalności koniecznością jest rozreklamowanie działalności. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem będzie Internet i wszelkie fora, blogi oraz portale dotyczące tematyki ślubów i wesel.

Kiedy prowadzić będziemy również usługi gastronomiczne promocję należy równolegle prowadzić na serwisach dotyczących kulinariów.

Jakie są koszta prowadzenia działalności związanej z branżą weselną?

organizator uroczystosci slubnychWszystko zależy od jej rodzaju. Jeśli otwieramy firmę zajmującą się planowaniem ślubów i wesel, czyli swoistą konsultacją koszta będą praktycznie żadne – jeśli na przykład naszą siedzibą będzie prywatne mieszkanie.

W tym przypadku liczy się nasza inwencja twórcza i najczęściej znajomości z najlepszymi firmami związanymi z weselnym szykiem aniżeli nasz wkład własny. Kosztem może być w tym przypadku benzyna spalona w drodze do klienta czy koszt połączeń telefonicznych i co najważniejsze poświęcony czas, który w przypadku konsultacji płynie nieubłaganie.

Oczywiście dodatkowo będziemy musieli ponosić comiesięczny koszt prowadzenia działalności gospodarczej (jeżeli taką prowadzimy), jeżeli jednak działamy bez działalności gospodarczej to będziemy musieli podpisać umowę o dzieło lub umowę zlecenie.

Jeśli weźmiemy pod uwagę działalność polegającą na wypożyczaniu samochodów/limuzyn do ślubu kosztem będzie ich amortyzacja, utrzymanie i ewentualne naprawy.

Przy dekoracjach sal i kościołów ponoszonym kosztem będą ozdoby – ale w tym przypadku warto zwrócić uwagę na fakt, iż większość z nich jest tylko wypożyczana więc zakupiona raz posłuży z całą pewnością niejednej młodej parze.

Rzecz ma się nieco inaczej w przypadku prowadzenia domów czy sal weselnych. Tutaj największym kosztem będzie utrzymanie całego obiektu oraz wynagrodzenia dla pracowników. Dodatkowy samochód dostawczy, kuchenne sprzęty czy pozwolenia (alkohol, kuchnia) generują kolejne koszta.

 

 

Ile zarabia właściciel firmy związanej z branżą weselną?

samochod slubny wynajem samochodow slubnychOsoba związana z branżą weselną może zarobić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie.

Właściciel 3 okazałych limuzyn wypożyczając je tylko raz w tygodniu jest w stanie pozyskać około 6 000zł dochodu.

Dekorator kościołów i sal weselnych zarobi średnio 1500-2500 zł w zależności od zamówień.

Polub nas na FacebookuŚlubni konsultacji zarabiają najczęściej określony procent od całości zamówienia – ich miesięczne wynagrodzenia są bardzo trudne do określenia: mogą zarobić zarówno 500 zł jak i 10000 zł.

Największe zyski osiąga właściciel sal lub domów weselnych, w jego przypadku mówi się nawet o 20000 zł zysku (oczywiście duże znaczenie ma standard lokalu i jego lokalizacja).

Trzeba również wziąć pod uwagę, iż tego rodzaju przedsięwzięcia opatrzone są najczęściej długookresowymi kredytami, które znacznie pomniejszają zyski.

 

 

Jak wygląda codzienna praca w branży weselnej?

ile zarabia się na weseluW tygodniu jest w miarę spokojnie, wrzawa zaczyna się mniej więcej w czwartek natomiast o pracy na pełnych obrotach możemy mówić już od wczesnych godzin porannych w piątek. Kulminacja przychodzi w sobotę.

Dekoratorzy szykują ozdoby – na dekorację kościoła potrzebują najczęściej około godziny finalnej pracy, w przypadku sali weselnej są to mniej więcej dwie godziny.

Ślubni konsultanci mają głowę pełną zajęć tak naprawdę cały tydzień a w dzień wesela nadzorują pracę innych i pilnują, by wszystko było wykonane według ustalonego z nowożeńcami planu.

Najmniej roboty ma właściciel samochodu, którego zadaniem jest tylko doprowadzić auto do stanu używalności, co najczęściej wiąże się z zaprowadzeniem go na myjnię i sprawdzeniem stanu jego gotowości.

Jeśli takie będą ustalenia z młoda parą właściciel pojazdu może również go udekorować. Całość nie zajmie mu więcej niż jedną godzinę.

Ci, którzy prowadzą domy lub sale weselne mają mnóstwo pracy przez cały tydzień. Jeśli nie zajmują się przygotowaniem przyjęcia to przyjmują potencjalnych klientów, prowadzą rozmowy z dostawcami, kucharzami, orkiestrami i innymi jednostkami zaangażowanymi w wesele. Dzień wesela trwa do …dnia następnego a przynajmniej do poranka, kiedy rozchodzą się weselni goście. Potem następuje jeszcze wielkie sprzątanie i można zająć się sprawami dnia kolejnego. Na sen nie pozostaje już wiele czasu.

 

Plusy i minusy prowadzenia działalności w branży weselnej

Plusy działania w branży weselnej:

  • Ciągłe zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi – ludzie brali śluby, biorą i brać będą
  • Praca na własny rachunek – jesteśmy sobie sterem i okrętem
  • Możemy uczestniczyć w pięknych wydarzeniach młodych ludzi

 

Minusy działania w branży weselnej:

  • Bardzo duża konkurencja na rynku
  • Ciągła potrzeba dostosowywania się do zmieniającej się mody
  • Brak stałego miesięcznego dochodu
  • Sezonowość działalności – miesiące zimowe są martwe, od maja zaczyna się najgorętszy okres
  • Konieczność pracy w weekendy

 

Porady dla chcących otworzyć działalność związaną z branżą weselną.

Każdy, kto chciałby otworzyć firmę związaną z rynkiem usług weselnych powinien wcześniej zrobić dokładny biznesplan. Konieczne jest również zbadanie konkurencji i analiza ewentualnej liczby klientów.

Każdy, kto chce zaistnieć w branży weselnej musi wyjść do ludzi z innowacyjnym pomysłem, odpowiednio się reklamować i dokładać przede wszystkim wszelkich starań, by jakość świadczonych usług była jak najlepsza.

Tutaj nie ma bowiem miejsca na jakiekolwiek wpadki – ślub i wesele to często najważniejszy dzień w życiu młodej pracy i od jego powodzenia zależy ewentualne polecanie naszej firmy przyszłym klientom.

 

Ciekawostki związane z branżą weselną.

Do najlepszych ciekawostek w branży weselnej należą bez wątpienia historie, jakie właściciele firm mają okazję oglądać podczas organizowanych uroczystości.

Bójka pomiędzy nowożeńcami, zdrady, bijatyki rodzinne i kłótnie wszelkiego rodzaju to tylko niektóre z wielu sytuacji, które odbywają się praktycznie każdej soboty podczas wesela.

 

 

Powiązane artykuły:


Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter.

Nie wysyłamy spamu, nie sprzedajemy bazy. Max. 1 newsletter tygodniowo.

W każdej chwili możesz się wypisać. Naprawdę warto

, , ,

Polub nas.

Ta strona jest darmowa, nie zawiera agresywnych i natarczywych reklam.

Stronę rozwijamy hobbistycznie, chętnie dzielimy się wiedzą.

Bądź na bieżąco, inspiruj się innymi. Polub nas: