Menu2

Kurator sądowy. Jak zostać kuratorem, ile zarabia kurator sądowy

Kurator sądowy – to jeden z bardziej potrzebnych zawodów, jakie zaliczają się do tych społecznych w Polsce.

Kurator sądowy

Wydawać by się mogło, iż istotną funkcję kuratorzy pełnią jeśli chodzi o dzieci i młodzież jednak jak pokazują statystyki odgrywają również ogromne znaczenie w przypadku resocjalizacji dorosłych i całych rodzin.

Kurator sądowy

 

Kim jest kurator sądowy?

Kurator sądowy to funkcjonariusz publiczny, który w szczególności pełni rolę wychowawczo-resocjalizacyjną.

Kuratorzy pełnią pieczę nad orzeczeniami sądu w zakresie kontroli i profilaktyki, ale również diagnostyki zachowań osoby wymagającej ich pomocy.

W sprawach karnych „opieką” otaczają osoby dorosłe natomiast w sprawach rodzinnych tych nieletnich oraz całe rodziny.

 

Kurator sądowy wczoraj i dziś.

W przypadku tego zawodu nie zmieniło się wiele. Jeśli następują jakieś modyfikacje to są one związane z nowelizacjami ustaw prawnych. Praca kuratora sądowego opatrzona jest bezwzględnie stosowaniem się do regulaminu i prawa, obowiązki osoby pełniącej tą funkcję nie mogą wychodzić ponad ramy.

Kurator sądowy musi postępować zgodnie z prawnymi założeniami, jego praca była i jest dosyć rygorystycznie kontrolowana. Jako funkcjonariusz publiczny jest tym bardziej zmuszony do prawidłowego działania, zgodnie z wyznaczonymi normami.

 

Kto może zostać kuratorem sądowym?

Ile zarabia kurator sądowyPrzede wszystkim w przypadku tego rodzaju zawodu liczą się predyspozycje psychiczne i psychologiczne kandydata, który musi się wykazywać niezwykłą asertywnością. Oczywiście kurator sądowy musi być odpowiednio wykształcony, w przypadku kuratora sądowego niezbędne są studia wyższe, magisterskie o kierunku socjologicznym, prawnym lub pedagogicznym i psychologicznym. Kurator zawodowy musi pozytywnie zdać egzamin kuratorski poprzedzony aplikacją.

Aby zostać kuratorem społecznym należy spełnić również szereg, nieco łatwiejszych wymogów. Kandydat powinien mieć ukończoną co najmniej szkolę średnią, powinien odznaczać się zdobytym doświadczeniem w dziedzinie resocjalizacji, opieki czy wychowania.

Istotną kwestią jest również złożenie informacji z Krajowego Rejestru Karnego.

 

Czy mogę zostać kuratorem sądowym?

W tym przypadku nie ma znaczenia płeć oraz wiek, choć wiadomo, iż mężczyźni i osoby starsze wyróżniają się większym posłuchem. Praca kuratora sądowego polega na nieustannym kontakcie z ludźmi i niesieniu im pomocy.

 

Jak zostać kuratorem sądowym?

Warto odwołać się do artykułu 5 Ustawy o Kuratorach Sądowych, który mówi:

Kuratorem zawodowym może być mianowany ten, kto:

 

 • posiada obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich,
 • jest nieskazitelnego charakteru,
 • jest zdolny ze względu na stan zdrowia do pełnienia obowiązków kuratora zawodowego,
 • ukończył  wyższe  studia  magisterskie  z  zakresu  nauk  pedagogiczno-psychologicznych, socjologicznych lub prawnych albo  inne  wyższe studia magisterskie  i  studia  podyplomowe  z  zakresu  nauk  pedagogiczno-psychologicznych, socjologicznych lub prawnych,
 • odbył aplikację kuratorską,
 • zdał egzamin kuratorski

Podanie o chęci świadczenia tego rodzaju zawodu powinno wraz z kompletem dokumentów trafić do sądu rejonowego.

W obu przypadkach kandydatów powinna cechować nienaganna kondycja fizyczna, wygląd zewnętrzny i doskonała komunikatywność.

Polub nas na Facebooku 

Aplikacja kuratorska.

Odbycie aplikacji kuratorskiej trwa jeden rok. Po tym czasie przyszły kurator sądowy może zacząć pracę w Sądzie Rejonowym gdzie uzyskuje patrona.

 

Egzamin na kuratora sądowego.

Do egzaminu można podejść po odbyciu rocznej aplikacji. Przystępując do egzaminu na kuratora sądowego należy znać materiał z zakresu:

 • Kodeksu karnego
 • Prawa rodzinnego
 • Ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich

Egzamin zdaje się przed Komisją Egzaminacyjną w której są przedstawiciele sądu okręgowego.

Egzamin na kuratora sądowego składa się z 3 części:

 

Część 1 egzaminu na kuratora sądowego

Analiza akt nadzoru

 

Część 2 egzaminu na kuratora sądowego

Analiza akt dozoru

 

Część 3 egzaminu na kuratora sądowego

Egzamin ustny

 

Po pozytywnym zaliczeniu egzaminu otrzymujemy akt mianowania na kuratora zawodowego.

 

 

Ile zarabia kurator sądowy?

Zarobki kuratorów są zróżnicowane biorąc pod uwagę charakter ich działania. Niestety w tym zawodzie widełki zarobków są bardzo duże.

Podczas rocznej aplikacji (wstęp do zawodu) – kurator sądowy zarabia 1300 złotych netto

Początkujący kurator zarabia około 3000 – 3300 złotych na rękę. Na tę pensję składają się:

 • Pensja zasadnicza – w wysokości 2000 – 2500 zł netto
 • Dodatek terenowy – w wysokości około 800 zł netto

 

Doświadczeni kuratorzy – z minimum 3 letnią praktyką mogą starać się o stanowisko starszego kuratora sądowego – starszy kurator sądowy zarabia około 4000 złotych netto.

Kurator zawodowy może zarobić miesięcznie średnio około 3500-5900 zł. Wszystko zależy od zajmowanego stopnia. 10% wszystkich kuratorów sądowych działających na terenie Polski otrzymuje pensję niższą niż 2400 zł. Do pensji stałej często dochodzą różnego typu dodatki w postaci dodatków terenowych czy patronackich.

W przypadku kuratora społecznego sprawa ma się dużo gorzej. Ten otrzymuje zazwyczaj zwrot kosztów w postaci miesięcznego ryczałtu za wydatki, jakie ponosi w ramach odwiedzin podopiecznych. Wynagrodzenie otrzymuje również za każdy wywiad środowiskowy, jaki uda mu się przeprowadzić.

Zarobki miesięczne kuratorów społecznych są znacznie mniejsze aniżeli kuratorów zawodowych. Kuratorzy Społeczni zarabiają miesięcznie około 500- 700 zł.

 

Gdzie może pracować kurator sądowy?

Kurator sądowy pracuje przy sądach rejonowych bądź okręgowych, jeśli jego funkcją jest kontrola kuratorów sądowych działających przy sądach rejonowych.

Kuratorzy sądowi pracują zazwyczaj w plenerze – odwiedzając swoich podopiecznych w prywatnych domach bądź innych miejscach ich pobytu, na przykład w placówkach zamkniętych (areszt, zakład poprawczy), jeśli wymaga tego sytuacja.

 

Jak wygląda codzienna praca kuratora sądowego?

W zależności od regionu kurator sądowy musi:

 • W dużych miastach – ma pod sobą jedną lub kilka dzielnic.
 • W małych miejscowościach – często musi odwiedzać miejscowości oddalone o 10, 20 czy nawet 30 kilometrów.

 

kurator sądowy egzaminDo głównych obowiązków kuratora sądowego zalicza się odwiedzanie osób, które wymagają nadzoru – zazwyczaj w godzinach od 7:00 do nawet 22:00. W ich codzienną pracę wlicza się również przeprowadzanie wywiadów środowiskowych oraz uzyskiwanie wszelkich informacji dotyczących aktualnego stanu życia i bytu podopiecznego.

Kuratorzy sądowi zazwyczaj prężnie współpracują także z placówkami, które na co dzień zajmują się resocjalizacją, opieką i wychowywaniem.

Do obowiązków kuratorów sądowych należy również kontrola i organizacja wykonania kary pozbawienia wolności przez podopiecznego czy prac społecznych, jeśli taki wyrok wydał sąd.

Kuratorzy sądowi na co dzień niosą również pomoc rodzinom potrzebującym, patologicznym, tym, którzy zostali zwolnieni z aresztu i nie radzą sobie w codziennym życiu, osobom pokrzywdzonym jak również pozostawionym rodzinom, których członek odbywa karę w areszcie czy zakładzie poprawczym.

Kuratorzy trzymają pieczę nad osobami, które zostały warunkowo zwolnione z aresztu bądź są na przepustce. Ich kontrola obejmuje też osoby, które wykonują karę pozbawienia wolności za pomocą dozoru elektronicznego.

Pomoc potrzebującym: skazanym, ich rodzinom czy nieletnim, którzy wymagają procesu resocjalizacyjnego polega również w dużym stopniu na wspieraniu ich w sprawach urzędowych – wysyłanie wszelakich wniosków czy branie udziału w sprawach sądowych również wlicza się do codziennej pracy kuratorów sądowych.

Kurator sądowy w gruncie rzeczy to nie tylko osoba kontrolująca, ale w dużym stopniu również opiekująca się podopiecznym i wyznaczająca mu prawidłową drogę postępowania. Kurator ma być osobą wspierającą, która w efekcie doprowadza do trwałej zmiany zachowań „wychowanka”.

Co ważne: kuratorzy sądowi mają zadaniowy czas pracy – dostają „zlecenia” z sądu i to od własnej organizacji pracy kuratora zależy czy będzie pracował od poniedziałku do niedzieli czy może od wtorku do piątku.

Wsparciem w pracy kuratora sądowego są kuratorzy społeczni. Kuratorzy sądowi często zlecają im pracę.

Dodatkowo kuratorzy sądowi muszą spędzić 2 dni w miesiącu na dyżurach w sądzie.

 

Status społeczny kuratorów sądowych.

Kurator sądowy cieszy się w Polsce niezwykłym poważaniem. Funkcjonariusz publiczny pracujący na co dzień z trudnymi jednostkami społecznymi wzbudza często szacunek i poważanie.

Kuratorzy też często wzbudzają strach przede wszystkim u osób, którymi się opiekują, gdyż to zazwyczaj od ich opinii zależą dalsze losy podopiecznego i jego rodziny.

Praca kuratora sądowego przynosi wiele korzyści, działania resocjalizacyjne cieszą się dużym uznaniem społeczeństwa.

Kurator sądowy posiada również wysoki status zawodowy. Już sam fakt dopełnienia szeregu wymogów, by pełnić tego rodzaju działalność wzbudza szacunek.

 

Plusy i minusy zawodu kuratora sądowego

Plusy zawodu kurator sądowy:

 • Atrakcyjne wynagrodzenie
 • Możliwość oddelegowania zadań do kuratorów społecznyc
 • Możliwość dowolnej organizacji czasu pracy
 • Rzadko, bo rzadko ale kuratorzy czasami dorabiają sporządzając wywiady środowiskowe – jest to kwota 60 zł brutto za sporządzony raport
 • Pełnienie misji społecznej

 

Minusy zawodu kurator sądowy:

 • Dużo pracy biurokratycznej – wypełnianie akt, sporządzanie raportów, sporządzanie wywiadów środowiskowych
 • Szanse w tym zawodzie mają jedynie osoby o bardzo silnej psychice, odporni na zjawiska patologiczne
 • Praca może bywać niebezpieczna ze względu na osoby, z którymi trzeba współpracować
 • Obecnie jest bardzo duży natłok obowiązków, głównie z tego względu że społeczeństwo biednieje
 • Kontakt ze środowiskami patologicznymi

 

Powiązane zawody:

 

 

 

Powiązane artykuły:

 


Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter.

Nie wysyłamy spamu, nie sprzedajemy bazy. Max. 1 newsletter tygodniowo.

W każdej chwili możesz się wypisać. Naprawdę warto

, , , , , , , ,

 • kasia

  Zastanawiam się, czyim poważaniem cieszy się zawód kuratora?. Sędziowie traktują kuratorów jako zło konieczne i niedouczonych debili, często w ogóle nie biorą pod uwagę spostrzeżeń kuratorów. Myślę, że autor miał na myśli skazanych i wykluczonych. Oni jednak też z dużą niechęcią i obrzydzeniem patrzą na swoich szpiegów.

 • Lena

  Zarobki,że pożal się Boże,NIE POLECAM!

 • Mariusz Baranowski

  witam, bardzo ciekawy artykuł, powinien być rozpowszechniony we wszystkich mediach informacyjnych, ps. pojawiła się mała omyłka pisarska- kurator odbywa dyżury 2 razy w tygodniu a nie w miesiącu. Chętnie polecę Wasz artykuł i cały portal znajomym!gratulacje

Polub nas.

Ta strona jest darmowa, nie zawiera agresywnych i natarczywych reklam.

Stronę rozwijamy hobbistycznie, chętnie dzielimy się wiedzą.

Bądź na bieżąco, inspiruj się innymi. Polub nas: