Menu2

Budowlaniec – praca, zarobki

Dzisiaj bycie budowlańcem to podobno duże szczęście. Zawód ten chociaż obecnie deficytowy, jest jednym z najbardziej przyszłościowych. Czy rzeczywiście nie zabraknie zatrudnienia dla wykwalifikowanej kadry w kładzeniu glazury i malowaniu ścian czy ekspertów od remontów kapitalnych? Już niebawem się o tym przekonamy.

Budowlaniec praca zarobki

Kto może zostać Budowlańcem?

Budowlańcem zostaje najczęściej mężczyzna ze względu na większą siłę i sprawność fizyczną oraz wrodzoną smykałkę do majsterkowania.

Nierzadko pracownikiem budowy zostaje osoba beż żadnego doświadczenia ani wykształcenia – umiejętności nabywa w trakcie pracy.

Dobrze jest, jeśli budowlaniec ukończy zawodową szkołę budowlaną – to w niej wybiera sobie poszczególne specjalizacje, zgodnie ze swoimi preferencjami i zainteresowaniami.

Trzeba pamiętać, że budowlaniec musi być sprawny fizycznie, nie może być w żaden sposób upośledzony, nie może mieć żadnego uszczerbku na zdrowiu – wymagane są aktualne badanie lekarskie potwierdzające dobry stan zdrowia, nierzadko również certyfikaty zezwalające na pracę na stanowisku o podwyższonym ryzyku i niższym poziomie bezpieczeństwa.

Budowlaniec powinien odznaczać się także odpornością na duży wysiłek fizyczny. Najlepiej kiedy będzie solidny, dokładny, rzetelny i systematyczny. Pożądane jest, by z łatwością przyswajał wiedzę (na przykład dotyczącą nowych metod pracy czy obsługi nowych sprzętów).

 

Jak zostać Budowlańcem?

Tak naprawdę, jeśli mężczyzna spełnia wymagania wymienione powyżej, nie ma większego problemu ze znalezieniem pracy. W branży budowlanej jest wciąż duża rotacja pracowników i wciąż brakuje rąk do pracy – nie cieszy się ona zbytnim powodzeniem ze względu na konieczność wykonywania ciężkich, fizycznych zadań.

Aby zostać budowlańcem należy zgłosić się do jednej z firm o tym profilu bądź założyć jednoosobową działalność gospodarczą. Często zdarza się, że pojedyncze, prywatne zlecenia wykonuje robotnik samodzielnie pozyskując pracę poprzez ogłoszenia lub dzięki działaniu marketingu szeptanego (z polecenia).

 

Zarobki Budowlańca.

Budowlaniec bez doświadczenia zarobi średnio 1 800-2 000 złotych. Ten, który zdążył już odbyć kilkuletnią praktykę, może liczyć na wynagrodzenie opiewające na kwotę 3 000 – 5 000 złotych.

 

Budowlaniec

Zarobki różnią się w zależności od regionu Polski i rozbieżność jest naprawdę duża…u mnie na wschodzie zarabia się naprawdę mało.
Zacząć należy od faktu iż pracuje się po 10 godzin + soboty 6 także sama ilością godzin przeważnie oscyluje ok. 200, w moim regionie stawka dla pomocnika od 7 do 10zł, stawka dla normalnego pracownika 10-12zł, fachowcy maja od 13 do 15 (ale to tylko dla pracowników robiących „dłużej” w firmie) sporadycznie zdarza się powyżej 15 zl, najczęściej jest to ok 11 zł więc rachunek jest prosty ~ 2200 zł, lepsi fachowcy ok 2600. tak się zarabia pracując „u kogoś”.

praca na „metry” lub na własny rachunek to inny temat ale tutaj można zarobić sporo więcej.

Marek, Lublin

 

Gdzie może pracować Budowlaniec?

Wszędzie tam, gdzie rozpoczyna się bądź trwa budowa określonego rodzaju obiektu. Nieruchomości mogą być w postaci domów, bloków, całych osiedli, wieżowców, obiektów handlowych czy chociażby altanek działkowych i wiat.

Budowlańcy znajdą pracę przy budowach dróg i mostów, niejednokrotnie nie tylko stawiają konstrukcje od zera, ale również zajmują się rekonstrukcją czy naprawami.

 

Jak wygląda codzienna praca Budowlańca?

Pracownik budowlany zajmuje się budową bądź remontami różnego rodzaju obiektów. W zakres jego obowiązków najczęściej wchodzą prace montażowe, ciesielskie, tynkowe, murowe czy rozbiórkowe.

Praca budowlańca jest pracą typowo fizyczną, jego wynagrodzenie najczęściej wyliczane jest w systemie godzinowym lub po podpisaniu jednorazowych kontraktów.

Najgorsze w tej pracy są miesiące zimowe gdy ręce drętwieją od mrozu a trzeba na przykład skręcać pręty zbrojeniowe.

Budowlańcy pracują najczęściej w systemie zleceniowym: gdy jest praca to trzeba gonić, przez co pracuje się od 7 rano do późnych godzin nocnych i zazwyczaj w soboty.

Minusem tej pracy jest dużo niebezpieczeństwo związane z pracą: często zdarzają się upadki z wysokości, porażenia prądem czy wbite w stopy gwoździe.

Samochody, którymi jeżdżą budowlańcy też nie należą do najlepszych a zdarza się, że w miesiącu trzeba pokonać kilka tysięcy kilometrów.

 

Status społeczny Budowlańca.

Niestety nie jest zbyt zadowalający. Do tej pory w Polsce istnieje stereotyp robotnika – pijaka nie zważając na fakt coraz wyższych kwalifikacji i umiejętności pracowników wykonujących pracę na budowie.

 

Polub nas na FacebookuPlusy i minusy pracy Budowlańca.

Plusy:

 • praca w grupie
 • gdy świeci słońce pracuje się naprawdę miło
 • niezłe wynagrodzenie
 • brak wymaganych kwalifikacji
 • możliwość założenia własnej firmy

Minusy:

 • praca o podwyższonym stopniu ryzyka
 • niewielkie możliwości rozwoju
 • jest to ciężka, fizyczna praca

 

Ciekawostki zawodu budowlaniec.

Polscy budowlańcy są niezwykle cenieni poza granicami Polski. W Niemczech, Anglii czy Holandii uznawani są za najlepszych fachowców na rynku budowlanym.

Niektórzy mogliby rzecz, że to wszystko za sprawą niższych pensji, jakie otrzymują nasi rodacy na obczyźnie – nic bardziej mylnego bowiem Polscy robotnicy uznawani są za solidnych, dokładnych i profesjonalnych robotników, którzy we krwi mają smykałkę do przeprowadzania renowacji i wszelakich remontów.

 


Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter.

Nie wysyłamy spamu, nie sprzedajemy bazy. Max. 1 newsletter tygodniowo.

W każdej chwili możesz się wypisać. Naprawdę warto

, , , , ,

 • seba

  malo zostało fachowcow jesli chodzi np o posadzki przemysłowe.. pracuje 4 lata zaczynalem w wieku 20 lat na poczatku dostalem 2,5tys wynies podaj pozamiataj na zacieraniu .. teraz to juz moja 2 firma mam placone za metr zatartej posadzki srednio wychodze 5-6 tys calym rokiem czasami trafiaja sie miesiace ze zarobki sa wieksze niz 7 tys

 • jasiek

  Akurat stawki między wschodem a zachodem dla pracowników budowlanych niczym się nie różnią mieszkałem troszkę koło lublina to różnica jest na wschodzie usługi są tańsze a stawki pracownicy mają takie same najlepiej robić na własną rękę i znać się na robocie

Polub nas.

Ta strona jest darmowa, nie zawiera agresywnych i natarczywych reklam.

Stronę rozwijamy hobbistycznie, chętnie dzielimy się wiedzą.

Bądź na bieżąco, inspiruj się innymi. Polub nas: