Menu2

quady własna firma

Quady pojawiły się w Polsce na początku lat 90-tych i od tego czasu popularność na tego rodzaju pojazdy nie maleje. Chociaż niewielka liczba osób posiada je na własność to sporo osób korzysta z tego rodzaju uciech traktując je przede wszystkim jako formę rozrywki z domieszką adrenaliny.

biznes na quadach

 

Kto może otworzyć wypożyczalnię quadów, tor dla quadów?

By prowadzić działalność związaną z wypożyczalnią quadów czy oferowaniem toru do jazdy na quadach nie potrzebne są żadne specjalne zezwolenia czy uprawnienia. Wystarczy zwykła działalność gospodarcza. Warto, by pojazdy były zarejestrowane i ubezpieczone, zresztą w przypadku wypożyczania quadów poza teren działalności jest to niezbędne.

Wtedy także osoba wypożyczająca musi posiadać prawo jazdy kategorii B.

Właściciel wypożyczalni lub toru dla quadów powinien odznaczać się przedsiębiorczością i dyspozycyjnością; często również będzie używał tężyzny fizycznej w związku z przemieszczaniem i wyciąganiem quadów.

 

Jak otworzyć wypożyczalnię quadów/tor dla quadów?

quady biznesPrzede wszystkim należy znaleźć miejsce, w którym działalność będzie prowadzona – na pewno będzie potrzebna działka, która spełni warunki dla prowadzenia takiego typu rozrywki.

Jeśli zająć się mamy samą wypożyczalnią wystarczy niewielki kawałek terenu do parkowania pojazdów, ewentualnie z małym odcinkiem drogi do jazdy próbnej. W tym też przypadku trzeba zagwarantować przechowalnię dla quadów na okres zimowy czy podczas deszczu – niezbędny będzie spory garaż.

Jeśli myślimy o otwarciu toru do jazdy na quadach warto wybrać teren pagórkowaty, jeśli jest płaski trzeba zadbać o odpowiednie wzniesienia czy doły, które zapewnią bardziej atrakcyjną jazdę.

Sam tor dla quadów powinien zajmować odcinek mniej więcej 1 do 2 km. Dobrze kiedy na nim znajduje się spora liczba zakrętów (jazda jest wtedy bardziej bezpieczna, kierujący pojazdami nie mogą osiągać wysokich prędkości). Jeśli chcemy zadbać o rozrywkę dla najmłodszych należy stworzyć dla nich odpowiednio mniejszy i łatwiejszy tor. Trzeba pamiętać, by cały teren odpowiednio ogrodzić.

Kolejna kwestia to sam zakup pojazdów: inne dla dzieci i inne dla dorosłych. W tym przypadku warto nieco zainwestować – lepszy sprzęt nie tylko da gwarancję bezpieczeństwa, ale posłuży dłużej. Ceny quadów są zróżnicowane – na rynku dostępne są te nikłej jakości za 2 000 zł jak również te najlepsze, np. Honda za blisko 20 000 złotych. Pojazdów musi być co najmniej kilkanaście i najlepiej jeśli kupione są jako nowe – to ograniczy przez kilka pierwszych lat koszty związane z ich naprawami.

Same quady to nie wszystkie wydatki, ponieważ w asortymencie firmy muszą znaleźć się również wszelkie ochraniacze, kaski czy gogle.

Ważną rzeczą jest również ubezpieczenie działalności i pojazdów, wiadomo, że nie każdy klient dba o wypożyczony pojazd a jego naprawa będzie kosztowna. Pamiętajmy, aby przy każdorazowym wypożyczeniu quadu klient podpisał oświadczenie, zgodnie z którym ponosi on odpowiedzialność za prowadzenie pojazdu.

W kwestiach organizacyjnych jeszcze przed rozpoczęciem działalności określmy grupę docelową firmy – to pozwoli nam zdecydować jakie i ile pojazdów musimy zakupić i jaki ewentualnie tor zbudować. Oferta może być skierowana do klientów indywidualnych jak również do firm.

 

Jakie są koszty prowadzenia wypożyczalni quadów czy toru dla quadów?

quady tor pomysl na biznesNajwiększym kosztem jest wspomniany już zakup pojazdów – w przypadku wypożyczalni musimy mieć ich z pewnością kilkanaście, łatwo więc obliczyć ile będą nas kosztować nowe i te najlepszej jakości (1 sztuka to blisko 20 000 złotych). Dodatkowe akcesoria jak kask to koszt w granicach 200-250 złotych za sztukę a gogle około 70 złotych. Ogrodzenie terenu wyniesie nas około 1000 złotych.

Kolejnym kosztem jest dzierżawa działki – to średnio 1 000 – 2 000 złotych miesięcznie (oczywiście teren może być naszą własnością dzięki czemu zaoszczędzimy).

Stałym kosztem będzie ubezpieczenie firmy i pojazdów – składka uzależniona będzie od oceny ryzyka działalności.

Na co dzień ponosimy koszty związane z eksploatacją toru – jego nawadnianie i oświetlanie to następny wydatek z jakim musimy się liczyć.

Jeśli zatrudniamy dodatkowych pracowników ich pensja miesięczna to wydatek średnio 2 000 złotych.

Same pojazdy również generują koszty – oprócz naprawy drobnych usterek czy samodzielnego serwisowania musimy zadbać o ich pełne baki a jak wiadomo paliwo jest teraz drogie.

 

Polub nas na FacebookuIle zarabia właściciel wypożyczalni quadów/toru do jazdy quadem?

quady biznes torWszystko zależy od pogody i od okresu działalności firmy. Najczęściej jest to zajęcie sezonowe (okres wiosenno-letni), zwykle organizacja tego rodzaju rozrywki jest najbardziej opłacalna w miejscach atrakcyjnych turystycznie. Dobrze będzie jeśli w pierwszym roku działalności zarobimy 200 złotych dziennie i odpowiednio 2 razy więcej w weekend.

Za 15 minutową przejażdżkę quadem po torze trzeba zapłacić około 10 złotych. Za godzinną wyprawę pobierzemy od 90 do 120 złotych. Dużo więc zależy od ilości chętnych i samej liczby dostępnych pojazdów.

Warto postarać się o odbiorców grupowych – wypożyczenie quadów na imprezę zewnętrzną może kosztować organizatora nawet 1 000 złotych za sztukę.

Wylicza się, że w miejscowości turystycznej, przez okres dwóch miesięcy właściciel jest w stanie zarobić około 10 000 złotych.

 

Jak wygląda codzienna praca właściciela wypożyczalni quadów, toru do jazdy quadem?

W okresie, kiedy popyt na tego typu rozrywkę jest spory właściciel dba o prawidłowy przebieg wypożyczania i bezpieczeństwo na torze. Często zdarzają się drobne usterki pojazdów tak więc sporą część czasu zajmuje ich naprawa. W przypadku toru należy dbać o jego dobry stan – ważne jest jego nawadnianie, ponieważ zbyt sucha powierzchnia powoduje obfite kurzenie, co uniemożliwia dobrą jazdę. Sam teren wymaga również częstej poprawy – quady nagminnie psują pagórki czy doły, rozjeżdżają ziemię.

Właściciel może również organizować wycieczki w terenie, wtedy wciela się w rolę opiekuna i przewodnika.

Jeśli zajmujemy się wypożyczaniem quadów dla innych instytucji niezbędna będzie reklama działalności i codzienne dbanie o pozyskiwanie klienta.

 

Plus i minusy związane z prowadzeniem wypożyczalni quadów/ toru dla quadów

 Plusy prowadzenia toru dla quadów:

  • Duża atrakcja turystyczny
  • Atrakcyjny dodatek i atrakcja turystyczna
  • Doskonały biznes dla ludzi aktywnych, żyjących z pasją
Minusy prowadzenia toru dla quadów:
  • Największy minus – sezonowość biznesu, uzależnienie od pogody
  • Odpowiedzialność za bezpieczeństwo osób korzystających z quadów
  • Nasz cały biznes zależy od sprzętu, który powierzamy klientom, a ci potrafią naprawdę go zniszczyć

 

 

Porady dla chcących otworzyć własną wypożyczalnię quadów, własny tor do jazdy quadami

 

Przede wszystkim ubezpieczmy samą firmę i pojazdy – to konieczność w przypadku prowadzenia tego typu firmy. Wybierajmy tylko nowe pojazdy o doskonałej jakości – dzięki temu zapewnimy dłuższy czas eksploatacji quadów bez usterek i lepsze bezpieczeństwo klientom.

Zadbajmy o teren – najlepiej jeśli ten będzie w lesie bądź na łące, jeśli nie to koniecznością będzie utworzenie utrudnień dla jazdy: pagórki, doły i liczne zakręty to podstawa.

 

Ciekawostki związane z prowadzeniem wypożyczalni quadów, toru do jazdy quadami.

Coraz częściej wypożyczalnie i tory dla quadów tworzone są w parkach rozrywki, tuż obok linowych torów przeszkód. Coraz rzadziej można je spotkać jako indywidualną działalność. W przypadku samych wypożyczalni jest to rozrywka przeznaczona dla dorosłych (grupowe wyprawy, imprezy integracyjne, szkoły przetrwania) jednak w parkach rozrywki najczęściej quady pojawiają się tam z myślą o najmłodszych klientach.

 

Powiązane linki:

Własna firma – wypożyczalnia samochodów


Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter.

Nie wysyłamy spamu, nie sprzedajemy bazy. Max. 1 newsletter tygodniowo.

W każdej chwili możesz się wypisać. Naprawdę warto

, , , , ,

Polub nas.

Ta strona jest darmowa, nie zawiera agresywnych i natarczywych reklam.

Stronę rozwijamy hobbistycznie, chętnie dzielimy się wiedzą.

Bądź na bieżąco, inspiruj się innymi. Polub nas: