Menu2

Operator żurawia – praca i zarobki

Operator żurawia odpowiedzialny jest za ustawienia, obsługę i kontrolę pracy tego rodzaju sprzętu. Z jakimi korzyściami wiąże się tego typu praca a jaki aspekt podczas jej wykonywania jest najbardziej niebezpieczny?

Operator zurawia

Kto może zostać operatorem żurawia?

Oprócz umiejętności zawodowych niezbędne są unikalne cechy osobowościowe, dzięki którym operator żurawia będzie mógł swoją pracę wykonywać solidnie i w pełnym bezpieczeństwie dla siebie i innych.

Operator żurawia musi być przede wszystkim odpowiedzialny, systematyczny i opanowany.

Musi wykazywać się rzetelnością i wysoką umiejętnością koncentracji. Ponadto musi być komunikatywny i umieć pracować zarówno na samodzielnym stanowisku jak i w grupie – nierzadko efekty jego pracy są podstawą do działania innych pracowników a niepowodzenie odbije się na całym zespole.

Operatorem żurawia nie może zostać osoba, która cierpi na lęk wysokości – jego praca odbywa się na pewnej wysokości, co może być pewnym utrudnieniem. Ponadto miejscem jego pracy jest ciasna kabina, w której z całą pewnością nie mogą przebywać osoby cierpiący na klaustrofobię.

 

 

 

Jak zostać operatorem żurawia?

Aby zostać operatorem żurawia niezbędne jest ukończenie specjalistycznych szkoleń zawodowych. Dodatkowo przyda się doświadczenie na placu budowy bądź umiejętność pracy na podobnym sprzęcie.

 

 

 

Zarobki operatora żurawia.

Operator żurawia zarobi średnio 2 500 złotych jednak jego wynagrodzenie zależne jest bardzo często od liczby godzin, podczas których pracownik wykonywał swoje obowiązki.

Na wysokość pensji wpływa także rodzaj i ilość posiadanych uprawnień.

 

Operator Żurawia

Zarobki zależą od liczby przepracowanych godzin. Były miesiące gdzie wyciągałem 5000 na rękę, ale i takie gdzie ledwo 2000 złotych. Od co najmniej 3 lat stawki są bardzo zaniżane. Ostatnio słyszałem o gościach, którzy gotowi byli pracować za 11zł za godzinę bez umowy (na czarno).

Operator

Gdzie może pracować operator żurawia?

Operator żurawia zatrudniany jest w firmach budowlanych, przede wszystkim tych, które prowadzą duże projekty na ogromnych powierzchniach.

Trzeba wspomnieć, iż teren pracy operatora żurawia jest zawsze obarczony dużym ryzykiem wypadku. Operator musi być więc odpowiedzialny za siebie i wszystkich, którzy w danym czasie znajdują się na placu budowy.

 

 

 

Jak wygląda codzienna praca operatora żurawia?

Jak sama nazwa wskazuje operator zajmuje się prowadzeniem i kontrolą żurawia bądź innego dźwigu o podobnym typie na placu budowy lub innym, gdzie praca tego rodzaju sprzętu jest niezbędna.

Warto zauważyć, że operator może pracować na różnym dźwigu, zwanym potocznie żurawiem – na każdy z nim niezbędne są specjalne uprawnienia.

Operator żurawia wykonuje bardzo niebezpieczną pracę dla samego siebie jak i dla otoczenia, podczas swojej pracy musi więc być wielce ostrożny i opanowany, tak, by minimalizować niebezpieczeństwo związane z pracą sprzętu.

Polub nas na FacebookuTrzeba zauważyć, że praca operatora jest nieco nudna a częstotliwość znajdowania się na wysokościach w niewielkiej, wręcz klaustrofobicznej kabinie może doprowadzić do depresji.

Dodatkowo podnosząc elementy konstrukcyjne zazwyczaj trzęsie całym żurawiem – uczucie podobne jest do bujającego statku na morzu.

 

 

 

Status społeczny operatora żurawia

Ponieważ nadal jest to praca na budowie, w społeczeństwie operator nie odznacza się zbyt wysokim statusem. Wpływ na to ma przede wszystkim ciężka praca fizyczna i niekorzystny stereotyp o polskich budowlańcach.

Jeśli weźmiemy jednak pod uwagę sektor budowlany, operator żurawia jest w tym kręgu szanowany i uznawany – głównie za podjęcie się pracy niebezpiecznej i wielce odpowiedzialnej. Poza tym uznanie zyskuje dzięki zdobytym uprawnieniom i przebytym szkoleniom, które są niezbędne do wykonywania tego rodzaju profesji.

 

 

 

Plusy i minusy pracy operatora żurawia

Plusy:

 • dobre zarobki,
 • samodzielne stanowisko,
 • jedno z lepszych zajęć z branży

Minusy:

 • konieczność zdobycia specjalnych uprawnień,
 • rutyna,
 • ryzyko i spore niebezpieczeństwo w pracy,
 • duża odpowiedzialność podczas wykonywania obowiązków zawodowych,
 • niekorzystna praca zmianowa.

 

Ciekawostki.


Niestety praca jako operator żurawia może być niebezpieczna.

Przede wszystkim praca na zewnątrz, przy ciągle zmieniających się i często niekorzystnych warunkach atmosferycznych może prowadzić do licznych problemów zdrowotnych.

Operatorzy doznają najczęściej urazów kręgosłupa, głowy, uszkodzeń słuchu, przewlekłych chorób układu oddechowego czy zatruć.

 

Jak się stawia żuraw?

Dobrze przedstawia to poniższy film:

 


Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter.

Nie wysyłamy spamu, nie sprzedajemy bazy. Max. 1 newsletter tygodniowo.

W każdej chwili możesz się wypisać. Naprawdę warto

, , , , ,

 • Piotr Iwanicki

  Polecam Akademię Efect , zrobiłem u nich kurs na ŻI i mogę śmiało polecić. Wybieram się wkrótce na kolejny kurs i was też zachęcam. http://www.akademia-efect.pl

 • Tomasz 1980

  Zaraz, chwileczkę ! Co to znaczy , że „status społeczny pracownika budowy jest niski” ? Od kiedy zależy , czy ktoś jest lepszy czy gorszy, od rodzaju wykonywanej pracy? Ja jestem pracownikiem fizycznym, ale wcale nie uważam ,żeby czyniło to mnie kogoś gorszego od ludzi posiadających studia. Wręcz przeciwnie – niejednokrotnie posiadam znacznie więcej inteligencji. Sorry ale do żadnej hołoty nie należę . Jestem człowiekiem na poziomie.

 • Damian1989

  Rozbawiliscie mnie do lez. Jestem operatorem zurawia, ale nie zdazylo mi sie jeszcze zatruc w pracy ani nabawic urazu kregoslupa, glowy badz staracic sluchu. Jakim sposobem operator moze sie zatruc?

  • Marjan

   Można się zatruć od bąków puszczanych do ciasnej kabiny

Polub nas.

Ta strona jest darmowa, nie zawiera agresywnych i natarczywych reklam.

Stronę rozwijamy hobbistycznie, chętnie dzielimy się wiedzą.

Bądź na bieżąco, inspiruj się innymi. Polub nas: