Menu2

Wedel historia, niezwykła historia firmy Wedel

Historia firmy Wedel to doskonała opowieść o tym jak pasja, zaangażowanie i ogromna troska o pracowników mogą zwyciężyć trudy wojny i mętne czasy komunizmu. Wedel polska firma

Jan Wedel i rodzina Wedlów

Jan Wedel był człowiekiem wielu talentów i skorym do nietuzinkowych rozwiązań: to on był prekursorem pierwszych automatów vendingowych w Polsce – przy bramie wejściowej do Parku Skaryszewskiego ustawił pierwszy w Warszawie automat ze słodyczami. Był również człowiekiem o wielkim sercu: swoim pracownikom podarował ośrodek wypoczynkowy w Świdrze. Podczas wojny, zmuszony przez niemieckiego okupanta do zwolnienia swoich pracowników, sprzedawał im czekoladę po cenach produkcji, by mogli zarabiać na utrzymanie, handlując nią na czarnym rynku. Działalność społeczna Jana rozpoczęła się już w pierwszych dniach wojny, gdy Wedel nakazał otworzyć magazyny i rozdysponować produkty wśród mieszkańców. Ta decyzja o mało nie doprowadziła go do bankructwa, ale jednocześnie uratował setki ludzi przed głodem. Gdy 28 września oddziały Wehrmachtu wkroczyły do Warszawy, sklep na ulicy Szpitalnej nie zawiesił działania, ale przez cały okres okupacji mogli w nim kupować tylko Niemcy. Jan Wedel angażował się w pomoc dla najuboższych, oferując między innymi ciepłe posiłki w stołówce praskiej fabryki.  

Wedel historia.

Historia Wedlów związana jest z miastem Ilensfeld w Turyngii. Stamtąd, jako pierwszy wyruszył w 1845 r. cukiernik Karol Ernest Wedel. W 1851 r. założył on w ówczesnym centrum miasta, przy ul. Miodowej, wytwórnię czekolady. Oprócz czekolady Ernest zajmował się również rzemiosłem, prowadząc niewielki warsztat rzemieślniczy. Wedel był człowiekiem wielu talentów z rozwiniętym zmysłem marketingowym: przez wiele lat publikował na łamach „Kuriera Warszawskiego” reklamy swoich produktów.  

Wedel logo

W 1876 r. Karol Wedel podarował fabrykę swojemu synowi Emilowi Fryderykowi Wedlowi, jako prezent ślubny. Chcąc zabezpieczyć swe wyroby przed próbami podrobienia, stworzono znany do dziś znak towarowy E. Wedel.


Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter.

Nie wysyłamy spamu, nie sprzedajemy bazy. Max. 1 newsletter tygodniowo.

W każdej chwili możesz się wypisać. Naprawdę warto

Polub nas.

Ta strona jest darmowa, nie zawiera agresywnych i natarczywych reklam.

Stronę rozwijamy hobbistycznie, chętnie dzielimy się wiedzą.

Bądź na bieżąco, inspiruj się innymi. Polub nas: