Menu2

Ratownik medyczny zawód, zarobki

Ratownik medyczny to człowiek, który stoi na straży ludzkiego życia. Silny psychicznie , zdecydowany i odważny, każdego dnia walczy o życie i zdrowie podopiecznych.

ratownik medyczny plusy

Pracuje 12 godzin na dobę a czasem 24 godziny. Niemniej jednak zawód ten przynosi dużą satysfakcję i poczucia dobrze spełnionego obowiązku. Największy minus? Zarobki.

 

Charakterystyka zawodu

Ratownik medyczny udziela świadczeń zdrowotnych w sytuacjach nagłego zagrożenia zdrowia i życia. Jego zadaniem jest udzielenie szybkiej, sprawnej i profesjonalnej pomocy ratowniczej osobom, których życie i zdrowie jest zagrożone. Do jego obowiązków należy przybycie na miejsce wezwania, zabezpieczenie go tak, aby uniknąć większej liczby ofiar, oceny zdrowia poszkodowanych, udzielenie pierwszej pomocy, podtrzymywanie funkcji życia oraz opieka w trakcie transportu. Ratownicy medyczni pomagają również w ewakuacjach z miejsc zagrożenia, wspomagają w tym inne służby ratownicze jak np. policję, straż pożarną czy wojsko.

Jak zostać ratownikiem medycznym?

Szkołą, która kształci przyszłych ratowników medycznych jest Medyczne Studium Zawodowe. Szkoła ta oferuje dwuletnie studia na kierunku ratownik medyczny. Celem studium jest przygotowanie potencjalnych kandydatów w dziedzinie ratownictwa medycznego, którzy w przyszłości będą mogli służyć przy jednostkach i służbach medycznych. Studium oferuje naukę w różnych formach od nabywania wiedzy teoretycznej oraz zdobywania praktyki. Studenci mają zajęcia z zakresu psychologii, socjologii, etyki, farmakologii w ratownictwie i anatomii, a także wiedzy na temat współczesnych zagrożeń oraz stanów zagrożenia życia. Do perfekcji opanowują techniki udzielania pierwszej pomocy oraz przeprowadzania pełnej akcji ratunkowej od masażu serca poprzez sztuczne oddychania do tamowania krwotoków. Ratownik medyczny uczy się podstaw języka migowego i samoobrony.

Nauka ratownictwa medycznego kończy się egzaminem, dającym uprawnienia do wykonywania tego.

 

Ratownik medyczny – lepsze studia czy studium?

Zdania są bardzo podzielone, ale w moim odczuciu studium, z tego względu, że na rozszerzony program praktyk, intubacja, zakładanie wkłuć dożylnych i iniekcje są opracowywane dużo bardziej szczegółowo w programie praktyk szkoły policealnej, a ilość wiedzy teoretycznej jest podobny przy czym program nauczania w studium nie jest przeładowany przedmiotami mało przydającymi się w praktyce ratowniczej.

Sorbiq, wykop

 

Kto może zostać (predyspozycje)

Kandydat do tego zawodu musi mieć średnie wykształcenie. Jednak nie każdy posiadający świadectwo dojrzałości ma predyspozycje by być ratownikiem. Od osób, które w profesjonalny sposób będą udzielać pierwszej pomocy wymaga się szeregu cech. Ratownik medyczny musi odnaleźć się w trudnych sytuacjach oraz często nawet ekstremalnych warunkach. Dlatego musi posiadać bardzo dobrą sprawność fizyczną, odporność psychiczną, umiejętność szybkiej koncentracji, zachowania trzeźwości spojrzenia i analizy danej sytuacji, rozważnej obserwacji sygnałów. W sytuacji zagrożenia musi  dokonać najlepszego wyboru postępowania. Priorytetem ratownika medycznego jest niesienie pomocy ludziom w różnych sytuacjach życiowych, biorąc pod uwagę niegroźne zasłabnięcia, po wypadki komunikacyjne, wymagające wykonania trudnych czynności medycznych i sanitarnych.

 

Gdzie może pracować ratownik medyczny?

Ratownik medyczny znajduje zatrudnienie w stacjach pogotowia ratunkowego, w oddziałach ratunkowych znajdujących się w szpitalach, w górskim lub lotniczym pogotowiu ratunkowym. Osoby z tym zawodem pracują również w jednostkach ratowniczych policji, ratowniczo-gaśniczych, wojsku, lotnictwie i straży pożarnej. Możemy je spotkać również w zakładach produkcyjnych, utrzymujących jednostki ratunkowe oraz w placówkach szkoleniowych. Ratownicy medycznie zatrudniają się również na koloniach i obozach młodzieżowych, jako pomoc medyczna.

 

Zarobki

Zarobki zależą od miejsca pracy oraz liczby dyżurów. Kształtują się od 1900 zł do 3500 zł netto w zależności od rodzaju wykonywanej pracy i regionu.

 

Status społeczny

Ratownik medyczny ratuje ludzkie życie, więc powinien cieszyć się dużym szacunkiem wśród społeczeństwa.  Jednak ludzie jak to ludzie, niektórzy potrafią docenić ciężką pracę tego człowieka i zauważyć jego zasługi dla społeczeństwa. Ale też są tacy, którzy w ogóle nie zauważają jego wkładu w ratowanie ludzkiego życia, bo bardziej liczy się lekarz. Nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że gdyby nie ratownik medyczny, dziś nie leżeliby w szpitalu pod opieką lekarską tylko w kostnicy.

W Polsce ten zawód jest niedoceniany pod względem społecznym jak i finansowym.

jak wygląda dzień pracy ratownika medycznego?

Wstaję o 4:30 do pracy docieram na 7:00 piję kawę i podpisuję kartę obecności, sprawdzam karetkę i sprzęt na wyposażeniu oraz leki, no i czekam na wyjazd i tak albo do 7:00 albo do 19:00.

 

Polub nas na FacebookuCzasami karetka wygląda tak:

ratownik medyczny

 

Prawdziwe zdjęcie z SOR

To zdjęcie obiegło świat, jesteśmy dumni z Waszej pracy!

Zdjęcie z SOR

 

 

Plusy i minusy pracy

Do plusów należy zaliczyć:

 • umiejętność opanowania stresu
 • praca nietuzinkowa, zmienna i ciekawa. Codziennie nowe wyzwania
 • poczucie spełniania dobrych uczynków, spełniania obowiązków. Niewątpliwie praca dla ambitnych
 • szacunek społeczeństwa
 • nieustanny rozwój
 • odpowiedzialność za życie- zarazem może być plusem i minusem

Minusy

 • praca w ciągłym stresie i w niebezpiecznych sytuacjach oraz  miejscach
 • zagrożenie życia
 • ciągła analiza i koncentracja, ponieważ zła decyzja może kosztować czyjeś życie
 • praca zmianowa o różnych porach przez 12 lub nawet 24 godziny-  przy poważanej akcji ratowniczej
 • niskie zarobki w stosunku do charakteru pracy

 

Co najbardziej wkurza ratowników medycznych w ich zawodzie?

 • Zarobki – absolutnie na pierwszym miejscu
 • Bezsensowne wyjazdy – do skaleczonej stopy, starszej pani, która czuła się samotna, etc.

 

O co najczęściej pytają ratownika medycznego?

O zarobki i…sposób na kaca

na kaca najlepsze są duże ilości płynów, woda sprawdza się tutaj znakomicie plus magnez nawet musujący. My mamy swoje sposoby 500ml Glukozy 5% + VitC+COCARBOXYLASUM i metoclopramid, zawsze pomaga:)

 

 

 

 

 

 

 


Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter.

Nie wysyłamy spamu, nie sprzedajemy bazy. Max. 1 newsletter tygodniowo.

W każdej chwili możesz się wypisać. Naprawdę warto

, , , , , , , , , , , , , , , , ,

Polub nas.

Ta strona jest darmowa, nie zawiera agresywnych i natarczywych reklam.

Stronę rozwijamy hobbistycznie, chętnie dzielimy się wiedzą.

Bądź na bieżąco, inspiruj się innymi. Polub nas: