Menu2

Własna pralnia.

Jak otworzyć własną pralnię?

 

Wstęp.

Własna pralnia to bardzo ciekawy biznes, szczególnie dla osób dysponujących kapitałem i nie mających zbyt dużego doświadczenia w prowadzeniu własnej firmy.

Pralnia chemiczna nie wymaga praktycznie żadnych zezwoleń do prowadzenia tego typu działalności.

własna pralnia

Kto może otworzyć pralnię chemiczną ?

Otworzyć pralnię może każda osoba posiadająca działalność gospodarczą i posiadająca wolne środki.

Co ważne to budynek , który będzie adoptowany na potrzeby przyszłej pralni musi spełniać poniższe wymagania:

(…)Spełniać wymagania dotyczące m.in.. stanu technicznego, warunków sanitarnych oraz ochrony przeciwpożarowej, wymienione w rozporządzeniu z dnia 12 kwietnia 2002 roku (Dz. U. Nr 75, poz. 690)(…)

 

Jak otworzyć własną pralnię?

pralnia pomysł na biznesJeżeli nie mamy kompletnie doświadczenia w tej materii to warto zastanowić się nad adaptacją gotowych rozwiązań i na przykład rozważyć możliwość otwarcia placówki franczyzowej.

Jeżeli zdecydujemy się na prowadzenie pralni własnym sumptem to warto na początku zainwestować w używany sprzęt, aby sprawdzić jak nasz biznes będzie funkcjonał.

Jeżeli po roku czasu koszty będą wciąż wyższe niż przychody będziemy musieli rozważyć zamknięcie naszej pralni.

 

Minimum potrzebne do otwarcia własnej pralni:

 • Agregat do prania na sucho – to koszt około 40 000 złotych ( w modele o dacie produkcji starszej niż 10 lat nie warto inwestować).
 •  Maszyna do prania wodnego
 • Dodatkowe wyposażenie: kabina do odplamiania, maszyna wydająca i segregująca czyste rzeczy, stół do prasowania i kasa fiskalna.

Gdzie otworzyć własną pralnię?

Najlepszą lokalizacją są duże osiedla, centra biurowe oraz centra handlowe, gdzie możemy liczyć na spory przepływ potencjalnych klientów.

Pralnia musi być przede wszystkim na widoku i dobrze rozreklamowana – tylko wtedy możemy liczyć na potencjalnych klientów.

 

 

Koszty otwarcia i prowadzenia własnej pralni.

Chcąc założyć własną pralnię musimy się liczyć na początku z wydatkiem rzędu około 100 000 złotych – gros tych środków pochłaniają specjalistyczne maszyny piorące z których:

Najdroższa to agregat do prania chemicznego (używany kosztuje do 30 000 złotych, nowy do ponad 100 000 złotych).

Maszyna do prania wodnego to wydatek rzędu 15 – 50 tysięcy złotych.

Dodatkowe wyposażenie: kabina do odplamiania, maszyna wydająca i segregująca czyste rzeczy, stół do prasowania i kasa fiskalna.

 

Gdzie kupić profesjonalne maszyny pralnicze?

pralniaNa rynku  obecnych jest wiele firm oferujących różne maszyny pralnicze. Wśród „mercedesów wśród maszyn pralniczych” możemy wyróżnić w głównej mierze włoskie firmy, które zdominowały polski rynek.

Jeżeli nie chcemy inwestować w nowe maszyny, to warto poszukać na profesjonalnych serwisach typu Pralus Systemy Pralnicze lub najpopularniejsze w Polsce serwisy aukcyjne typu Allegro czy Świstak.

 

 

Pralnie dawniej i dziś.

Dawniej wystarczyło kupić kilka mini pralek, zaadoptować pomieszczenie i można było uruchamiać własną pralnie.

Polub nas na FacebookuObecnie wyposażenie  pralni przypomina bardziej stację kosmiczną niż dawny przybytek służący do czyszczenia rzeczy.

Dawniej korzystanie z pralni było luksusem lub koniecznością wynikającą z trudnych plam, niemożliwych do usunięcia domowymi metodami.

Dzisiaj pralnie w dużych miastach piorą wszystko, ale wciąż dominują męskie koszule.

Miesięczne koszty prowadzenia pralni:

Miesięczne koszty w 60 -70 % generują środki czyszczące i piorące do prania wstępnego i zasadniczego.

Jednym ze sposobów na ogranicznenie tych miesięcznych kosztów jest podpisanie stałej umowy z jednym z dostawców środków piorących w Polsce.

Łącznie koszty średniej wielkości pralni sięgają około 2000 złotych (środki piorące + opłaty stałe (np. prąd) + około 2000 – 2500 złotych wynagrodzenie dla przynajmniej jednego pracownika.

 

Własna pralnia w galerii handlowej:

Aby zarabiać własna pralnia musi znajdować się w naprawdę dobrym miejscu w galerii handlowej, a tam miesięczne czynsze sięgają nawet 50 – 100  euro za metr kwadratowy.

 

Ile zarabia własna pralnia?

Wbrew pozorom to mocno sezonowy biznes a najlepszy zarobek jest w miesiącach listopad – marzec. Najcięzsze miesiące to  w dużych miastach miesiące letnie, kiedy to większość ludzi zrzuca garnitury i wyjeżdża na wakacje.

Dwa główne szczyty to momenty przejścia pór – najlepszy okres to zima, wiosna i okres świąt wielkanocnych oraz okres przejścia wiosny na lato  wraz z okresem komunijnym podczas którego zdarza się wiele rodzinnych imprez.

 

Aaaby zarobić…

Miesięcznie musimy wypracować obrót miesięczny rzędu 10 – 15 tysięcy złotych, aby wyjść na zero i to przy założeniu, że większość sprzętu jest naszej własności a nie leasingowana.

Podsumowując średniorocznie pralnie zarabiają około 5 000 złotych miesięcznie (kwota ta może mocno różnić się w zależności od lokalizacji i przygotowanej oferty).

 

Jak wygląda codzienna praca w pralni?

Zaczynając od początku to musimy przede wszystkim zdefiniować sobie jaki zakres usług będziemy oferować przyszłym klientom.

Wartym rozważenia jest również pomyśł oferowania stałych usług dla szpitali, placówek hotelowych i miejsc użyteczności publicznej.

W zależności od naszych możliwości finansowych możemy otworzyć pralnię:

 • Chemiczną, która oferuje usługę czyszczenia chemicznego (pranie suche) wyrobów włókienniczych a także wyrobów skórzanych, których nie należy prać w wodzie – tę ofertę wybierają najczęściej klienci indywidualni.
 • Wodną, która oferuje pranie wodne ( mokre) wyrobów włókienniczych pochodzenia naturalnego lub z tworzyw sztucznych i tę ofertę wybierają najczęściej klienci instytucjonalni.

Warto również rozważyć zakup samochodu, którym będziemy obsługiwali klientów instytucjonalnych.

 

Ciekawostki.

Zazwyczaj pralnie nie sprawdzaj się w małych miejscowościach poniżej 10 000 osób. Pralnie sprawdzają się tam, gdzie istnieją hotele, pensjonaty i osoby z dochodem powyżej średniej krajowej.

Zazwyczaj ludzi przyciągają widoczne pełne wieszaki ubrań w centrach handlowych.

 

Plusy i minusy prowadzenia własnej pralni.

Plusy:

 • Polskie społeczeństwo staje się bardziej wygodne, stąd rośnie zapotrzebowanie na wyprane, wyprasowane i czyste koszule, których w codziennym pędzie życia nie jesteśmy w stanie zrealizować.
 • Do prowadzenia punktu pralniczego nadaje się praktycznie każdy lokal o powierzchni powyżej 10 m2.
 • Doświadczenie w tej branży nie jest konieczne – zazwyczaj wystarczające jest szkolenie firmy franczyzowej lub firmy od której kupujemy maszyny czyszczące.

 

Minusy:

 • Koszty uruchomienia własnej pralni są spore – minimalny wydatek oscyluje wokół kwoty 50 – 150 złotych.
 • Minusem tego biznesu są wysokie bariery finansowe wejścia oraz duża konkurencja panująca na rynku
 • Na dzień dzisiejszy większość dobrych lokalizacji opupukją sieci franczyzowe stąd duże ograniczenia dla prywatnych właścicicieli.
 • Problem z pracownikami – zazwyczaj w tej branży pracownicy zarabiają mało lub bardzo mało stąd duża rotacja.
 • Przeciętnie pracownicy zarabiają netto 1500 – 2000 złotych.
 • Wbrew wielu tabliczkom mówiącym o tym, że pralnia nie odpowiada za stan ubrań po wypraniu, to zgodnie z polską literą prawa jesteśmy w pełni odpowiedzialni za powierzone nam rzeczy i konsumenci mogą dochodzić swoich roszczeń w sądzie.

 

Podsumowując…

Na dzień dzisiejszy w mniejszych miejscowościach ten biznes przypomina grę w rosyjską ruletkę. W większych miastach biznes jest już mocno nasycony – praktycznie w każdym centrum handlowych istnieje sieć lub indywidualne firmy pralnicze .

Jednak wciąż drzemie potencjał w średniej wielkości miastach – powyżej 10 000 mieszkańców i jednocześnie poniżej 50 000 mieszkańców.

 

 

Powiązane:


Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter.

Nie wysyłamy spamu, nie sprzedajemy bazy. Max. 1 newsletter tygodniowo.

W każdej chwili możesz się wypisać. Naprawdę warto

, , ,

Polub nas.

Ta strona jest darmowa, nie zawiera agresywnych i natarczywych reklam.

Stronę rozwijamy hobbistycznie, chętnie dzielimy się wiedzą.

Bądź na bieżąco, inspiruj się innymi. Polub nas: