Menu2

Paparazzi – praca, zarobki

Paparazzi to przedziwne skrzyżowanie dróg fotografa i reportera. Zrobienie zdjęcia celebrycie może być sposobem na niezależność finansową, ale i źródłem oskarżenia o naruszenie prywatności. Nie da się ukryć, że to pierwsze mocno kusi.


 

Paparazzi

Kto może zostać paparazzi?

Nie ma szkół, w których uczy się umiejętności skradania się z wielkim teleobiektywem. Paparazzi najczęściej jest wolnym strzelcem, więc nikt nie pyta go o doświadczenie ani umiejętności, natomiast bardzo przydają się kontakty.

Bez dwóch zdań warto wykazać się doskonałą kondycją fizyczną, a to nie z powodu noszenia aparatu, choć ten z całym osprzętem też trochę waży, ale dlatego, że każdy chroni swoją prywatność i stara się maksymalnie uprzykrzyć życie paparazzi.

 

Jak zostać paparazzi?

Sprawa jest pozornie prosta: trzeba zrobić zdjęcie, najlepiej w jakiś sposób głośne, komuś znanemu. Paparazzi jest wolnym strzelcem i zazwyczaj pracuje na własny rachunek, sprzedając fotografie tym redakcjom, które płacą najlepiej, natomiast prasa kolorowa i bulwarówki zatrudniają własnych paparazzi na stanowiskach fotoreporterów.

Tutaj zazwyczaj sprawa jest prostsza, bo wystarczy robić zdjęcia na imprezach, bankietach, w pracy – wolny strzelec musi wykorzystać swoje kontakty, żeby uchwycić jakiś bardziej emocjonujący moment w życiu gwiazdy.

 

Zarobki paparazzi.

Ile zarabia paparazzi? W tym zawodzie nie ma i nie może być wyrównanych stawek. Wszystko zależy od tego, kogo i w jakiej sytuacji uda się uwiecznić.

Jak donosi chętnie wykorzystujący zdjęcia paparazzi serwis afterparty, za zdjęcia Szulim i Wojewódzkiego autor zarobił 10 tysięcy złotych, ale za fotografie mniejszego formatu zarabia się po 2-3 tysiące, natomiast domyślać się można, że pozostający na redakcyjnej gaży fotoreporterzy zatrudnieni przy robieniu zdjęć kiepskim kreacjom celebrytek na czerwonych dywanach  ledwo osiągają zarobki rzędu dwóch tysięcy miesięcznie.

 

Gdzie może pracować paparazzi?

Paparazzi z zasady pracuje u siebie, a zrobione zdjęcia sprzedają redakcjom tabloidów, prasy kolorowej lub bulwarówek.

Chętnie za zdjęcia paparazzi płacą też redakcje internetowe serwisów plotkarskich. Paparazzi mogą też znaleźć zatrudnienie w konkretnej redakcji na stałe, otrzymując niższe, ale regularne wynagrodzenie, a rezygnując z potencjalnie wyższych zarobków, które albo się uda osiągnąć, albo (zazwyczaj) nie.

 

Jak wygląda codzienna praca paparazzi?

Zadaniem paparazzi jest zrobienie zdjęcia gwieździe. Oczywiście najlepiej, jeśli będzie ono kontrowersyjne albo przynajmniej da podstawy do  plotek i spekulacji.

Jeśli uda się złapać jakąś celebrytkę na imprezie bez stanika pod bluzką, to też dobrze (przy czym oczywiście o jakiejkolwiek przypadkowości nie może tu być mowy).

Teleobiektyw musi zmieścić się wszędzie: w żywopłocie, w dziurce od klucza, a paparazzi musi wręcz śledzić swój obiekt.

 

Paparazzi – status społeczny.

Wszystko tu zależy od światopoglądu. Nikt szczególnie nie lubi gości z wielkimi aparatami, którzy aż się cieszą na potknięcie gwiazdy w butach na obcasie, a którzy zamiast kulturalnie podać pomocną dłoń, zrobią tylko zdjęcie i znikną.

Paparazzi nie są lubiani przez gwiazdy, a dla większości osób to zawód uciążliwy, praca irytująca, ale czy zbędna? Dzięki paparazzi wiele osób ma o czym pogadać przy kawie, więc w tym sensie zawód ten na pewno jest potrzebny.

 

Plusy i minusy bycia paparazzi:

Plusy:
•    nie jest wymagane doświadczenie ani wykształcenie
•    potencjalnie bardzo dochodowy zawód

Minusy:
•    stwarza pewne ryzyko prawne
•    wymaga zakupu dobrego aparatu
•    daje niepewne zarobki

 

Polub nas na Facebooku 

To zawód dla Ciebie jeżeli:
cenisz swoją niezależność
lubisz pracować w stresie
lubisz pracować na świeżym powietrzu
lubisz brylować na salonach

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter.

Nie wysyłamy spamu, nie sprzedajemy bazy. Max. 1 newsletter tygodniowo.

W każdej chwili możesz się wypisać. Naprawdę warto

, , ,

Polub nas.

Ta strona jest darmowa, nie zawiera agresywnych i natarczywych reklam.

Stronę rozwijamy hobbistycznie, chętnie dzielimy się wiedzą.

Bądź na bieżąco, inspiruj się innymi. Polub nas: