Menu2

operator koparki, operator ładowarki praca zawód

Operator koparki to z jednej strony zawód niedoceniany, ale z drugiej strony wymagający ogromnej precyzji, dyscypliny i zdolności manualnych. Prawdziwi fachowcy w tym zawodzie mogą liczyć na spore zarobki.

praca operator koparki

Kto może zostać operatorem koparki?

Aby zostać operatorem koparki należy mieć:

 • Minimum wykształcenie podstawowe
 • Ukończone 18 lat
 • Cechować się dobrym stanem zdrowia

Dobry stan zdrowia weryfikowany jest w przychodni gdzie wykonuje się badania oraz psychotesty.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 20 września 2001 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych (Dz. U. z dnia 15 października 2001 r., Nr 118, poz. 1263) mogą być obsługiwane wyłącznie przez osoby, które ukończyły szkolenie i uzyskały pozytywny wynik sprawdzianu przeprowadzonego przez komisję powołaną przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie. Posiadacz uprawnień może samodzielnie wykonywać prace związane z obsługą maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych, w zakresie zgodnym z udokumentowanymi wpisami do książki operatora (jest to dokument potwierdzający posiadanie uprawnień w zakresie obsługi maszyn, wydawany po pozytywnym złożeniu w/w egzaminu.)

 

Wbrew pozorom nie jest to zawód dla każdego i precyzja oraz dokładność to cechy bardzo pożądane w tym zawodzie. Coraz inwestycji jest robionych z dokładnością do centymetra i również profilowanie skarp oraz wybieranie rowów wymaga dużej precyzji ze strony operatorów koparek.

 

 

Predyspozycje operatora koparki.

Cechami niezbędnymi w tym zawodzie są:

odpowiedzialność za bezpieczeństwo ludzi i za urządzenia, rozwaga, ostrożność, dokładność, wyobraźnia i zdolność przewidywania konsekwencji swoich działań.

Operator koparki musi umieć skoncentrować się na konkretnych czynnościach i jednocześnie mieć świadomość tego, co dzieje się wokół niego na placu budowy. W zawodzie tym często potrzebny bywa szybki refleks, gdyż trzeba podejmować decyzje w sytuacjach awaryjnych oraz umiejętność pracy w warunkach niebezpiecznych. Jednocześnie operator powinien być odporny na monotonię pracy, dokładny, sumienny, solidny.

 

zarobki operator koparki

 

Jak zostać operatorem koparki?

Aby zostać operatorem koparki należy ukończyć wspomniane wyżej kursy, których cena waha się od 1600 do 2000 złotych.

Koszt samych badań lekarskich to od 150 do 200 złotych.

Przystępując do kursu warto zrobić od razu uprawnienia na koparko – ładowarki: zakres materiału jest podobny a różnica w cenie niewielka.

 

Operator koparki – gdzie do pracy?

Operator maszyn do robót ziemnych jest najczęściej zatrudniony w przedsiębiorstwach budowlanych, drogowych i wydobywczych (żwirownie, piaskownie, kamieniołomy).

 

Zarobki operatora koparki.

Operatorzy koparek w zależności od doświadczenia zarabiają od 10 do 15 złotych na godzinę. Niewiele osób w tym zawodzie osiąga pułap 20 złotych za godzinę pracy.

Takie zarobki pozwalają osiągnąć średni miesięczny przychód na poziomie około 3000 – 4000 złotych.

Polub nas na FacebookuNiestety, szacuje się że około 40% operatorów koparek pracuje w tak zwanej szarej strefie – bez podpisanej umowy o pracę.

 

Gdzie może pracować operator koparki?

Operatorzy koparek mogą pracować na wszelkiego typu budowach, wykonywać prace związane z kształtowaniem terenu oraz dokonywać przeładunków na placach i składach budowlanych.

Operatorzy koparek mając odłożoną odpowiednią sumę pieniędzy mogą zakupić sprzęt i zacząć pracę na własny rachunek.

 

zawod operator koparki

 

Jak wygląda codzienna praca operatora koparki?

Operatorzy koparek pracują na budowach obiektów i dróg oraz w różnego typu składach gdzie dokonuje się przeładunku towarów sypkich. Praca nie jest specjalnie ciężka, ale z pewnością bardzo monotonna.

 

Plusy i minusy zawodu operator koparki:

Plusy zawodu operator koparki:

 • Dla młodych osób, które dopiero wchodzą w dorosłe życie do niedawna zarobki w tym zawodzie mogły być bardzo atrakcyjne.
 • Dodatkowy przychód uzyskuje się z nadgodzin i przede wszystkim z delegacji
 • W tej pracy można wyciągnąć sporą pensję, ale pracując na bardzo ważnych maszynach – powyżej 20 ton, posiadając uprawnienia klasy II lub I i operując na koparkach z dużym wysięgnikiem.
 • Warto rozważyć wzięcie kredytu i rozpoczęcie pracy na własny rachunek – na własnym sprzęcie.
 • Zazdrosne miny osób machających łopatą podczas gdy my siedzimy w klimatyzowanym wnętrzu (oby) sprzętu wartego setki tysięcy złotych.

Minusy zawodu operator koparki:

 • Przede wszystkim nadpodaż pracowników: obecnie (2013 rok) branża budowlana przechodzi kryzys i operatorów koparek bardziej się zwalnia aniżeli zatrudnia
 • W tym zawodzie bardzo liczy się doświadczenie dlatego młodzi ludzie mają często problem z wejściem na ten rynek pracy.
 • Zmorą tej pracy są „delegacje” – konieczność częstych wyjazdów i pracy z dala od miejsca zamieszkania
 • Często pracodawcy wymagają od nas samych serwisowania sprzętu na którym pracujemy
 • Jest to praca sezonowa – większość osób w tym zawodzie pracuje 8-9 miesięcy w roku.

Ciekawostki zawodu operator koparki.

Warto przy okazji uprawnień na ładowarko – koparkę pomyśleć o kursie na młot udarowy. Wciąż istnieje spore zapotrzebowanie na tego typu fachowców.

Do przemieszczania się po drogach publicznych, oprócz książki operatora, niezbędne jest posiadanie prawa jazdy zgodnego z przepisami o ruchu drogowym. (prawo jazdy kat B).

 

Powiązane artykuły: 


Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter.

Nie wysyłamy spamu, nie sprzedajemy bazy. Max. 1 newsletter tygodniowo.

W każdej chwili możesz się wypisać. Naprawdę warto

, , , , , , , , ,

Polub nas.

Ta strona jest darmowa, nie zawiera agresywnych i natarczywych reklam.

Stronę rozwijamy hobbistycznie, chętnie dzielimy się wiedzą.

Bądź na bieżąco, inspiruj się innymi. Polub nas: