Menu2

Ogrodnik – charakterystyka zawodu i zarobki

Uwielbiasz przyrodę i jesteś miłośnikiem kwiatowych kompozycji? To zawód stworzony dla Ciebie – dowiedz się jak zostać ogrodnikiem i ile możesz zarobić rozpoczynając pracę w tej branży. Stworzyliśmy szczegółowe kompendium wiedzy dotyczące tej właśnie profesji. Przyszli ogrodnicy – przeczytajcie koniecznie.

Kto może zostać ogrodnikiem?

W zawodzie ogrodnika najważniejsza jest wiedza na temat różnorodnych roślin i wyobraźnia przestrzenna. Ogrodnik musi charakteryzować się kreatywnością, poczuciem estetyki oraz systematycznością. Musi być cierpliwy i wkładać w swoją pracę dużo serca – to bez wątpienia praca, w której konieczna jest pasja i zafascynowanie.

Dobry ogrodnik jest odporny na zmieniające się warunki pracy, chociażby te atmosferyczne i cechuje go niezmienny zapał do pracy.

Jak zostać ogrodnikiem?

Ogrodnikiem można zostać kształcąc się w szkole zawodowej bądź technicznej o tym profilu jak również uczęszczając na różnego rodzaju kursy w zależności od dziedziny ogrodnictwa.
Nie jest jednak tajemnicą, że w przypadku tej profesji najbardziej liczy się zmysł estetyczny i znajomość roślin aniżeli papier ukończenia szkoły.
Oczywiście ambitny ogrodnik skończy studia ogrodnicze bądź rolnicze o wybranej specjalizacji.

 

Zarobki ogrodnika.

Ogrodnik zarobi średnio 1 500 – 2 500 złotych jednak wiele zależy od miejsca, w którym pracują – jego pozycji na rynku i lokalizacji.

Za godzinę pracy ogrodnika zapłacić trzeba średnio 35 złotych a miesięczne utrzymanie ogródka to średnio 1 000 złotych.

 

Gdzie może pracować ogrodnik?

Ogrodnik pracuje na terenach zielonych. Te mogą być własnością prywatną jak i publiczną.

Ogrodnik może pracować na własny rachunek bądź zatrudniając się w jednej z firm ogrodniczych, które realizują projekty dotyczące aranżacji ogrodów bądź wykonują inne usługi na terenach otwartych według zapotrzebowania klientów.
Warto dodać, że ogrodnik może również zostać zatrudniony do pielęgnacji różnego rodzaju parków, skwerów czy ogrodów botanicznych – najczęściej tych, które tworzą obiekty chronione, arboretum bądź są pomnikami przyrody.
Ogrodnicy pracują nierzadko w sklepach ogrodniczych.

Jak wygląda codzienna praca ogrodnika?

Ogrodnik pracuje fizycznie zazwyczaj do wiosny do jesieni, kiedy warunki atmosferyczne na to zezwalają. Prace zaczynają przeważnie wcześnie, bo około 6 rano.
Najcięższą pracę ogrodnik wykonuje właśnie wczesną jesienią, kiedy jego zadaniem jest odzyskanie witalności roślin po ziemie oraz przygotowanie ich do kwitnienia – wtedy rozpoczyna się nawożenie trawników i dosiewanie w razie konieczności.

Następnie odbywa się pielęgnacja roślin, czyli również ich nawożenie, przycinanie i opryskiwanie.
Zadaniem ogrodnika jest również właściwy dobór roślin pod względem zarówno estetycznym jak i warunków, w jakich może rosnąć.

Status społeczny ogrodnika.

Wszystko zależy od obowiązków, jakie wykonuje. Ten, który zajmuje się aranżowaniem ogrodów może cieszyć się dużym uznaniem wśród współpracowników i klientów jako osoba niezwykle uzdolniona i mająca doskonale poczucie estetyki.

Ogrodnik, którego zadaniem jest utrzymywanie czystości i pielęgnacja roślin na danym obszarze już tak wysokim statusem społecznym pochwalić się nie może – traktowany jest na równi z pracownikami fizycznymi, nierzadko myli się go z konserwatorem czy dozorcą.

 

Plusy i minusy pracy ogrodnika.

Plusy:

 • duże możliwości rozwoju osobistego i zawodowego,
 • praca z pasją,
 • praca bez korporacyjnego „Wyścigu szczurów”,
 • praca twórcza, dająca spełnienie,
 • praca ciekawa, szczególnie jeśli ogrodnik projektuje tereny zielone
 • najczęściej samodzielne stanowisko pracy.

Minusy zawodu ogrodnik:

 • konieczność ciągłego doszkalania (co może być również zaletą),
 • praca fizyczna,
 • praca, której efekty nie do końca zależą od fachowca – wpływ na wygląd terenu może mieć na przykład niekorzystna pogoda,
 • praca w trudnych warunkach,
 • praca monotonna jeśli polega tylko na pielęgnacji obiektu.
 • przeciętne zarobki.

Ciekawostki zawodu ogrodnik.

Czy wiecie, że ogrodnik to dzisiaj nie tylko jeden z najbardziej pożądanych zawodów, ale również profesja, która określana jest za najbardziej przyszłościową? To prawda, polskie społeczeństwo zaczęło dbać o tereny zielone a przyszli studenci szturmują uczelnie, które oferują taki kierunek. Na SGGW w Warszawie, każdego roku jest blisko 12 000 kandydatów – przyjęto niecałe 4 000 z nich.

Sektor ogrodniczy zaczął rozwijać swoje skrzydła dopiero pod koniec lat 90 – tych, w 1998 roku na przykład powstała specjalizacja „Architekt krajobrazu”.


Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter.

Nie wysyłamy spamu, nie sprzedajemy bazy. Max. 1 newsletter tygodniowo.

W każdej chwili możesz się wypisać. Naprawdę warto

Polub nas na Facebooku, , , , , , , , ,

 • asdasd

  co za klamstwa ! ogrodnik zarabia maxymalnie 2.5tys? ahahha chyba 25 tys, pracowalem w kilku firmach i wiem ile biorą za jeden ogród kasy…. nie wiem skąd macie te info ale radze się doinformować.

 • dfdf

  Co do zarobków – jeśli jest się pracownikiem firmy ogrodniczej, to zarobki faktycznie oscylują około 2,5 tys., jeśli jest się ogrodnikiem z własną działalnością, fachem w ręce i głową na karku można w sezonie (wiosna-jesień) tu w polsce zarobić 7-8 tysięcy. Tylko proszę nie mylić ogrodnika z chłopcem z sąsiedztwa, umie tylko odpalić kosiarkę i pojeździć nią tam i z powrotem.

Polub nas.

Ta strona jest darmowa, nie zawiera agresywnych i natarczywych reklam.

Stronę rozwijamy hobbistycznie, chętnie dzielimy się wiedzą.

Bądź na bieżąco, inspiruj się innymi. Polub nas: