Menu2

Opiekunka osoby starszej – praca i zarobki

Zawód ten zaliczany jest do grupy tych najbardziej depresyjnych – czy rzeczywiście jest aż tak niewdzięczny a osoby w podeszłym wieku dają mocno w kość? Przekonajcie się czytając szczegółową charakterystykę tej profesji.

Opiekunka osoby starszej praca zarobki

Kto może zostać opiekunką osoby starszej?

Wobec opiekunek osób starszych stawiane są różne wymagania – głównie zależą one od rodzaju pracodawcy.

Domy starców i ośrodki pomocy wymagają często wykształcenia pielęgniarskiego. Mile widziane są również osoby, które ukończyły studia na kierunkach psychologia, pedagogika czy fizjoterapia. Często przydają się także różnego rodzaju kursy (np. pierwszej pomocy).

Jeśli opiekunka zatrudniana jest prywatnie, najczęściej oczekuje się od niej dyspozycyjności, sprawności fizycznej i odpowiedniego podejścia do osoby starszej.

Liczy się tutaj przede wszystkim empatia, wyrozumiałość i cierpliwość.

 

 

Jak zostać opiekunką osoby starszej?

Kwalifikowaną opiekunką osób starszych najszybciej zostanie się kończąc szkołę policealną na kierunku „opieka środowiskowa” – edukacja w tej placówce trwa tylko jeden rok a jej zakres zawiera wszelkie niezbędne elementy począwszy na psychologii a na metodologii żywienia i higieny osobistej kończąc.

 

 

Zarobki opiekunki osoby starszej.

Opiekunka osób starszych niestety nie zarobi dużo – najwięcej może liczyć ta, która pełni całodobowe dyżury przy seniorze , może zarobić około 3 000zł.

Jeśli opiekunka mieszka z osobą, którą się zajmuje, jej wynagrodzenie jest często pomniejszane o koszty mieszkania.

Osoba zatrudniona na etacie zarobi do 2 000 złotych.

Większość agencji pośrednicząca w znalezieniu pracy oferuje od 1800 do 2500 złotych.

 

 

Gdzie może pracować opiekunka osoby starszej?

Opiekunka osoby starszej może pracować na zlecenie indywidualne rodziny seniora – wtedy może w wyznaczonych godzinach pielęgnować osobę starszą bądź nawet zamieszkać z nią w ramach rozliczenia finansowego i wtedy wykonywać przy niej wszelkie czynności dnia codziennego.

Opiekunki osób starszych zatrudniane są również w domach starców, domach opieki społecznej i nierzadko sanatoriach.

Opiekunka osób starszych może mieć pod swoją pieczą kilku seniorów – pracując na etapie w ośrodku opieki społecznej jej dzień polegać będzie na odwiedzaniu starców i wykonywaniu dla nich najbardziej pilnych zadań.
Jak wygląda codzienna praca opiekunki osoby starszej?

Praca polega na pielęgnowaniu i spełnianiu oczekiwań seniora. Do najczęstszych prac zalicza się mycie, karmienie, ubieranie i odbywanie spacerów. Opiekunki zapewniają osobom starszym rozrywkę – są świetnymi rozmówcami, nierzadko stają się bliskimi przyjaciółmi.

Trzeba pamiętać, że zakres obowiązków opiekunki może różnić się od stanu zdrowia osoby starszej. Niejednokrotnie do wykonywanych czynności może zaliczać się również robienie zakupów, gotowanie, sprzątanie, pranie, zmiana pościeli, podawanie leków czy lekka rehabilitacja.

 

Status społeczny opiekunki osoby starszej.

Nie jest zbyt wysoki chociaż osoby sprawujące taką funkcję są podziwiane za determinację i chęć pracy z osobami często niedołężnymi i dokuczliwymi.

Polub nas na FacebookuOpiekunki uznawane są za osoby o dobrym sercu, które wykonują swoją pracę z pasją (dosyć często wizerunek ten jest burzony przez nagłaśniane przypadki niedostatecznej opieki nad seniorami)

 

Plusy i minusy pracy opiekunki osoby starszej.

Plusy:

  •     praca z ludźmi,
  •     stabilność zatrudnienia,
  •     poczucie niesienia pomocy i spełnienia,

Minusy:

  •     zbyt niskie wynagrodzenie,
  •     niewielkie możliwości rozwoju,
  •     często niedoceniana praca fizyczna i psychiczna.

 

Ciekawostki zawodu.

Coraz więcej Polek – najczęściej kobiet będących na emeryturze decyduje się na wyjazd do pracy za granicę. Na przykład w Niemczech, to właśnie Polki są najbardziej docenianymi pracownicami biorąc pod uwagę tą specjalizację.

Nierzadko są zatrudniane przez rodziny prywatne, które nie mają czasu ani cierpliwości opiekować się starszym rodzicem.

By pracować w specjalistycznym ośrodku dla osób starszych należy uprzednio ukończyć specjalny kurs – ten jest nierzadko fundowany przez same ośrodki.

Praca w Niemczech różni się nie tylko warunkami, ale przede wszystkim lepszymi zarobkami.


Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter.

Nie wysyłamy spamu, nie sprzedajemy bazy. Max. 1 newsletter tygodniowo.

W każdej chwili możesz się wypisać. Naprawdę warto

, , , ,

  • Adrian Morek

    ja pracuje w tym zawodzie w Austrii na 30 h tygodniowo i spokojnie można dostać 1300 euro netto + 13+14 pensja i sporo nadgodzin płatnych czyli średnio 1600 euro na rękę , co wystarcza na spokojne życie. Polska to jednak dziki kraj

Polub nas.

Ta strona jest darmowa, nie zawiera agresywnych i natarczywych reklam.

Stronę rozwijamy hobbistycznie, chętnie dzielimy się wiedzą.

Bądź na bieżąco, inspiruj się innymi. Polub nas: