Menu2

Pracownik przy zbiorach – co robi i ile zarabia?

Pracownik przy zbiorach to praca niewdzięczna i żmudna – czemu zatem tak wiele osób się jej podejmuje? Czy wpływ na to mają wysokie zarobki czy może brak innych perspektyw zawodowych? Jeśli i ty rozważasz pracę tego rodzaju podczas kolejnego sezonu zbiorów, przeczytaj koniecznie szczegółową charakterystykę tej profesji.

pracownik przy zbiorach

Kto może zostać pracownikiem przy zbiorach?

Pracownikiem przy zbiorach mogą zostać osoby, które są przede wszystkim sprawne fizycznie.

W tym przypadku nie ma znaczenia płeć chociaż niektórzy pracodawcy zatrudniają tylko kobiety – na przykład przy zbiorach pieczarek, gdzie preferowane są delikatne, mniejsze dłonie, które nie będą uszkadzać produktu; inni mogą zatrudniać tylko mężczyzn, ponieważ praca dla płci pięknej może być zwyczajnie zbyt ciężka.

Bardzo często pracy tego rodzaju podejmują się studenci, chcący dorobić w sezonie wakacyjnym do swojego, niewielkiego budżetu.

Osoba podejmująca się tego rodzaju profesji musi być zdyscyplinowana, cierpliwa i odważna. Musi potrafić pracować zarówno samodzielnie jak i w zespole. Pracownik przy zbiorach to często osoba zdeterminowana, która nastawiona jest na cel i uparcie do niego dąży.

Pracownik przy zbiorach zdecydowanie nie może bać się ciężkiej, fizycznej pracy i musi być odpornym na różne warunki podczas wykonywania zadań, gdzie większość czasu spędza powietrzu przy pełnym słońcu, silnym wietrze czy opadach deszczu.

 

 

Jak zostać pracownikiem przy zbiorach?

Pracownikiem przy zbiorach można zostać zgłaszając się do agencji pośrednictwa pracy – te najczęściej oferują pracę sezonową poza granicami Polski – na przykład w Niemczech czy Holandii. Można również pytać o pracę rodzimych rolników, którzy w okresie zbiorów chętnie przyjmą do pracy dodatkowe osoby.

Aby wykonywać pracę przy zbiorach nie potrzebne jest tak naprawdę żadne wykształcenie ani doświadczenie bowiem każdy pracownik na początku przechodzi krótkie szkolenie i od razu rozpoczyna dzień pracy.

Zarobki pracownika przy zbiorach

Są zróżnicowane w zależności od miejsca wykonywania pracy. Najlepiej zarabiają pracownicy przy zbiorach w Niemczech, Szwecji, Holandii i Szwajcarii – przykładowo w Niemczech, średnie wynagrodzenie to 10 euro za godzinę.

W Polsce zarabia się dużo mniej, bo około 5 złotych za godzinę pracy.

Warto zaznaczyć, że praca tego rodzaju rozliczana jest najczęściej godzinowo (za granicą pracodawcy często oferują również nocleg), rzadziej za rezultat, czyli na przykład określoną ilość zbioru (początkujący pracownik zbiera średnio 40 kilogramów owoców w ciągu jednego dnia).

Zarobki w Holandii

Rolnicy zazwyczaj płacą stawkę minimalną. W 2013 roku miałem płacone 8.84 Euro za godzinę. Jednak od tego trzeba odliczyć koszt zakwaterowania (70 Euro) i ubezpieczenie (18 Euro).
To daje samych kosztów około 400 Euro miesięcznie. Zarobek oczywiście znacznie większy aniżeli w Polsce, ale to ciężka fizyczna orka

sezonowy w Holandii

 

Trzeba podkreślić, że wynagrodzenie może różnić się także jeśli weźmiemy pod uwagę rodzaj zbieranej rośliny i trudność przy wykonywaniu tego rodzaju pracy.

Praca przy zbiorach trwa zazwyczaj od maja do września choć są i takie, na które jest zapotrzebowanie przez cały rok – na przykład praca przy zbiorach wspomnianych już pieczarek, które rosną w warunkach szklarnianych.

Uśredniając: przeciętny zbieracz zarobi w ciągu miesiąca około 6 000 złotych, pracując poza granicami naszego kraju. W Polsce kwota miesięcznego wynagrodzenia to średnio 2 000 złotych.

 

 

Gdzie może pracować pracownik przy zbiorach?

Pracownik tego rodzaju pracuje w rolnictwie – głównie w dużych przedsiębiorstwach, które podczas sezonu potrzebują dodatkowych pracowników, by uporać się ze zbiorami.

Najlepiej pracować za granicą, w Polsce nie jest to tak opłacalne chociaż warto zaznaczyć, że w czasie zbiorów nietrudno o pracę właśnie w charakterze zbieracza również w naszym kraju.

Pracownik przy zbiorach najczęściej pracuje na otwartej przestrzeni lub w szklarni.

W podziale na poszczególne kraje praca wygląda następująco:

Polub nas na Facebooku • Wielka Brytania: truskawki sadzenie, zbiór, segregacja itp.
 • Niemcy- ogórki sadzenie, zbiór, rozstawianie instalacji pod uprawy, zbiór szparagów
 • Holandia-szklarnie kwiaty wszelkiego rodzaju doniczkowe, chryzantemy, lilie

 

 

Jak wygląda codzienna praca pracownika przy zbiorach?

Praca jest niezwykle trudna i żmudna. Oprócz wysiłku fizycznego często dochodzą to tego trudne warunki atmosferyczne – praca w palącym słońcu czy podczas opadów deszczu nie należy przecież do najmilszych.

Praca zbieracza polega na zrywaniu z drzew czy krzewów owoców bądź warzyw, które są już dojrzałe i nadają się do spożycia bądź przeróbki.

Zbieranie ogórków

Zdecydowanie najciężej zbiera się ogórki gruntowe. Praca polega na leżeniu na brzuchu w przerobionym traktorze, po kilkanaście osób. Robiliśmy po 10-12 godzin dziennie. Krążenie krwi w takiej pozycji jest utrudnione (głowa i ręce zwisały ) puchły oczy i generalnie cała twarz. Po 2-3 dniach pracy każdy z nas miał poważne problemy ze stawami w dłoniach (od ciągłego zrywania ogórków)

Pracownik przy zbiorach zostaje uprzednio przeszkolony i wykonuje prace zgodnie z ustalonymi standardami bowiem nie może być tu mowy o marnowaniu czy uszkodzeniach zbiorów – to, jakie zasady panują podczas zbierania ustalają pracodawcy w zależności od rośliny, z którą pracownik będzie miał do czynienia.

Ponieważ praca wynagradzana jest najczęściej w systemie godzinowym bądź w zależności od efektów, pracownicy wykonują swoje obowiązki od wczesnych godzin porannych do późnych wieczornych – w ciągu dnia oczywiście przysługują im przerwy.

 

 

Status społeczny pracownika przy zbiorach.

Pracownik przy zbiorach posiada niestety jeden z najniższych statusów społecznych. Praca jaką wykonuje nie jest doceniana a on sam jakoś specjalnie uznawany.

Stereotypowo utarło się już, że pracownicy przy zbiorach to osoby bez wykształcenia, które nie potrafią znaleźć żadnej stałej pracy. Nie pomagają nawet zarobki, które szczególnie za granicą nie są najniższe.

 

 

Plusy i minusy pracy pracownika przy zbiorach.

Plusy:

 • aby wykonywać tego rodzaju pracę nie wymaga się żadnego doświadczenia ani wykształcenia (poza granicą Polski nie jest też najczęściej konieczna znajomość języka obcego),
 • wysokie zarobki, głównie poza granicami Polski
 • praca nieobciążająca psychicznie

Minusy:

 • ciężka, fizyczna praca
 • trudne warunki pracy (niekorzystna pogoda czy niekomfortowa pozycja pracy – stojąca bądź w ciągłym nachyleniu),
 • praca żmudna,
 • brak rozwoju,
 • niski status społeczny.

 

 

Ciekawostki zawodu pracownika przy zbiorach.

Warto dodać, że rekrutacje najlepszych ofert prac odbywają się najczęściej w pierwszych miesiącach roku, jeszcze zimą – ten, kto liczy więc na wysokie zarobki musi szukać pracy jak najszybciej.

Wiadomo także, że pierwszeństwo mają Ci, którzy mieli już okazję pracować w tym charakterze, mają jakiekolwiek doświadczenie bądź wykonywali już zawodowe obowiązki u danego pracodawcy.

 


Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter.

Nie wysyłamy spamu, nie sprzedajemy bazy. Max. 1 newsletter tygodniowo.

W każdej chwili możesz się wypisać. Naprawdę warto

, , , , ,

Polub nas.

Ta strona jest darmowa, nie zawiera agresywnych i natarczywych reklam.

Stronę rozwijamy hobbistycznie, chętnie dzielimy się wiedzą.

Bądź na bieżąco, inspiruj się innymi. Polub nas: