Menu2

Mołdawia praca życie w najbiedniejszym kraju Europy

Mołdawia,  to najbiedniejszy kraj Europy z którego najczęściej wszyscy uciekają w poszukiwaniu lepszego życia. Jak żyje się w kraju w którym spożywa się najwięcej alkoholu w Europie?

 

Podstawowe dane dotyczące Mołdawii.

  • (Republika Mołdawii)
  • Stolica: Kiszyniów
  • Waluta: lej mołdawski (MDL), 1 MDL = 100 bani;
  • Język urzędowy: rumuński
  • Inne języki: rosyjski, ukraiński

Mołdawia wyjazd

 

Wyjazd do Mołdawii, procedury.

Polacy mogą przebywać w Mołdawii bez wiz do 90 dni.

Nie ma formalnego obowiązku posiadania biletu powrotnego, jednakże władze graniczne mogą zażądać okazania go. Przy przekraczaniu granicy wymagane jest posiadanie 30 USD na każdy dzień pobytu, nie mniej jednak niż 150 USD. W przy­padku pobytów przekraczających 3 miesiące należy uzyskać pozwolenie na pobyt czasowy.

 

Polub nas na FacebookuBEZPIECZEŃSTWO W MOŁDAWII.

Zagrożenie przestępczością jest podobne jak w sąsiedniej Ukrainie.

W miejscach zatłoczonych, w tro­lej­busach i mikrobusach należy uważać na złodziei kieszonkowych.

 

ŚWIĘTA.

Dni wolne od pracy to: Nowy Rok, 7-8 stycznia – prawosławne Boże Narodzenie, 8 marca – Dzień Kobiet, 1 maja – Święto Pracy, 9 maja – Dzień Zwycięstwa, 27 sierpnia – Święto Niepodległości, 31 sierpnia – Święto Języka Mołdawskiego, oraz święta ruchome: Wielkanoc, tydzień po prawosławnej Wielkanocy – Święto Zmarłych.

 

 

Język w Mołdawii.

Oficjalnym językiem jest rumuński. Angielski jest bardzo mało rozpowszechniony, podobnie jak każdy inny zachodni język.


Kiszyniów stolica Mołdawii

 

 

Ceny i jedzenie w Mołdawii.

W Mołdawii koniecznie trzeba spróbować wina lanego prosto z beczki oraz lokalnych dań przyrządzanych głównie na bazie mięsa drobiowego lub wołowego.

Przykładowe ceny w Mołdawii:

bilet do teatru kosztuje 20-50 MDL, nocleg w hotelu średniej klasy – od 400 do 600 MDL, w hotelu czterogwiazdkowym – od 80 do 150 USD.

 

Ciekawostki.

Mołdawia jest państwem śródlądowym pozbawionym bezpośredniego dostępu do morza. Ironią losu jest fakt, że jest oddalona od morza Czarnego o zaledwie 10 km.

Jednak w miejscowości Giurgiuleşti, najbardziej wysuniętym południowym punkcie Mołdawii znajduje się nowopowstały port na Dunaju, który bezpośrednio łączy kraj z morzem Czarnym.

Kraj nie posiada żadnego rodzaju pasm górskich – dominuje krajobraz równinny z wieloma dolinami rzecznymi i wąwozami. Średnia wysokość terenu to 147  m.n.p.m. Najwyższy punkt to Dealul Bălăneşti, ma on 430 metry wysokości.

 

Sheriff Mołdawia.

W Mołdawii rządzi prawdziwy szeryf i posiada swoje własne alternatywne państwo z ukrytymi składami amunicji.

Firmę o takiej nazwie w 1993 założyło dwóch byłych funkcjonariuszy KGB.

Sheriff tak naprawdę mógłby być osobnym państwem: posiada własną sieć stacji benzynowych, supermarketów, wydawnictwo i a jakże…agencję reklamową.

Gdyby było mało: do potentata należy również firma budowlana, telefonia komórkowa i telewizja.

Sheriff mołdawia

Surowy krój czcionki i gwiazda przypominają czasy „Strażnika Teksasu”

sheriff moldawia sklep

Nadniestrze.

Między wschodnim brzegiem Dniestru a granicą Ukrainy rozciąga się terytorium tzw. Republiki Nad­dnie­strzań­skiej – separatystycznego regionu, który oderwał się w wyniku zbrojnego konfliktu od Kiszyniowa.

Chociaż region ten ma wszyst­kie atrybuty państwa – własnego prezydenta, własny rząd, parlament, własne siły zbrojne i policję, własną walutę, flagę, hymn i godło – nie jest uznawany przez społeczność między­na­rodową za niepodległy organizm państwowy. Przy przekraczaniu „granicy” między terytorium kontrolowanym przez władze Mołdawii a Naddniestrzem należy liczyć się z kontrolą pasz­por­tową, celną, ewentualnie kontrolą stacjonujących nad Dniestrem sił pokojowych.

W Naddniestrzu obowiązuje odrębne ustawodawstwo, w tym przepisy meldunkowe. Cudzo­ziemiec może przebywać na terytorium Naddniestrza na pod­stawie zaproszenia uzyskanego od osoby tam mieszkającej. Po przekroczeniu granicy obowiązany jest do zarejestrowania się w Wydziale Wizowo-Rejestracyjnym (OWIR) w ciągu 24 godzin.

Niedopełnienie obowiązku meldunkowego grozi grzywną w wy­sokości ok. 750 USD.

 


 

 

 


Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter.

Nie wysyłamy spamu, nie sprzedajemy bazy. Max. 1 newsletter tygodniowo.

W każdej chwili możesz się wypisać. Naprawdę warto

, , ,

Polub nas.

Ta strona jest darmowa, nie zawiera agresywnych i natarczywych reklam.

Stronę rozwijamy hobbistycznie, chętnie dzielimy się wiedzą.

Bądź na bieżąco, inspiruj się innymi. Polub nas: