Menu2

Technik farmaceutyczny

Technik farmaceutyczny

Ten zawód stał się nowym rozwiązaniem dla osób, które nie ukończyły studiów wyższych na kierunku farmacji a chcą pracować w aptece. Jakie tworzy szanse a jakie ograniczenia? O tym dowiedzieć się można z poniższego artykułu.
Jak zostac technikiem farmaceutycznym

 

 

Definicja zawodu: Technik farmaceutyczny.

Technik farmaceutyczny to osoba, która na prawie takich samych uprawnieniach jak farmaceuta może wykonywać pracę w aptece bądź punkcie aptecznym.

Osoby te są włączone do systemu opieki zdrowotnej, na co dzień mają styczność z pacjentami tak więc ich rola w społeczeństwie jest niezwykle istotna biorąc pod uwagę ochronę zdrowia.

 

Technik farmaceutyczny wczoraj i dziś.

To stosunkowo nowy zawód i alternatywa dla osób, których szczytem marzeń i ambicji nie są ukończone studia farmaceutyczne a jednak chcą pracować na co dzień w aptece czy innym punkcie związanym z farmacją.

 

Kto może zostać technikiem farmaceutycznym?

kto moze zostac technikiem farmacjiKażdy, kto ukończy naukę w jednej ze szkół kształcących na kierunku medycznym.

Sama nauka trwa dwa lata a podczas nich przyszły technik farmaceutyczny zapoznaje się z technologią postaci leków, chemią, ich analizą czy farmakologią, ale również z psychologia i fizjonomią człowieka.

Podczas nauki należy zapomnieć o luźnym uczelnianym życiu. Nauka w kierunku technika farmaceutycznego to żmudne godziny wkuwania i konieczność uczenia się pod kątem cotygodniowych laboratoriów.

 

Praktyki dla techników farmaceutycznych.

Podczas kształcenia technicy odbywają praktyki w jednym z punktów aptecznych, hurtowniach farmaceutycznych bądź aptekach – niejednokrotnie mają ćwiczenia praktyczne w laboratoriach medycznych, gdzie poznają genezę leków i analizują ich składniki.

Zwieńczeniem nauki w studium medycznym jest pozytywne zdanie egzaminu teoretycznego i praktycznego przed Centralną Komisja Edukacyjną. By doskonalić swoje umiejętności i wiedzę technik farmaceutyczny po ukończeniu szkoły odbywa jeszcze dwuletni staż zawodowy (pod nadzorem magistra farmacji), po jego ukończeniu jest osobą w pełni mogącą wykonywać ten zawód zgodnie z ustawą Prawo Farmaceutyczne. Technik farmaceutyczny po trzech przepracowanych latach w aptece ma możliwość awansu a tym samym objęcia stanowiska kierowniczego.

 

Ile zarabia technik farmaceutyczny?

Zarobki dla tego rodzaju profesji nie są wygórowane, średnia pensja to 1500-2500 złotych. Tak niskie wynagrodzenie jest skutkiem nieukończonych studiów – przypomnijmy, że zawód technika farmaceutycznego jest uzyskiwany w procesie pobierania nauki w studium medycznym.

Magister farmacji zarabia więcej od technika farmacji i zazwyczaj są to zarobki oscylujące wokół kwoty około 3000 – 5000 zł netto.

Ciekawostką jest również fakt, że z dala od ośrodków akademickich (czyli dużych miast) pensje techników farmacji rosną.

 

Gdzie może pracować technik farmaceutyczny?

Gdzie może pracować technik farmaceutycznyPrzede wszystkim w ogólnodostępnych aptekach i punktach aptecznych oraz sklepach zielarskich i tymi, które oferują sprzęty medyczne. Część z nich znajduje też pracę w hurtowniach farmaceutycznych. Technik farmaceutyczny nie ma uprawnień do pracowania w przychodni bądź w szpitalu, ma również ograniczone uprawnienia, które różnią się od tych, jakie posiada magister farmacji, bez problemu jednak znajdzie zajęcie w jednej ze stacji sanitarno-epidemiologicznej czy inspekcji farmaceutycznej.

Ponieważ technik farmaceutyczny ma możliwość analizy leków i jego składników może również pracować w laboratoriach medycznych lub w zakładach przemysłu farmaceutycznego, czasem kosmetycznego (większość wybiera jednak punkty, w których ma bezpośredni kontakt z chorymi).

 

 

Jak wygląda codzienna praca technika farmaceutycznego?

Technik farmaceutyczny na co dzień wykonuję pracę podobną do tej, jaka leży po stronie magistra farmacji: wydaje leki, jeśli są bez recepty doradza pacjentom w kwestii ich wyboru, informuje o możliwych zamiennikach leków, jeśli takowe istnieją i są korzystniejsze pod względem cenowym dla pacjenta (zamienniki to leki tańsze o tych samych składnikach) – technik farmaceutyczny nie może wydawać leków odurzających bądź trujących.

Polub nas na FacebookuJego zadaniem ogólnie rzecz biorąc jest obsługa klienta i dbanie o prawidłową pracę punktu. Warto dodać, iż technik farmaceutyczny posiada uprawnienia nie tylko do wydawania leków gotowych, ale również tych wytwarzanych na zamówienie – takie sam może również komponować.

Jeśli technik farmaceutyczny pracuje w laboratorium jego praca polega głównie na przeprowadzaniu analiz medycznych i kosmetycznych, może również prowadzić nadzór nad procesem technologicznym w produkcji leków i innych wyrobów medycznych.

 

Status społeczny techników farmaceutycznych.

Ponieważ zawód związany jest w ochroną zdrowia społeczeństwo darzy go ogromnym zaufaniem – jego status społeczny jest więc wysoki.

W kręgach zawodowych niestety nie jest już tak pięknie, ponieważ technik farmaceutyczny nie posiada dyplomu uczelni wyższych nie ma szans na awans, który bez problemu osiągnie magister farmacji. Same zarobki technika również nie są wygórowane tak więc status zawodowy można określić jako przeciętny.

 

Plusy i minusy pracy technika farmaceutycznego

Plusy zawodu technik farmaceutyczny:

 • Niesienie pomocy pacjentom
 • Zawód dla ludzi z misją i pasją
 • Brak konieczności ukończenia studiów wyższych

 

Minusy zawodu technik farmaceutyczny:

 • Niska płaca
 • Ograniczenia podczas wykonywanie obowiązków zawodowych (na przykład niemożność wydawania pewnych leków)
 • trudniejsza droga do uzyskania awansu
 • Duża odpowiedzialność technik musi uważać na fałszywe recepty i leki jakie wydaje
 • Przekrój klientów – od narkomanów po rozpieszczone hipochondryczki, które przychodzą po poradę, bo głowa boli od 30 minut
 • Konktakt z „klientami” – w większości to naprawdę chorzy ludzi z licznymi problemami, zdarzają się narkomani, alkoholicy i ludzie z zabrzeniami psychologicznymi.
 • Dodatkowo kontrole w aptekach bywają bardzo rygorstyczne – często przez prozaiczne błędy odmawia się refundacji – w takim przypadku farmaceuci pokrywają różnice w receptach z własnej kieszeni.

 

Apteka to nie sklep z cukierkami.

 

 

Ciekawostki związane z pracą technika farmaceutycznego

Dla zainteresowanych informujemy, iż w Polsce został założony Związek Zawodowy Techników Farmaceutycznych Rzeczpospolitej Polskiej, który dba o ich prawa i obowiązki.

Nowe prawo uznające ten zawód powstało i weszło w życie w 2007 roku tak więc jest to profesja stosunkowo nowa.

Technicy farmaceutyczni po dwóch latach stażu mogą pod okiem farmaceutów może sporządzać leki pod opieką farmaceuty.

 

Jakie leki są najdroższe w aptece?

Najdroższymi lekami są te specjalistyczne np. immunostymulujące, które stosuje się w przypadku chorób nowotworowych (np. Neulasta).

Jedna ampułka kosztuje  ok. 4500 zł, jednak na refundowaną Rp. pacjent płaci tylko kilka złotych.

 

 

Powiązane artykuły:


Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter.

Nie wysyłamy spamu, nie sprzedajemy bazy. Max. 1 newsletter tygodniowo.

W każdej chwili możesz się wypisać. Naprawdę warto

, , , , , ,

 • lala

  Totalny brak pracy dla techników farm. Tylko umowy na zlecenie, za najniższą krajową czyli skończ studium farm. i zarabiaj jak sprzątaczka!!!!

 • KArol

  co za baran to pisał ? technik nie może być kierownikiem apteki a już napewno im dalej od dużego miasta tym mniej!!!! się zarabia

 • Anka

  Technik farmacji NIE może być kierownikiem apteki! Co najwyżej punktu aptecznego a i to ma się zmienić. Nie wprowadzajcie ludzi w błąd!

  • Anja

   Hm…a z tego co ja kojarzę ze studiów i Ustawą Prawo Farmaceutyczne kierownikiem punktu aptecznego może być technik farmaceutyczny, który ma minimum 3 lata stażu w ogólnodstępnych aptekach. Coś się zmieniło w tym temacie?

   • ano ja

    oj ,przepraszam sprzątaczki zarabiają 25 zł netto za godzinę- a technik 10 zł za godzinę

Polub nas.

Ta strona jest darmowa, nie zawiera agresywnych i natarczywych reklam.

Stronę rozwijamy hobbistycznie, chętnie dzielimy się wiedzą.

Bądź na bieżąco, inspiruj się innymi. Polub nas: