Menu2

Psi fryzjer zarobki, praca plusy i minusy zawodu psi fryzjer

Psi fryzjer to stosunkowo nowy zawód w Polsce, ale zyskujący na popularności. Przeczytaj o zawodzie psiego fryzjera – ile zarabia, jakie są plusy i minusy oraz jak wygląda codzienna praca.

 

Na ulicach i w parkach spotykamy coraz więcej psów wymagających szczególnej pielęgnacji, kąpieli i strzyżenia włosów i sierści.

Taki Yorkshire czy shih-tzu potrzebuje częstszych wizyt u fryzjera – zwanego groomerem, niż jego właścicielka. Należy wtedy zabrać psa do psiego salonu, w którym pielęgnacją psa zajmie się wykwalifikowana osoba.

Bo wbrew pozorom obcięcie psa, wcale nie jest takie proste.

 

Kto może zostać psim fryzjerem?

Żeby zostać psim fryzjerem nie trzeba kończyć kursu fryzjerskiego.

Wystarczy kurs groomerski, ale nawet on nie jest wymagany.

Dobry psi fryzjer powinien kochać zwierzęta, umieć się nimi zajmować i znać podstawy psiego behawioryzmu.

Musi też wykazać się nie lada cierpliwością – do zwierzęcia i jego właściciela. Psy bywają agresywne, nadpobudliwe i niesforne. Właściciele za to, potrafią notorycznie spóźniać się na wyznaczoną wizytę lub nie przychodzić na umówioną godzinę po odbiór psa, co psuje cały zaplanowany wcześniej grafik.

Ci, którzy chcą zostać w salonie, niestety bardziej przeszkadzają niż pomagają. Dlatego musimy zastanowić się, czy mamy aż tak duży zapas pozytywnej energii i pokłady cierpliwości oraz pokory.

Przede wszystkim groomer nie może bać się psów, ani mieć uczulenia na sierść lub ugryzienia pcheł.

Niestety – do salonu przychodzą nie tylko pachnące miniaturki, ale też zabrudzone kundelki, biegające całymi dniami po podwórku. Często na wizyty przychodzą także koty oraz miniaturki królików – co jest ciekawą, ale wymagającą odskocznią od obcinania psów.

Warto również zapisać się na kurs groomingu.

Nie trwa on długo, ale jest bardzo kosztowny, nawet do kilku tysięcy złotych. Można starać się o dofinansowanie z Urzędu Pracy lub ze środków unijnych, co zdecydowanie pomoże w osiągnięciu celu.

 

 

Jak wybrać dobry kurs, z którego można wynieść jak najwięcej?


Psi fryzjer zarobki

Przede wszystkim należy kierować się opiniami poprzednich uczestników. Nie warto wybierać kursu grupowego – może i jest sporo tańszy, ale generalnie polega tylko na patrzeniu i wykonywaniu czarnej roboty (kąpiele, suszenie, rozczesywanie), a nie dowiemy się jak obciąć psa, nie trzymając nożyczek i maszynki w ręce. Najlepszy będzie kurs indywidualny lub w 2, maksymalnie 3 osobowej grupie. Kursy takie odbywają się, a przynajmniej powinny się odbywać w dobrze prosperujących salonach. Warto przed zdecydowaniem się na dany kurs, wybrać się w takie miejsce bez zapowiedzi, aby na własne oczy zobaczyć salon i jakość wykonywanych tam usług.

 

 

Jak znaleźć pracę, jako psi fryzjer?

Znaleźć pracę, jako groomer najłatwiej jest w dużym mieście. Psie salony, znajdujące się praktycznie co kilka, ulic z pewnością potrzebują dodatkowych rąk do pracy. Wiadomo, że wszędzie wymagają doświadczenia. Dlatego przyda się ukończony kurs strzyżenia psów, który otworzy wiele drzwi.

Co jednak, jeśli mieszka się w małym mieście?

Polub nas na FacebookuMożemy wtedy otworzyć własny salon, co może być dość niebezpieczne, ze względu na dużą sezonowość pracy, która objawia się najmocniej właśnie w małych miejscowościach.

Ewentualnie, w miarę możliwości można porozmawiać z weterynarzami o współpracy. Wielu z nich może być zainteresowanych rozbudową interesu, a jak wiadomo, popyt na usługi pielęgnacyjne dla zwierząt jest coraz większy.
Można również, oprócz wynajęcia lokalu, pracować w domach klientów. Jest to bardzo dobry pomysł na zdobycie klientów, którzy nie mają samochodu, zdrowia i czasu, żeby jechać przez pół miasta na wizytę do psiego fryzjera. Jeśli jednak zdecydujesz się na taką opcję – uzbrój się w podwójną cierpliwość, bo pies na swoim rejonie może być naprawę nie do zniesienia.

 

Psi fryzjer – ile zarabia.


Psi Fryzjer praca

Ceny strzyżenia psów wahają się od 30 do 60zł w małych miastach i od 50 do nawet 150zł w większych miejscowościach.

Spowodowane jest to w dużej mierze kosztem wynajęcia lokalu, jakością usług oraz zarobkami w danym mieście.

Kąpiel i strzyżenie małego psa trwa od godziny do nawet dwóch i pół, w zależności od zachowania psa i wybranej fryzury. Dochodzą również spore koszty za prąd, ciepła wodę i przede wszystkim profesjonalne kosmetyki, które bywają sporo droższe od tych ludzkich.

Na wiosnę i w lecie można mieć zapełniony kalendarz od góry do dołu, bez przerwy na zjedzenie obiadu.

Gorzej, kiedy przychodzi jesień i zima, bo zmniejsza się zapotrzebowanie na takie usługi. C

Chociaż z roku na rok, liczba psów obcinanych nawet w mrozy jest coraz większa – właściciele wolą ubrać psa w ciepły sweterek niż kurtkę, niż po każdym spacerze w deszczu i błocie myć swojego pupila.

 

Praca psi fryzjer, plusy i minusy

Bycie psim fryzjerem, jak każda praca, zawiera swoje plusy i minusy. Zacznijmy od rzeczy przyjemnych:

  • Kontakt z wieloma psami i rasami
  • Dobre zarobki
  • Nauka cierpliwości
  • Ogromna satysfakcja z pracy, kiedy psy wracają do salonu merdając ogonkiem
  • Poszerzanie wiedzy o zachowaniu zwierząt

Minusy tego zawodu to:

  • Istnieje spore ryzyko ugryzienia
  • Częsty ból kręgosłupa oraz nadgarstka
  • Sezonowość pracy
  • Praca wymaga ogromnych pokładów cierpliwości

 

Psi fryzjer, ciekawostki związane z pracą.


Psi fryzjer ciekawostki

Przez 5 lat pracy w tym zawodzie, najczęściej spotykanym pytaniem z jakim się spotkałam był: a jak sobie pani radzi z dużymi psami? Każdemu duży pies kojarzy się z agresją i ugryzieniami. Nic bardziej mylnego.

Kąpałam i obcinałam wiele psów ważących od 0,5kg do nawet 90kg. I najlepiej wspominam właśnie te największe. Z reguły są bardzo posłuszne i przyjazne. Nie zdarzyło mi się ani razu, żeby taki mastiff angielski czy czarny terier rosyjski podniosły wargi w geście groźby, co działo się niemal co dzień przy obcinaniu shih-tzu czy pekińczyka.

 

Akurat te dwie rasy są zazwyczaj najmniej wdzięczne do pielęgnacji.

Chyba jako jedyne potrafią rzucić się na rękę, nożyczki i maszynkę, bez żadnego ostrzeżenia. A najgorsze w tym wszystkim jest to, że przez ich budowę pyska, nie można założyć im kagańca.

 

Dzięki tej pracy nauczyłam się ogromnej cierpliwości i pokochałam zwierzęta jeszcze bardziej. Za każdym razem staram się, żeby kąpiel i obcinanie nie były dla psa przykrym przeżyciem. Psy naprawdę potrafią się odwdzięczyć okazaną im miłością i zrozumieniem.

 

Polecam ten zawód wszystkim miłośnikom psów!

 

*


 

 


Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter.

Nie wysyłamy spamu, nie sprzedajemy bazy. Max. 1 newsletter tygodniowo.

W każdej chwili możesz się wypisać. Naprawdę warto

, ,

Polub nas.

Ta strona jest darmowa, nie zawiera agresywnych i natarczywych reklam.

Stronę rozwijamy hobbistycznie, chętnie dzielimy się wiedzą.

Bądź na bieżąco, inspiruj się innymi. Polub nas: