Menu2

Modelka ile zarabia, praca jako modelka

Na przestrzeni lat kanon piękna ulegał dużym zmianom. Czy dziś modelka ma być piękna czy tylko  służyć za prezenterkę nowej kolekcji? Jakie są wymogi wobec płci pięknej odnośnie tego zawodu? Szczegóły przedstawione zostały w poniższym artykule.

modelka praca zarobki

 

 

Modelka, definicja zawodu.

Modelka to osoba, której zadaniem jest prezentacja stroju, biżuterii, fryzury bądź każdej innej rzeczy stworzonej na potrzeby ludzi.

Zadaniem modelki jest niejednokrotnie zachęcenie potencjalnych klientów do kupna promowanego wyrobu.

Modelka pracuje najczęściej na wybiegu podczas pokazów mody bądź w przypadku fotomodelek w studiu zdjęciowym.

Obecnie duża część z nich znajduje zatrudnienie w mediach (na przykład w reklamach lub filmach).

 

 

Modelka wczoraj i dziś.

Jak wspomnieliśmy kanon piękna na przestrzeni lat się zmieniał.

Podczas gdy kilkadziesiąt lat temu modelkami były głównie kobiety o rubensowskich kształtach to już w latach 90-tych dominowały na wybiegu anorektyczne dziewczyny, które przykro to przyznać, ale służyły wyłącznie za wieszaki.

Obecnie, po licznych wypadkach omdleń wygłodzonych modelek a nawet kilku przypadkach śmiertelnych wyznaczono zasady przyjmowania do pracy w tej branży i samej pracy modelek.

Dziewczęta wciąż są bardzo szczupłe – o tak zwanym rozmiarze „0” natomiast nie są już tak przeraźliwie wychudzone. Co więcej coraz powszechniejsze są pokazy mody, w których występują modelki „size plus”, czyli te o krągłych kształtach.

W ciągu ostatnich lat zmieniły się również wytyczne co do wieku modelek. Podczas gdy kiedyś na wybiegach czy w fotomodelingu pracowały zazwyczaj dziewczyny w wieku około 18-25 lat (a zdarzały się nawet kobiety po 30 roku życia) obecnie królują młode czternasto a nawet trzynastolatki.

 

Kto może zostać modelką?

Przede wszystkim w tego rodzaju profesji liczą się predyspozycje fizyczne. Modelka musi być właściwego wzrostu – minimum to 174 cm, wymagana jest także szczupła sylwetka – w tym przypadku nadal najbardziej poszukiwane są kobiety o wymiarach 60-90-60. Dobrze kiedy modelka ma zadbaną cerę i ładne długie włosy, zwraca się również uwagę na uzębienie.

Oprócz odpowiedniego wyglądu fizycznego liczy się również osobowość.

Modelka powinna być pewna siebie i pewna swoich walorów, musi być komunikatywna i odważna.

Dziewczyny, które boją się nowych wyzwań są z miejsca skreślane. Dobra modelka umie dostosować się do określonych warunków. Istotne są również cechy takie jak obowiązkowość, punktualność czy samodyscyplina.

Warto, by dziewczyny, które posiadają większość wymienionych cech wzięły udział w specjalnych kursach bądź uczęszczały do szkoły modelek.

Tam nauczą się między innymi odpowiedniej mimiki twarzy czy sposobu chodzenia po wybiegu. Szkoła zapewni początkującej modelce stworzenie własnego portfolio, które będzie pomocne w otrzymywaniu zleceń.

 

ile zarabia modelka

Polub nas na Facebooku 

Jak zostać modelką?

Istnieje kilka dróg wypromowania się i próby zostania modelką. Żadna nich nie jest prosta i wymaga sporej dawki szczęścia:

 • droga profesjonalnej agencji – w każdym większym mieście wojewódzkim istnieją agencje modelek. Można do nich zanieść swoje portfolio i w przypadku chęci nawiązania współpracy przez agencję możemy liczyć na pierwsze zlecenia

 

 • znajomości – niestety, to wciąż najprostsza i najszybsza droga do zostania modelką. Obracając się wśród ludzi z branży, chodząc na spotkania i bankiety możemy posmakować świata modelingu

 

 • liczne fora internetowe, agencje wirtualne – to najtrudniejsza droga do zostania modelką. Oczekiwania są duże, krytyka przeogromna a skala zawiści i zazdrości sięga zenitu. Dlatego zawsze lepiej próbować rozpocząć swoją ścieżkę kariery poprzez tradycyjne formy.

Ile zarabia modelka?

Pytanie o zarobki modelek to jak pytanie o to ile kosztuje nowy, niebieski samochód. Rozpiętość zarobków w tej branży należy do jednych z najwyższych wśród zawodów.

Zarobki zależą od rozpoznawalności dziewczyny i jej pozycji w rankingach.

Najbardziej dochodowe są kontrakty z firmami kosmetycznymi czy odzieżowymi.

W Polsce podpisana tego rodzaju umowa gwarantuje wynagrodzenie w przedziale od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Trudno jest wyliczyć miesięczne wynagrodzenie modelki, ponieważ jest ono bardzo zróżnicowane.

Dużo zależy od ilości i rodzaju zleceń oraz portfolio i doświadczenia samej modelki.

 

Przykładowe zarobki modelek i  fotomodelek:

 • Początkujące modelki w amerykańskim Vogue – 150 dolarów za zdjęcie
 • Początkujące modelki w Polsce – od 100 zł za zdjęcie (nagość zakryta)
 • Niestety często zdarzają się rozliczenia barterowe: w postaci ciuchów czy zapachów znanych marek.

 

 

Gdzie może pracować modelka?

Modelka pracuje na wszelkiego rodzaju pokazach mody, jej miejscem pracy jest zazwyczaj wybieg. Dziewczyny, które są fotomodelkami pracują najczęściej w studiu zdjęciowym.

Praca modelki wiąże się z częstymi wyjazdami, sesje zdjęciowe odbywają się w różnych plenerach tak samo jak pokazy mody organizowane są w różnych miejscach na całym świecie.

Coraz więcej modelek pracuje także w reklamach oraz filmach czy serialach telewizyjnych.

Zawsze pierwszym krokiem w rozpoczęciu kariery modelki jest skierowanie się do dobrej agencji modelek, która nie tylko opiekuje się dziewczyną, ale również zapewnia jej chociażby udział w castingach.

 

modelka zarobki

 

Jak wygląda codzienna praca modelki?

Dzień modelki rozpoczyna się wcześnie rano, najczęściej od pożywnego śniadania. Te musi być odpowiednio skomponowane, ponieważ jak wiadomo modelki muszą dbać o sylwetkę. Codziennością jest również dbanie o kondycję fizyczną, tak więc uprawianie sportu czy gimnastyka jest w ich przypadku normą.

Modelka jeśli nie ma akurat zlecenia najczęściej chodzi od castingu do castingu szukając swojej szansy. Przesłuchania trwają czasem godzinami, modelka musi więc cierpliwie czekać na swoją kolej. Jeśli będzie miała szczęście i otrzyma zlecenie rozpoczną się próby do pokazu mody, przymiarki kostiumów i ćwiczenie poruszania się.

W dniu pokazu modelka zostaje poddawana przede wszystkim kilku zabiegom: ważny jest profesjonalny makijaż bądź charakteryzacja w zależności od wizji projektanta, często długie godziny zajmuje również stworzenie właściwej fryzury.

Sam pokaz to istny szał, modelki przebierają się praktycznie w biegu by zdążyć o czasie zaprezentować strój.

W przypadku fotomodelingu czy pracy w reklamówkach modelka spędza długie godziny w plenerze – często przy niezbyt korzystnych warunkach atmosferycznych bądź w studiu zdjęciowym. Tam pozuje fotografowi do setek ujęć, z których finalnie zostanie wybranych co najwyżej kilka.

 

Status społeczny modelek

Zawód modelki cieszy się dosyć dużym uznaniem i prestiżem – pytając małe dziewczynki o marzenie życia prawie każda odpowiada, iż w przyszłości chce być modelką.

Ale praca modelki to nie tylko przyjemność i szacunek, często dziewczęta spotykają się z zazdrością- duże pieniądze, częste podróże, ciekawa praca z nowo poznanymi ludźmi i otaczanie się w kręgu sław bardzo często kole ludzi w oczy.

 

 

Plusy i minusy pracy modelki

Plusy zawodu modelki:

 • Możliwość zwiedzenia całego świata
 • Wysokie zarobki dla najlepszych modelek
 • Zdobywanie ciekawego doświadczenia uczącego ogłady
 • Możliwość nauki języków

Minusy zawodu modelki:

 • monotonna praca
 • rygorystyczna konieczność utrzymywania sylwetki
 • krótka kariera – większość modelek kończy karierę w wieku około 30 lat
 • niezdrowe relacje pomiędzy modelkami, zawiść i zazdrość
 • łatwo trafić na oszustów i naciągaczy. Niejednokrotnie zdarza się, że pracują za zbyt niskie stawki lub same opłacają sesje zdjęciowe, by uzyskać portfolio.

 

Znane polskie modelki w mediach

 • Ewa Wachowicz – prowadzi swój własny program kulinarny na antenie Polsatu
 • Dorota Gardias – prezenterka TVN, TVN 24

 

 

Ciekawostki zawodu modelki

Ile zarabiają najlepsze modelki świata? Nieporównywalnie dużo biorąc pod uwagę stawki obowiązujące w Polsce. Eva Herzigowa otrzymuje tylko dzienną stawkę w wysokości 12 tysięcy dolarów. Na niebotyczne sumy opiewają również kontrakty reklamowe z udziałem supermodelek, tym samym Cindy Crawford od firmy Revlon otrzymała 3 miliony dolarów a Claudia Schiffer aż 6 milionów dolarów.

 

Powiązane artykuły:

Zawód architekt

Zawód instruktor tańca

Praca w Australii


Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter.

Nie wysyłamy spamu, nie sprzedajemy bazy. Max. 1 newsletter tygodniowo.

W każdej chwili możesz się wypisać. Naprawdę warto

, , , , , , , , , ,

 • oliwia

  czyli modelka ma mniec 60 90 w tali i 60 w biodrach? hyba 90 60 90

 • pysia

  90-60-90

 • Ania

  wymiary 60-90-60?

Polub nas.

Ta strona jest darmowa, nie zawiera agresywnych i natarczywych reklam.

Stronę rozwijamy hobbistycznie, chętnie dzielimy się wiedzą.

Bądź na bieżąco, inspiruj się innymi. Polub nas: