Menu2

Kierowca ciężarówki, ciągnika siodłowego.

Kierowca tira – to najczęstsze określenie kierowców, którzy swoje życie poświęcili pracy w kabinie ciągnika siodłowego.

Zazwyczaj ludzie dzielą się na tych, którzy ich kochają i na tych którzy ich nienawidzą.

Czas przybliżyć specyfikę pracy tego ciężkiego i wymagającego zawodu.

zawód kierowca TIR

TIR to nazwa od konwencji celnej („Transport International Road” – Międzynarodowy Transport Drogowy), ale dla wielu to synonim ciągnika siodłowego z przyczepą.

Zazwyczaj kierowcy, przyzwyczajeni do tej popularnej, aczkolwiek błędnej nazwy, nie poprawiają osób nazywających ich kierowcami tirów albo wręcz tirowcami.

Ze względu na powszechność tego określenia my również będzie w artykule używali go na równi z kierowcą ciągnika siodłowego.

 

Definicja zawodu – kierowca ciągnika siodłowego.

Kierowca ciągnika siodłowego to osoba wykonująca zarobkowo przewóz towarów zarówno na trasach krajowych jak i międzynarodowych. Osoba ta może może wozić różnego typu produkty w zależności od posiadanych uprawnień i ukończonych kursów (na przykład przewóz paliw płynnych, przewóz artykułów spożywczych, etc.).

 

Kto może zostać kierowcą TIRa?

kto może zostać kierowcą TIR?Preferowane są w tym zawodzie osoby o dobrej koncentracji i bardzo szybkim czasie reakcji.

Dlatego ludzie odporni psychicznie, dobrze radzący sobie ze stresem zazwyczaj sprawdzają się w roli kierowców TIRów.

Dodatkowym atutem jest z pewnością znajomość jak największej liczby języków chociażby w stopniu komunikatywnym.

Wśród kierowców szczególnie preferowane języki to język angielski, niemiecki i francuski. Dla kierowców jeżdżących na wschód dodatkowym atutem będzie z pewnością znajomość języka rosyjskiego.

Należy pamiętać, że zawód kierowcy TIRa jest mocno obciążający psychicznie i fizycznie dlatego dobry wzrok i kondycja to podstawa w tym zawodzie.

 

Jak zostać kierowcą ciągnika siodłowego?

Konieczne uprawnienia to prawo jazdy kategorii C+E. Osoby którą chcą zostać kierowcami Tirów muszą:

 • Mieć ukończone 18 lat
 • Posiadać już prawo jazdy kategorii B i C
 • Posiadać orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań fizycznych i psychologicznych do kierowania pojazdami
 • Zdać egzamin w wybranym Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD) dla kategorii C+E

 

Jak zdobyć uprawnienia C+E?

W Internecie krąży wiele sprzeczny opinii (na przykład o konieczności posiadania 2 letniego doświadczenia dla uprawnień kategorii B), więc najwyższy czas wszystko wyjaśnić:

Aby zdobyć uprawnienia C+E – należy:

 1. Uzyskać prawo jazdy kategorii B (wymóg – ukończone 18 lat) + badania psychologiczne
 2. Po uzyskaniu prawa jazdy kategorii B można od razu przystąpić do kursu uprawniającego do uzyskania kategorii C (minimum 20 godzin zajęć teoretycznych + 20 godzin zajęć praktycznych). Kategoria C uprawnia nas do kierowania pojazdami o masie całkowitej powyżej 3,5 tony z z wyjątkiem autobusu, a także ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym oraz zespołem pojazdów złożonym z pojazdu określonym pod literą „a” oraz przyczepy lekkiej.
 3. Po uzyskaniu prawa jazdy dla kategorii C można od razu przystąpić do kursu dla kategorii C+E (minimum 20 godzin zajęć teoretycznych + 25 godzin zajęć praktycznych). Jednak warto przed przystąpieniem do kursu C+E zrobić kurs kwalifikacji wstępnej, który jest konieczny do wykonywania zawodu kierowcy.

Ważne: po uzyskaniu uprawnień kategorii B warto zrobić testy psychologiczne, gdyż są one niezbędne przy uprawnieniach kategorii C+E.

 

Co trzeba zrobić, aby zdobyć specjalistyczne uprawnienia?

Przewóz paliw i innych materiałów niebezpiecznych – ADR:

Należy zrobić dodatkowy kurs w cenie 300 złotych. Sam kurs to zazwyczaj czysta teoria sprowadzająca się do tego jak prowadzić cysternę pełną, w połowie pustą i pustą.

Polub nas na Facebooku 

Przewóz artykułów spożywczych:

Wymagana jest książeczka zdrowia

 

Inne:

Kurs HDS (dźwigi samochodowe)

Kurs dla samochodów uprzywilejowanych

 

Ile kosztuje zdobycie uprawnień C+E?

Ceny mogą różnić się w zależności od regionu Polski i obowiązujących promocji, jednak uśredniając koszt zdobycia uprawnień C+E kształtuje się następująco:

Kurs prawa jazdy kategorii B – 1200 zł (wliczając koszt egzaminu)

Kurs prawa jazdy kategorii C – 2000 – 2500 zł + egzamin 182 zł

Kurs prawa jazdy kategorii C+E – 2000 – 2500 zł + egzamin 192 zł

Podstawowe badania lekarskie do kursów – 50 do 200 złotych dla każdego z kursów

Badania psychologiczne 150 – 400 złotych

Obowiązkowy kurs kwalifikacji wstępnej przyspieszonej (dla osób, które ukończyły 21 lat) – 3000 zł

Obowiązkowy kurs kwalifikacji wstępnej (dla osób w wieku 18 -21 lat) – 5000  – 5500 złotych

Podsumowując koszt zdobycia uprawnień dla kategorii C+E to około 10 000 złotych. Do tego często należy doliczyć konieczność powtórzenia egzaminów i koszt wymiany dokumentów (np. blankietu prawa jazdy).

Uwaga: Ilość godzin przy poszczególnych kategoriach może ulec zmianie w przypadku szkolenia w zakresie więcej niż jednej kategorii jednocześnie lub posiadania już odpowiedniej kategorii uprawnienia.

Uwaga 2: W sejmie obecnie są plany, aby możliwość zdobycia prawa jazdy kategorii C i C+E była zarezerwowana tylko dla osób, które ukończyły 21 lat.

Zazwyczaj pracę zaczyna się od tak zwanych „solówek” – samotnych kursów następnie każdy robi uprawnienia C+E i „łapie” doświadczenie z każdym przejechanym kilometrem.

Zazwyczaj po wyjeżdżeniu określonej liczby kilometrów dostajemy trasy międzynarodowe i tutaj następuje pierwszy test na naszą asertywność, gdyż większość przedsiębiorców stara  się wysyłać swoich kierowców na niebezpieczne, ale za to bardzo lukratywne kursy na wschód Europy – do Rosji, na Ukrainę i Białoruś.

Warto pomyśleć nad zrobieniem dodatkowych uprawnień np. ADR czyli uprawnień koniecznych do przewozu paliw, chemikaliów, etc.

 

Ile zarabia kierowca tira?

W zawodzie kierowca TIRa Istnieją dwa systemy płacowe:

 • stały, miesięczny składający się zazwyczaj z podstawy i prowizji oraz
 • uznaniowy przyznawany w zależności od ilości przejechanych kilometrów

 

W pierwszym systemie pensja składa się z podstawy: pensji 1500 zł + dodatków. Zazwyczaj dodatki stanowią jedno lub dwukrotność pensji.

Przy dużej częstotliwości kursów kierowcy Tirów mogą zarabiać nawet 5 – 7 tysięcy złotych.

ADRJednak z finalnej pensji należy odjąć koszta spożytkowane na obiady i napoje zakupione w trasie. Często też kierowcy muszą z własnych pieniędzy opłacać motele – wtedy kiedy chcą się wyspać w luksusowych warunkach i wziąć prysznic.

Jeżeli chcemy podjąć pracę dla zagranicznych podmiotów (Niemcy, Anglia, Hiszpania, Francja) wtedy automatycznie możemy liczyć na większe zarobki nieschodzące poniżej 8 tysięcy złotych.

Podsumowując: zarobki zależą od regionu i firmy w której pracujemy (często jest tak, że w mniejszych firmach które mają dobre kursy uda się zarobić więcej niż w dużych molochach).

Uśredniając zarobki wahają się od 3 do 6 – 7 tysięcy złotych na trasach krajowych.

W „międzynarówce” można zarobić od 5 do 10 tysięcy złotych.

Należy jednak pamiętać, że od wypłaty należy odjąć koszty prowiantu, ewentualnych mandatów i kar za uszkodzenie bądź obtarcie pojazdu.

 

Gdzie może pracować kierowca Tira?

Kierowcy tirów mają ten komfort, że mogą pracować dla dowolnych podmiotów w całej Europie a po zdobyciu lokalnych uprawnień nawet na całym świecie. Dlatego pensje kształtują się następująco:

Wielka Brytania: od 7 do 15 tysięcy złotych w zależności od doświadczenia i posiadanych uprawień (wspomniane ATR to często rząd pensja x 2)

W Niemczech/ Austrii początkujący kierowca zarabia średnio 12 – 14 Euro na godzinę co daje średnio około 7 tysięcy miesięcznie.

Niestety na trasach krajowych zarabia się dużo mniej – średnio zarobki oscylują w granicy 3 000 złotych

 

Jak wygląda codzienna praca kierowcy TIRa?

Kierowca TIRKierowcy tirów spędzają w trasie nawet kilkanaście dni w miesiącu.

Bardzo uciążliwym elementem tej pracy są obowiązkowe postoje – na szczęście wymóg ten nie dotyczy osób wiozących świeżą żywność.

Wszystko zależy od tego w jakiej firmie pracujemy  – często jest tak, że kierowcy źle się czują w dużych firmach (powyżej 200 ciągników siodłowych), gdyż pracują jako mało znaczący trybik w maszynie służącej do osiągania coraz większych zysków.

Dlatego właśnie coraz chętniej wybierane są rodzime firmy, zakładane z prawdziwej pasji do motoryzacji w ciężkim, ciężarowym wydaniu.

Zazwyczaj zdarzają się wyjazdy: dwa tygodnie w trasie i dwa tygodnie w domu.

Praca jest łatwiejsza wtedy gdy wykonujemy kursy z fabryki do fabryki lub centrum logistycznego które są zazwyczaj położone na obrzeżach miast i dobrze skomunikowane.

Gorzej gdy wieziemy materiały budowlane dla na przykład hotelu położonego w centrum miasta. Wtedy o obtarcie lub uszkodzenie pojazdu bardzo łatwo.

 

Obostrzenia prawne:

Kierowcy tirów mogą jeździć maksymalnie 9 godzin na dobę jednak zdarza się, że obowiązkowe przerwy nie są honorowane.

 

Status społeczny kierowców TIRów.

Niestety kierowcy Tirów nie mają zbyt dobrej opinii w społeczeństwie.

Zazwyczaj uważa się ich za aroganckich, myślących, że im wszystko wolno i blokujących autostrady kierowców.

Jednak ludzie nie dostrzegają drugiej strony medalu: faktu, że kierowców TIRów gonią terminy, konieczność dostawy na czas towaru i stres związany z prowadzeniem kilkudzięsiotonowego składu (dla porównania masa samochodu osobowego to około 1,5 tony).

 

Plusy i minusy zawodu kierowcy ciągnika siodłowego.

 

Plusy:

 • Kierowcy dostają dodatki do pensji w postaci terminowych czy kluczowych dostaw towaru.
 • W tym zawodzie niepotrzebne jest wykształcenie a jedynie doświadczenie. Dodatkowym plusem jest oczywiście znajomość języków obcych
 • Jeżeli ktoś pasjonuje się motoryzacją to jest to z pewnością zawód dla niego

  

Minusy:

 • Kierowcy podczas podróży są zdani tylko na siebie.
 • Często zdarzają się długie postoje i gdy skończy się prowiant to jest to tylko i wyłącznie problem kierowcy – nikogo nie obchodzi co będzie jadł i zdarzają się tygodnie, które kierowcy muszą przeżyć jedząc zupki chińskie i suchary.
 • Jest to praca bardzo obciążająca psychiczne i wymaga od kierowcy dobrych zdolności koncentracyjnych
 • To dość niebezpieczny zawód – obecnie w czasach kryzysu i galopujących cen paliwa często zdarza się, że złodzieje próbują spuszczać paliwo, kraść towary z naczepy lub kabiny.
 •  Wciąż niebezpieczne są wyprawy na wschód Europy (Rosja – Ukraina – Białoruś), gdzie często zdarzają się napady na TIRy i konieczność posiadania specjalnego funduszu łapówkarskiego.
 • Wysoki jest koszt uzyskania uprawnień – wynoszący około 10 000 złotych co dla wielu jest wystarczającą barierą
 • Obecnie na rynku trwa prawdziwa walka o klientów przez co pensje kierowców, premie i komfort pracy kierowców systematycznie spada.

Ciekawostki związane z zawodem kierowcy TIRa.

Korzystanie z usług tirówek przez tirowców to zazwyczaj wymysł osób, które ciągnikiem siodłowym nigdy nie jeździły.

Często kierowcy mają manię czystości w swoim pojeździe – odkurzają po kilka razy, dokładnie czyszczą każdy zakamarek i polerują zderzaki. Zjawisko to nazywane jest car – detailingiem.

 

Ciągniki siodłowe w trakcie swojego życia spokojnie przejeżdżają od  1 do nawet 4 milionów kilometrów.

Polscy kierowcy uchodzą za jednych z lepszych w Europie – uważa się, że potrafią sobie poradzić w każdych warunkach i że są dobrymi, choć nieco brawurowymi kierowcami.

 

 

 


Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter.

Nie wysyłamy spamu, nie sprzedajemy bazy. Max. 1 newsletter tygodniowo.

W każdej chwili możesz się wypisać. Naprawdę warto

, , , , , , ,

 • Benjamin Panicking

  Pamiętaj, aby uzyskać kredyt? Oni bardzo potrzebują pilnej pożyczki na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej? Czy jesteś zadłużony, to jest Twoja szansa, aby osiągnąć swoje pragnienia, oferujemy pożyczki osobiste, pożyczki i kredyty korporacyjne biznesowych i wszelkiego rodzaju kredytów z oprocentowaniem 2%, aby uzyskać więcej informacji prosimy o kontakt za pośrednictwem poczty elektronicznej (andmoris38@gmail .com)

 • d

  a ja zarabiam14tys jak pracuje zaluśki miesiac i tez narzekam na zarobki. Brakuje mi na zwiedzanie swiata itd. O kierowcach moge powiedziec ze 80% to jezdzic katastrofalnie. Duzo kierowcow to buraki. Sam jezdze bardzo bezpiecznie chociaz nie lubie tej pracy ale z drugiej strony jest ona mi bardzo potrzebna do nauki w kabinie. O tym najwiekszym plusie zapomniano tu napisac-
  ciezarowka na dlugiej ulubionej trasie to niesamowita maszyna ucząca i niewiele jest zawodów ktore tej pracy dorównają. Jjesli ktos jezdzi i mowi ze sie nudzi albo w jakis sposob marnotrawi czas podczas jazdy to ..zycie przelatuje mu przez palce.
  Jaką radę dalbym polskim kierowcom? Więcej zrozumienia x 1000.
  Jak ktorys z was bedzie jechal za wolno jadącym cienkusiem to nie mrygac i nie trabic ani nie zajezdzac drogi bo to moge byc ja i moja wolna jazda wcale nie bedzie oznaczala ze za kolkiem jest stary dziadzius tylko np to ze wiem (np po autach jadacych z naprzeciwka ze zaraz na skrzyz bede mial czerwone dlatego zwolnilem albo ze szukam jakiegos adresu czy to na nawigacji czy oczami w terenie. Dlatego uwazam ze kierowca bez zrozumienia to ciota. Nnajbardziej mi sie chce smiac jak na zachodzie kierowcy wygladaja (ich konie tez) i opowiadaja jakby byli królami szos a jak spadnie snieżek to ich wielkie ja szybko sie traci.
  Wielu kierowcow zapomina o magicznym przycisku blokada osi i czasami jeszcze o innych podobnych bajerach czy mozliwosciach na sniegu zeby sie nie wytracic z jazdy.
  Rada dla malozarabiajacych.
  Jak cale zycie grzejesz fotel w jednej firmie to twoja poprzeczka zarobkowa jest nisko ustawiona. Ja zmienialem juz prace w zyciu ponad 100razy i sie orientuje w temacie co gdzie i za ile.
  Jak wspomnialem zarabiam 14tys za caly mies. (po 5dni pracy w tyg) a do domu przywoze za caly mies. co najmniej 10tys.(juz po wszystich oplatach,biletach,paliwie na auto, zycie itd itd) Ale co do odkladania itd to juz oddzielny temat. Jednak najwiekszy plus to to ze 40% pracy to uczucie jakbym siedzial w domu przy biurku i robil to samo.
  nie polecam pracy w polskich filiach, w polskich firmach, w holandii,niemczech, belgii,Wloszech,Hiszpanii. Mojemulubione to Anglia ,Szwecja, Kanada,Australia
  (o Kanadzie i Aaustralii wiem tylko z opowiadan i neta)

 • Michal Gloc

  Jesli zrobie uprawnienia, to czy one wygasaja jesli nie praktykuje zawodu, tak jak to jest z np uprawnieniami spawalniczymi? Mysle o zrobieniu uprawnien na TIR w ramach hobby, ale nie chcialbym zeby sie okazalo ze tyle kasy przepada po jakims czasie, bo nie planuje byc kierowca na pelny etat.

 • henryk

  Pensja jest różna, świeżak nie może liczyć na wielkie kokosy, bo ich po prostu nie dostanie. I tyle. Jak zrobi kilka latek i nabierze doświadczenia w siodle, to wtedy pensja wzrasta. Plusem są dodatkowe papierki . . .

  Ale tak jak piszą koledzy lepiej robić u jakiegoś LINKA na Europejskich kursach, niż w Polskich. Co prawda w domu jest się częściej, za to pensja nieporównywalnie mniejsza.

 • tomasz70

  kierowcy samochodów ciężarowych i TIRów
  nie mają łatwej pracy. Mi się keidys przytrafiło, że uszkodziłem spoiler. Musiałem
  go odkupić. Znalazłem firmę Raf Spoiler http://www.raf-spoilery.pl/ która produkuje i montuje spoilery dachowe do każdego
  modelu ciężarówki.

  • pablo

   to strzal zycia….

 • ygh345

  Mam 13 lat i chciałbym zostać kierowcą TIRa ,interesuję się motoryzacją 🙂

  • pablo

   lepiej wez sie za nauke….

 • polakzpolski

  witam pracuje jako kierowca tira w średniej firmie transportowej. Moje zarobki oscylują w granicy od 5000 do 6000 zł miesięcznie. Jestem 20 dni w trasie i 10 w domu.

 • miden

  Jeżdże po polsce na tzw. Łódce -wywrotce C+E Nocuje w kabinie średnio raz w tygodniu reszte w domu. Pracuje od 13 do 15 godzin dziennie plus co drugą sobote. Zarobki w sezonie 3tys poza sezonem najniższa krajowa 1200zł . Średnio w roku jak licze to wychodzi 2tys zł za 200 godzin miesięcznie. Szukam innej pracy lecz bez znajomości nie ma a w gazetach ogłaszają się sami wyzyskacze ludzi. Więc pracuje tu od dwóch lat na prawko wydałem 8,5tys zł . Odradzam ale jeżeli trafi się ktoś kto ma dobrą pracę to prosze się odezwac

  • pablo

   To czemu nie pojdziesz do fabryki? Codzienie 8 godzin i do domu. Chlopie na sile nic sie nie da-przeciez ogloszen jest milion dookola-a za takie pieniazki ciezko stroza znalezc, nie ponizaj kierowcow….

 • Mariusz

  Witam wszystkich, Ja powiem tak, oczywiscie to tylko moje zdanie i kazdy ma prawo sie z nim nie zgodzic, mam 32 lata prawo jazdy kat b posiadam od 24 tego roku zycia czyli juz pare ladnych lat, lat jezdze bardzo duzo jak dotad odpukac nie mialem zadnego wypadku kocham jazde i prowadzenie samochodu moim marzeniem jest zdobycie uprawnien na ciagnik siodlowy czyli kat c+e jedyne co nie moge sobie na to pozwolic ze wzgledow finansowych nie wiem czy kiedykolwiek bede mial szanse usiasc za kolkiem tego jak dla mnie ogromnego sprzetu, wiem jakie sa realia a pomuc mi niema kto,wiem ze to ciezka praca w goracu latem a zimnie i mrozie zima, jednakze moje marzenie to zdobyc uprawnienia i zostac kierowca dolaczenie do tej wielkiej samochodowej rodziny, pozdrawiam was koledzy wielki szacun dla was za swoje poswiecenie i cierpliwosc na drodze, Mam nadzieje ze moze kiedys i ja przylacze sie do waszego grona o ile bede mial tylko taka mozliwosc, Jeszcze raz wielki szacun dla was panowie za to co robicie pozdrawiam Mariusz.
  Ps gdyby ktos byc moze zechcial mi jakos pomuc to bardzo was o to prosze Koledzy.

  • eR

   uważaj kolego pooglądaj filmiki to nie jest tylko to ze zima zimno latem ciepło bo jak by tak było to każdy by jeździł to są wymieniane koła itd . zapinanie rozpinanie ładunku pocięte plandeki …

   • Kazio

    Życie kierowcy łatwe nie jest , trzba sie pogodzić z niewygodami,tym że stale w drodze,nie widzi sie z rodziną. Trzeba to lubić ja tak mysle.bo praca łatwa nie jest. no i trzeba dobrze trafić, pracodawcy są różni.ale jak sie to lubi to jest lepiej. co do pracodawców- jest tu ktoś kto sie starał odzyskać kasę z ryczałtów? wiecie o czym pisze

    • Mariusz

     Ja i kilku kumpli mamy juz prawie wygrane, jak sie uda na 100% to napisze.Ale jak byś chciał cos próbować w tym temacie to na ryczaltytir.pl ci wszystko wyjaśnia i cie pokieruja

  • mar13087

   sa firmy gdzie zasponsoruja ci prawko , kwalifikacje, w moim przypadku jeszcze ADR byly , niestety cos za cos , do podpisania jest lojalka.Nie bardzo rozumiem tych co pisza , nie pchaj sie w to bo to jest ciezka praca itp. Oczywiscie jest ciezka ,wszedzie jest ciezko,zawsze moga isc pracowac do biedronki lub do PKS i byc codziennie w domu, poszukaj dobrze w necie a napewno cos znajdziesz . Pozdrawiam

 • olo

  A faktem jest że napaleńcy idą robić za 2500 zł i psują rynek. To jest brak szacunku dla innych kierowców jak i dla samego siebie.

  • Yo

   szacunkiem nie wykarmisz dzieciaków…

 • Anna

  Agencja Pracy WORKSOL (nr rej 6076) poszukuje dla swojego klienta pracowników na stanowisko:

  Kierowca zawodowy CE
  Ilość miejsc pracy: 80
  Rodzaj wykonywanej pracy : przewóz towarów z Polski do Europy Zachodniej, samochody z chłodniami, 3 kierowców na 2 samochody, premia za niskie spalanie, kierowca nie przewozi gotówki
  Praca w okresie: na czas nieokreślony, od czerwca
  WYMAGANIA:

  Podstawowa znajomość j. angielskiego,
  Doświadczenie: wieloletnie na trasach międzynarodowych
  Ważna karta kierowcy, świadectwo na przewóz rzeczy, ADR,
  Sumienne podejście do wykonywanych obowiązków
  PRACODAWCA OFERUJE:

  Czas pracy: 8 tygodni pracy, 1 tydzień wolnego
  Wynagrodzenie netto: 7000zł (część wypłacana dietami, średnia dieta dzienna około 40 euro)
  Forma zatrudnienia: Umowa o pracę na czas nieokreślony
  DODATKOWE INFORMACJE:
  Miejsce pracy: Polska i Europa Zachodnia
  Chętnych proszę przesyłać CV na adres: astepien@work-sol.pl z dopiskiem Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla celów rekrutacji, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tj. Dz. U. Nr 101 z 2002 r., poz. 926 z późn. zm.).
  Tel: +48 787 581756
  Więcej informacji na stronie: http://worksol.pl/oferty-pracy/

 • asptuna

  Witam i swoje 3 grosze chcialbym dolaczyc .Pracuje w szwecji jako lots tz.sklad 25,25m. przychodzi z malmö do stockholmu nocny kierowca idzie spac a ja wsiadam na jego miejsce i rozwoze towar ,okolice stockholmu 5-6 stopow potem ladunek powrotny .dziennie miedzy 100 a 400 km.czas pracy miedzy 8 a 11h.nie tylko sama jazda ale rozladunek i zaladunek .pensja na reke okolo 25 tys. sek. ale nie tylko bo 5 tygodni platnego urlopu,ubezpieczenia, skladki emerytalne,ubrania i buty robocze, tel sluzbowy.bezplatne kursy doksztalcajace typ ADR itp.Placa minimalna dla kierowcow w szwecji to 23648 sek w 2014 roku dojdzie 650 sek Umowa ze zwiazkami zawodowymi.Co do opinii o polskich kierowcach to jest OK jak juz dales sie poznac .Wspolczuje sie tym ktorzy pracuja w polskich firmach trans. dla szweckich spedycji jezdza po szwecji tz. kabotaz oczywiscie nie wszyscy.Opinnie ludzi pracujacych na magazynach to ze w zadnym jezyku nie mozna sie znimi dogadac sa tez wyjatki ,slaby angielski Co do kobiet to sporo jest, glownie wywrotki,poczta

 • dawid31

  jestem kierowca od 10lat kocham to co robie nie wyobrazam sobie zycia bez ciezarowki!!!!!pozdro dla wszystkich

 • Tomasz

  Ja jeżdże na tz. podłodze (walking floor) woże trocine mokrą. robie dziennie 400km śpie w domu prawie codziennie i moja pensja wynosi 5000zł. polecam 😉

 • Leeh Jacek

  Badania psychotechniczne można zrobić w Personie w Warszawie na Czerniowieckiej 10 Tel. 22 843 08 27 psychotechnika.pl

 • seb

  nie wiem kto takie glupoty pisze ze na miedzynarodowce 2 tyg w trasie 2 tyg w domu pokaz mi taka firme i taki zarobek ide do niej

  • pablo

   Slyszal 2/2-tylko nie bardzo sie autor artykulu zna i niebardzo zrozumial. Tzn 2 weekendy dla pracownika-piatek 23:00 powrot, wyjazd 3:00 w poniedzialek a drugie dwa dla szefa-druga pauza w trasie, a jak braknie-jest takie wspaniale urzadzonko ktore lubi cos ciezkiego przyciagnac i juz kaska wieksza bo mozna po,,pauzie klejonej” szybciej wracac….Masakra jestem zwolennikiem teorii zeby na tematy mi obce sie nie wypowiadac. i te slowa kieruje do autora artykulu, bron Boze do ,,seb” pod ktorego wypowiedzia pisze-pierwszy chlop ktory widac, ze jezdzi nie tylko w necie… Pozdro i szerokosci

 • paulo

  wszystko sie ma od wieku i kiedy kto jakie uprawnienia zrobił tak jak jest teraz ze świadectwem jest 3 warianty , a ceny prawa jazdy to zalezą od ośrodka w większości . Tez chce jeżdzić tirem mam prawo jazdy c będę robił resztę uprawnień i do usłyszenia na drodze 🙂

 • Edekgosia8387

  Witam pracuje jako  kierowca w małej firmie transportowej ,ktura zajmuje się transportem drewna długiego.A moje zarobki sięgają 3 500. zł.co dzień w domu.Nie ukrywam ale chciałbym sprubować pracy w szwecji na tym samym stanowisku.

  • Zen

   Jak masz inną opcje to ją łap, praca kierowcyTYRa to prawdziwa nie zapłacona tyra , Jestem kierem w znanej w PL spedycji i powiem tak transport i orka za kółkiem to kupa mułu a potem dno . Bez obrazy dla napaleńców za kółkiem – przecież bez nich nie miał by kto tyrać na TYRach!

 • kaka

  chłopie z kąd ty wziołeś takie cany żeby zrobic prawo jazdy na kat c nie kosztuje więcej niż 2000tys zł a na kat e też około 2000tys zł wiem bo robiłem a świadectwo kwalifikacyjne ja dałem 2800zł 

  • wedc3r

   Kat C 2200, Kat E 2100, Kwalifikacje 3200, egzaminy ok 600zł karta kierowcy 170 razem ponad 8tyś takie są fakty.

   • ER

    8300 mi wyszło:) z wymianami praw jazdy

    • kcghh

     Mi wyszlo 5tys

    • pablo

     to policz jeszcze egzaminatorow z metrowkami i dwa lata bezrobocia-bo pare zl w word i czasu trzeba odstac….

 • Nikita_01

  Wszysko sie zgadza tylko na kraju jest najnizsza krajowa lezysz w domu chory i zdychasz z glodu to mnie przeraza obecnie mam reke w gipsie i musze jezdzic bo kredyty a co do tych tras. Dwa tyg w trasie i dwa w domu to nie prawda nie ma w calej Polsce takiej pracy no i te zarobki zawyzone nie realne nawet wyzucajac tarczki za okno ,przypominam nie smiecimy koledzy

 • chomik

  Pracuję jako kierowca ciężarówki w Norwegii. Posiadam kat. C, i jeżdżę stałą trasą  (ok. 70 km dziennie) od Poniedziałku do Piątku. Zgadzam się z autorem tekstu, że polscy kierowcy są uznawani za dobrych (za granicą). Dlatego norwescy pracodawcy często decydują się na zatrudnianie kierowców z PL. Zarobki około 12 tys zł. 

  • Danna

   Witam, mam pytanie. Czy preferowane są też kobiety jako kierowcy ciężarówki? Czy np w Norwegii zna pan kobietę zatrudniona na tym stanowisku pracy? A jak nie z Norwegii to czy o ogóle? Proszę o odpowiedź, pozdrawiam Danuta:)

   • chomik

    Witam. Oczywiście w Norwegii kobiety również pracują jako kierowca ciężarówki. Osobiście spotkałem dwie. Jedną polkę i jedną norweżkę. W Norwegii równouprawnienie traktują  bardzo serio, więc nie istotna jest płeć. Natomiast u mnie w firmie zatrudniają wyłącznie mężczyzn, ale tylko dlatego, że kierowcy sami muszą sobie zapakować towar na palety (przewozimy stosunkowo ciężkie rzeczy), po czym załadować samochód. Jest to dosyć ciężka praca. Myślę, że może Pani spokojnie coś znaleźć w jakiejś firmie gdzie towar tylko się ładuje na auto. A jak u Pani z językiem? Norweski czy angielski?

   • defen

    Wylecz się kobieto z drajverki bo to niewolnictwo . poddaństwo i traci zezwierzęceniem . Do tego brak szacunku i za tą tyrę marne pieniądze przynajmniej w polandi .

    • KRZYSZTOF

     Witam jestem kierowcą z międzynarodówki francuskiej firmy Mauffrey Danusia jeśli chcesz się realizować w tym zawodzie to nie słuchaj co ci szowiniści mówią. W mojej firmie (około 1300 tirów) pracuje 50 młodych fajnych dziewczyn a widok drobnej blondyneczki prowadzącej 40 tonówkę jest super a przy tym są bezpiecznymi kierowcami

  • Nikita_01

   Tak kolego tylko dopisz ze potrzebujesz na zaladunek i rozladunek 9h i masz platne na godziny a nie od kilometra bo powstaja wowczas opowiesci dziwnej tresci

  • mmm

   KOlego odezwij się do mnie szakal620@wp.pl

Polub nas.

Ta strona jest darmowa, nie zawiera agresywnych i natarczywych reklam.

Stronę rozwijamy hobbistycznie, chętnie dzielimy się wiedzą.

Bądź na bieżąco, inspiruj się innymi. Polub nas: