Menu2

Dyspozytor medyczny.

Definicja.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia dyspozytor  medyczny stanowi pierwsze i najważniejsze ogniwo w systemie powiadamiania ratunkowego.

dyspozytor medyczny

 

Do niego należy przyjęcie powiadomienia o zdarzeniu, ustalenie priorytetu zadysponowania zespołu ratownictwa medycznego w zależności o liczby osób poszkodowanych i stanu ich zdrowia oraz niezwłoczne zadysponowanie odpowiedniego zespołu ratownictwa medycznego (lub zespołów). W chwili obecnej każdy dysponent jednostki stosuje odmienną procedurę przyjmowania zgłoszeń i dysponowania zespołami ratownictwa medycznego, opisana w regulaminie porządkowym zakładu opieki zdrowotnej.

Chociaż istnieją procedury zbierania wywiadu medycznego wynikające w programów nauczania i doskonalenia zawodowego w zawodzie ratownika medycznego, to jednak nie ma regulacji prawnych, które nakazywałyby stosowanie tych właśnie procedur.

 

Status społeczny dyspozytorów medycznych.

Niestety większość ludzi nie docenia ich pracy i dowiaduje się o ich pracy dopiero w momencie gdy nie wyślą karetki i ktoś umrze. To głównie za sprawą mediów kształtowany jest w społeczeństwie zafałszowany obraz dyspozytorów medycznych.

W przeciwieństwie do na przykład strażaków nikt nie nagłaśnia przypadków w których uratowali komuś życie przez telefon.

Często w stosunku do ratowników medycznych zdarzają się grożby słowne. Na szczęście po wejście w życie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym ratowników medycznych traktuje się na takich samych zasadach jak np. policjantów dzięki czemu ich życie jest ściśle chronione.

 

Jak zostać dyspozytorem medycznym?

Aby zostać dyspozytorem medycznym trzeba być pielęgniarką ratunkową lub ratownikiem medycznym z pięcioletnim doświadczeniem w SOR lub właśnie w karetce.

Niestety w dzisiejszych czasach bardzo trudno jest zostać ratownikiem medycznym. Setki szkół otwierają  kierunki przeznaczone dla ratowników medycznych, które niestety najczęściej kształcą przyszłych bezrobotnych.

Obecnie jedyna droga dostania pracy w tym zawodzie to kariera kierowcy – ratownika medycznego.

Jednak jeżeli ktoś jest prawdziwym pasjonatem to może zacząć od na przykładu wolontariatu podczas studiów medycznych i tam zacząć jeździć nie zarabiając ani grosza.

Następnie można starać się o kontrakt w wybranej przez nas jednostce ratowniczej i jeżeli pokażemy się z dobrej strony to możemy starać się o stały etat.

 

Jak wygląda codzienna praca?

dyspozytor medycznyDyspozytorzy odbierają wszystkie numery telefonów, które są wykonywane na numer alarmowy 998 i następnie pytają o adres i proszą o podanie jak najdokładniejsze podanie opisu zdarzenia.

Następnie dane wprowadzane są do systemu, który posiada wszystkie dane i adresy dla danego województwa i koordynaty dla miejsca zdarzenia. Następnie drogą elektroniczną wytyczne są przekazywane do dyspozytora, który zajmuje się już faktycznym wysłaniem karetki.

 

Ile zarabia dyspozytor medyczny?

Dyspozytor medyczny zarabia około 20 – 25 złotych netto na godzinę.

Dyspozytorzy medyczni pracują w systemie 12 godzinnym po czym mają dwa dni wolnego. W ten sposób pracują pracują w miesiącu około 100 – 150 godzin i zazwyczaj jest to około 5 – 6 dyżurów w miesiącu po 12 godzin.

Zdarza się, że dyspozytorzy muszą podjąć decyzję o wysłaniu karetki z daleka dlatego że akurat większość dostępnych karetek jest już zajęta i istnieje konieczność zawrócenia karetki z jednego zlecenia i wysłania jej do innego zlecenia.

Praca dyspozytora medycznego jest ściśle monitorowana i zdarzają się wyrywkowe kontrolne sprawdzenia, celem odsłuchu zapisu rozmowy i sprawdzenia czy ratownik w centrum dyspozycyjnym zachował się zgodnie z procedurami.

Dodatkowo każda skarga na dyspozytora medycznego jest dokładnie analizowana i omawiana z dyspozytorem medycznym.

Polub nas na FacebookuKażdy dyspozytor medyczny musi rozmawiać z dzwoniącymi według ustalonych procedur.

 

Jak prawidłowo wykonywać wezwanie karetki?

Najważniejszy jest adres – bardzo ważne,a by podać go jak najdokładniej gdyż zdarza się, że w jednym powiecie są dwie miejscowości o takiej samej nazwie (wtedy należy podać nazwę gminy).

Jeżeli wypadek miał miejsce w lesie, na drodze z dala od miejscowości to warto jak najdokładniej opisać okolicę i podać informację co się widziało a dodatkową wskazówką mogą być słupki kilometrażowe.

Następnie należy opisać osoby – co się im dzieje, jaki jest ich stan, ile ich jest.

Na końcu podajemy nasz adres i numer telefonu z którego dzwonimy.

 

Moralność zawodu ratownika medycznego.

Po wielu głośnych aferach (łowcy skór, umowy z zakładami pogrzebowymi) ratownicy medyczni muszą podpisywać specjalne umowy w których jest wyraźnie podkreślony zakaz wszelkich praktyk związanych z czerpaniem dodatkowych korzyści ze swojego zawodu.

 

Czy można zniszczyć cudze mienie ratując czyjeś życie?

Tak, można to zrobić i jest to zgodne z prawem.

Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym mówi:

Art. 5.
1. Osoba udzielająca pierwszej pomocy, kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz podejmująca medyczne czynności ratunkowe korzysta z ochrony przewidzianej w ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553, z późn. zm.2)) dla funkcjonariuszy publicznych.
2. Osoba, o której mowa w ust. 1, może poświęcić dobra osobiste innej osoby, inne niż życie lub zdrowie, a także dobra majątkowe w zakresie, w jakim jest to niezbędne dla ratowania życia lub zdrowia osoby znajdującej się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.

 

 

 

Powiązane:


Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter.

Nie wysyłamy spamu, nie sprzedajemy bazy. Max. 1 newsletter tygodniowo.

W każdej chwili możesz się wypisać. Naprawdę warto

, ,

  • Zdzisiek

    Kto to pisał ??!!. Informacje o pracy dyspozytora medycznego zasłyszał chyba przy budce z piwem !!

  • Jmkms

    ,,Dyspozytorzy medyczni pracują w systemie 12 godzinnym po czym mają dwa dni wolnego. W ten sposób pracują pracują w miesiącu około 100 – 150 godzin i zazwyczaj jest to około 5 – 6 dyżurów w miesiącu po 12 godzin.” tu jest błąd dyżurów jest 12-15 zależy od miesiąca ,a co do zarobków na etacie brutto to 1800-2000 plus dodatki na rękę ok 2500 po 20 latach pracy(pracuję jako dyspozytor medyczny) 

Polub nas.

Ta strona jest darmowa, nie zawiera agresywnych i natarczywych reklam.

Stronę rozwijamy hobbistycznie, chętnie dzielimy się wiedzą.

Bądź na bieżąco, inspiruj się innymi. Polub nas: