Menu2

Ciemna strona Ubera

Uber to aplikacja, która łączy kierowców i pasażerów a płatność za przejazd dokonywana jest za pomocą karty debetowej lub kredytowej.

Uber przebojem wdarł się do Polski i w dość kontrowersyjnych okolicznościach zdobywa klientów w kolejnych miastach.

 

Uber legalność.

To największy zarzut stawiany przez przeciwników. Od 2016 roku kierowcy Uber muszą prowadzić działalność gospodarczą.

Jednak to wciąż nie rozwiązuje podstawowego problemu: znajomości miasta, zalegalizowanego taksometru. Obecny status jest taki, że taksówkarze zarzucają Uber kierowcom nielegalne działanie (często sprzyja im Inspekcja Transportu Drogowego), z kolei Uber broni się poprzez prawników (każdy kierowca otoczony jest opieką prawną).

 

Uber – Dynamiczne stawki.

W godzinach szczytu wyceny kursu bardzo często przewyższają stawki oferowane przez większość korporacji taksówkarskich. Dla przykładu 5 kilometrowy kurs w centrum Warszawy może kosztować nawet 40zł.

Firma zadeklarowała się, że zamiast stawek dynamicznych będzie po prostu wyświetlała dynamiczną wycenę kursu, co jednak nie rozwiązuje problemu horrendalnych cen w godzinach szczytu. Przeciwnicy Ubera boją się, że po wyeliminowaniu konkurencji przez stosowanie dumpingowych cen firma będąc monopolistą znacznie podniesie stawki.

Dynamiczna stawka

Przykładowa wycena droższego kursu w Krakowie.

 

Dodatkowe opłaty.

Uber jest na stałe spięty z Twoją kartą kredytową i może pobierać dodatkowe opłaty bez twojej akceptacji.

Dwa najczęstsze przykłady dodatkowych opłat:

 

10zł za niezrealizowany kurs.

Wyobraźmy sobie, że czekamy bardzo długo a kierowca Uber kluczy gdzieś w okolicy. W końcu odwołujemy kurs.

W takim przypadku firma potrąca z naszej karty opłatę w wysokości 10 złotych za niezrealizowany kurs.

 

nawet 350zł za czyszczenie samochodu.

Jedziemy nocą z grupą znajomych, nagle ktoś źle się poczuł, ktoś co wylał lub rozsypał. W takiej sytuacji, na podstawie rachunku i zdjęć pojazdu, firma autonomicznie bez naszej zgody ma prawo pobrać opłatę w wysokości do 350zł z naszego konta za ekspresowe czyszczenie pojazdu.

Ciemna strona ubera

/C Uber Newsroom

 

prawdopodobnie twój kierowca nie pracuje dla Ubera…

…i (najprawdopodobniej) nie zna miasta i jest zmęczony.

Bardzo często można spotkać identycznie wyglądające samochody jeżdżące dla Uber a w internecie pełno jest ogłoszeń o pracę w charakterze kierowcy.

Szacuje się, że nawet 40% obecnych kierowców to kierowcy świadczący usługi dla obcych podmiotów a nie bezpośrednio współpracujący z Uberem. Wielu z nich to Ukraińcy, którzy szczególnie upodobali sobie ten zawód.

Polub nas na FacebookuDlatego twój kierowca najprawdopodobniej nie zna miasta (fakt, ma GPSa) i prawdopodobnie jeździ 12-15 godzin w ciągu dnia.

To jedyny sposób, aby pracując dla kogoś (oddając do 60% swoich zarobków) wyjść na plus w tym biznesie.

 

Dumpingowe ceny.

Wchodząc do kolejnych miast Uber stosuje dumpingowe ceny. W początkowym okresie swojej działalności firma potrafi rekompensować stawki swoim kierowcom, tylko po to, aby szybko zdobyć rynek. Po okresie promocji stawki wracają do standardowego poziomu.

/C Uber Newsroom

/C Uber Newsroom

 

W Polsce jest tylko przedstawicielstwo Ubera.

Centrala znajduje się w Stanach Zjednoczonych i w opinii Ubera, firma podlega prawodawstwu USA co jest z kolei niezgodne z polską wykładnią prawa.

Firma w Polsce nie posiada żadnej infolinii a jedyna forma kontaktu to droga mailowa.

 

Uber wie o tobie wszystko…

…prawie wszystko. Wie doskonale kiedy rozładowuje ci się bateria w telefonie i wtedy może podwyższać stawki za kurs wiedząc, że w stresie jesteś w stanie zaakceptować wyższą wycenę kursu.

Uber poświęca bardzo dużo czasu na analizę zachowań swoich klientów i stawia duży nacisk na współpracę z psychologami.

Dlatego właśnie stawki w Uber nie zawierają pełnych cyfr (2x, 3x) a najczęstsze mnożniki to 2.1, 2.5.

Jak wyjaśnia firma:

Gdy mówisz komuś, że twoja podróż będzie kosztowała 2x drożej niż zazwyczaj, ludzie uważają to za haniebne zdzierstwo i oszustwo.

Jeżeli powiesz że podróż będzie 2.1x droższa wtedy klienci uważają się za mniej oszukanych, myśląc że jest to inteligentny algorytm, który idealnie dostosowuje się do prawa popytu i podaży.

 

 

Podsumowując:

Uber to na pewno innowacyjna firma, ale przez długi okres zdobywała rynek w sposób nielegalny. Jazda Uberem to na pewno przejaw czegoś nowego na polskim rynku przewozów i silny impuls dla konkurencji do rozwoju i podkręcenia standardu podróży.

 

Dlaczego przestałem używać Ubera?

/copyright Karol Paciorek


 

*


W Polsce Uber działa od 2014 roku. Z jego usług możemy korzystać w największych polskich miastach: Warszawie, Krakowie, Trójmieście, Poznaniu, Wrocławiu i Łodzi.

O pracy kierowcy Uber czytaj w artykule: kierowca Uber czy warto?

Uber opinie – poznaj opinie o firmie Uber


Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter.

Nie wysyłamy spamu, nie sprzedajemy bazy. Max. 1 newsletter tygodniowo.

W każdej chwili możesz się wypisać. Naprawdę warto

, , , , , ,

 • hhhhh

  A ile to wynosi koszt wyczyszczenia zarzyganego całego samochodu plus strata zarobku, bo trzeba zakończyć pracę? Debile….

 • Alex

  Coz, zeby o czyms sie wypowiadac trzeba to poznac… 350 za czyszczenie to duzo??? Szkoda, ze nie piszecie, ze kierowcy licencjonowanych taksowek zadaja nawet 500 pln i to w gotowce od reki! Taka scene widzialem pod Arkadia w piatkowy wieczor… Najezdzacie na Ubera a ciagle nie jestescie w stanie wyeliminowac „lewusow” z taksowkarskiego grona – jazda na krzeselko, dopalacze licznikow, manipulacje rozmairami opon itp itd… Boli konkurencja? mamy 21 wiek – przykro mi. Jesli klienci maja do wyboru inne opcje niz legalny zlom i smrod to musicie albo zmienic samochody albo zawod… Syndrom naszych czasow.

  • klinek64

   Konkurencja nie boli, boli nieuczciwa konkurencja. Większość zarzutów do taksówkarzy odnosi się nie do legalnych, licencjonowanych a do oszustów. Od ścigania oszustów jest Policja i Prokuratura…

Polub nas.

Ta strona jest darmowa, nie zawiera agresywnych i natarczywych reklam.

Stronę rozwijamy hobbistycznie, chętnie dzielimy się wiedzą.

Bądź na bieżąco, inspiruj się innymi. Polub nas: