Menu2

Florysta – charakterystyka zawodu i zarobki

Niegdyś były Panie w kwiaciarni układająca proste bukiety z lilii czy róż, a dzisiaj florysta to jeden z najlepiej zapowiadających się zawodów z przyszłością.

Na przestrzeni kilku ostatnich lat dekoracje kwiatowe szturmem wdarły się do branży dekoratorskiej, wnętrzarskiej czy eventowej – w każdej z nich to właśnie florysta odpowiada za ostateczny wizerunek tworzonego projektu.

Florysta praca zarobki

Kto może zostać florystą?

Florystą nie może zostać każdy – to zdecydowanie zawód, gdzie od nabytych umiejętności bardziej liczą się predyspozycje wrodzone. Florysta to artysta posiadający umiejętności manualne i wyobraźnię.

Najczęściej florystami zostają osoby, których pasją jest tworzenie piękna – fachowiec tej specjalizacji to bez wątpienia esteta w 100%.

W zawodzie florysty przyda się też z całą pewnością cierpliwość i wytrwałość w dążeniu do celu. Ważnymi cechami będzie też umiejętność pracy pod wpływem stresu i presją czasu. Florysta musi być dobrym psychologiem, który wizję klienta będzie umiał przelać na rzeczywiste kompozycje i dekoracje kwiatowe.

Florystka

Jestem florystką po kilku kursach specjalistycznych. Pracuję w dużej krakowskiej kwiaciarni i zarabiam średnio 3000zł netto. Praca ciężka (stres i duży przemiał). Ale kocham to co lubię.
Przynajmniej mogę patrzeć w lustro gdy wstaję w poniedziałek do pracy.

Florystka, Kraków

 

Jak zostać florystą?

Najlepiej ukończyć jeden z dostępnych kursów florystycznych. Te dostępne są już praktycznie w każdym mieście Polski – niektóre z nich oferują nawet międzynarodowe certyfikaty.

Warto dodać, że kursy florystyczne są płatne: te podstawowe kosztują średnio 2 000zł, stopień starszego florysty zdobędziemy na kursie za około 5 000zł. Jeśli chcemy pracować w renomowanej firmie dekoratorskiej warto ukończyć specjalizację – każda z nich to koszt blisko 2 000zł.

 

 

Zarobki florysty.

Florysta zatrudniony w kwiaciarni zarobi średnio 2 000zł. Na więcej zdecydowanie może liczyć specjalista pracujący w firmie dekoratorskiej.

Zarobki florystów są często uzależnione od ilości zamówień i ich wielkości – oprawa dekoratorska ślubu może wahać się od kilkuset złotych do nawet kilkunastu tysięcy, wszystko zależy od wyobraźni i możliwości klientów.

 

 

Gdzie może pracować florysta?

Floryści najczęściej otwierają własne kwiaciarnie lub pracownie bądź w nich pracują.

Coraz częściej można ich spotkać na stanowiskach w firmach usługowych, które zajmują się projektowanie i dekorowaniem wnętrz czy działalnościach, których podstawą jest organizacja oprawy ślubnej i różnego rodzaju imprez.

 

 

Jak wygląda codzienna praca florysty?

Praca florysty polega na kontakcie z klientem, wyczuwaniu jego potrzeb i realizacji jego wizji chociaż nierzadko zdarza się, że to właśnie on ma być głównym kreatorem kompozycji.

Głównym zdaniem florysty jest układanie kwiatów i dodatków w kompozycje według potrzeb zamawiających.

 

 

Status społeczny florysty.

Florysta uznawany jest za artystę. To zawód bez wątpienia z przyszłością, szanowany i wreszcie rozwijający się w coraz większej ilości sektorów rynku.

Wśród społeczeństwa nie do końca podziwiany bowiem nadal jest rzadko spotykany. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że dobre prace florysty zawsze zostają docenione i uznawane.
 
 

Plusy i minusy pracy florysty.

Plusy:

  • praca artystyczna, rozwijająca pasję,
  • zawód z przyszłością,
  • praca przy ciekawych projektach,
  • możliwość rozwoju osobistego i zawodowego,
  • zazwyczaj samodzielne stanowisko

Minusy:

  • praca z trudnym materiałem (kwiaty szybko więdną, często są mało podatne na układanie w kompozycje)
  • konieczność nadążania za modą,
  • stosunkowo niskie zarobki.

Ciekawostki zawodu florysty.

Obecnie florystyka nie wiąże się już tylko z kwiaciarnią – wyszła daleko poza jej ramy. Na kursach florystycznych może zdobyć specjalizację z florystyki pogrzebowej (fachowiec ozdabia trumny, tworzy wieńce i dekoruje sale przeznaczone na konsolacje), ślubnej (dekoruje salę weselną, ułoży wiązankę pasującą do sukni ślubnej czy ozdobi nawy kościoła) czy aranżacji wnętrz i ogrodów (na przykład tworzenie kompozycji zgodnych z wizerunkiem firm).


Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter.

Nie wysyłamy spamu, nie sprzedajemy bazy. Max. 1 newsletter tygodniowo.

Polub nas na FacebookuW każdej chwili możesz się wypisać. Naprawdę warto

, , , , , , , ,

Polub nas.

Ta strona jest darmowa, nie zawiera agresywnych i natarczywych reklam.

Stronę rozwijamy hobbistycznie, chętnie dzielimy się wiedzą.

Bądź na bieżąco, inspiruj się innymi. Polub nas: