Menu2

Własny klub bilardowy

Klub bilardowy – to nie jest łatwy biznes, zwłaszcza w czasach kryzysu.

Jeżeli jednak jesteś bilardowym zapaleńcem i posiadasz odpowiednią motywację to masz sporą szansę na sukces w tej branży.

 

bilard wlasna firma

Kto może otworzyć klub bilardowy?

Klub otworzyć może każdy, jednak nie każdemu klub ten będzie funkcjonował tak jak powinien, czyli nie będzie osiągał dochodów.

Aby zarabiać na klubie bilardowym musisz spełnić poniższe warunki plus często liczyć na łut szczęścia. Spełniając pewne warunki, na pewno zwiększysz szanse na powodzenie w tym interesie.

 

Jak otworzyć własny klub bilardowy?

Do otwarcia klubu bilardowego nie potrzebne są praktycznie żadne pozwolenia (oprócz koncesji na sprzedaż alkoholu), ale warto mieć na uwadze kilka ważnych czynników, które pomogą nam w osiągnięciu sukcesu:

 

Po pierwsze lokalizacja!
Parafrazując kabaret LIMO, który celnie zauważa podejście polskich reżyserów do superprodukcji ekranizujących Polskie lektury – „spoko szkoły przyjdą!” warto otworzyć klub bilardowy oddalony maksymalnie o 1000 – 2000 metrów od szkół średnich i uczelni w dużym mieście.

W małym miasteczku, ze względu na mniejszą konkurencję można sobie pozwolić na większe odległość.

 

Po drugie klienci.
Klient szkolny jest pożądany w Twoim klubie z wielu powodów, a najważniejszym z tych powodów jest to, że zapewnia Ci ruch w martwych godzinach (zazwyczaj godziny ranne do godziny 17).

 

Po trzecie godziny otwarcia.
Właśnie ze względu na martwe godziny kluby bilardowe otwierane są z reguły od około 13, a stoły „chodzą” dopiero od 17 i to nie z 100% obciążeniem.
Wagarowicze pozwalają zamortyzować straty jakie powstają w martwych godzinach a klub taki i wówczas taki klub można otwierać wcześniej.

 

Po czwarte wyposażenie.
Klub bilardowyStoły: w drugiej kolejności musisz postarać się o stoły. Niestety jeśli chcesz by klub funkcjonował na wyższym poziomie (a co za tym idzie, przynosił większe zyski) to nie mogą to być stoły amatorskie stoły za kilkaset złotych.
Dobry stół bilardowy kosztuje nawet 12 000 złotych (np. seria Dynamic II lub III).
Wydatek taki należy traktować jak dobrą inwestycję, gdyż posiadanie odpowiednich stołów pozwoli nam organizować turnieje, jak również ściągnie rzesze bilardowych zapaleńców.
W mniejszych miejscowościach można zainwestować w tańsze stoły, ale warto aby to wciąż była minimum średnia półka.

 

Kije bilardowe:Tutaj działa odwrotna zasada. Inwestując warto kierować się ceną i zainwestować w najtańsze kije jedno lub dwuczęściowe.
Dlaczego kije dwuczęściowe?
Kije takie są o wiele lepsze od zwykłych jednoczęściowych, a ich cena detaliczna kształtuje się na poziomie 80 zł brutto. Biorąc pod uwagę, że Twój zakup będzie hurtowy można uznać, że uda się wynegocjować jeszcze lepszą cenę.
Kij dwuczęściowy podnosi prestiż klubu – zwłaszcza u laików – bo większość klubów używa gorszych kijów, a kije te z reguły są zbyt mocno wyeksploatowane. I teraz jedna ważna i może się wydawać dziwna uwaga.
Większość klubów…skleja kije dwuczęściowe, aby zapobiegać kradzieżom.

 

Po piąte – pasja.
W tym biznesie bardzo pożądana jest miłość do bilarda.
Jeśli jesteś zapaleńcem to pewno wiesz jak prowadzić ten biznes, jeśli nie jesteś zapaleńcem to dobrze będzie jak się nim staniesz!
Wbrew pozorom stanie się zapaleńcem nie jest takie trudne, a zarażanie innych ludzi tą pasią, to tylko formalność.
Dlaczego miłość do bilarda jest taka ważna? Bo będąc bilardoholikiem skupiasz wokół siebie innych bilardoholików (czyli potencjalnych klientów), dla których możesz organizować turnieje np w poniedziałki, kiedy to ruch w klubie z reguły będzie słabszy.

 

Ile zarabia klub bilardowy?

Klub bilardowy zarabia najwięcej na działalności dookołobilardowej:
Sklepik bilardowy.
Sklepik bilardowy to zazwyczaj przeszklona gablota z kijami, lepszymi kredami, futerałami na kije, kapkami, rękawicami, szablonami do ustawiania, podręcznikami itp.
Nie warto na samym początku inwestować ogromnych pieniędzy w sprzęt, gdyż jego sprzedaż będzie stanowiły niewielki procent naszych wpływów.
Jednak taki sklep z pewnością podnosi prestiż naszego klubu.

 

Polub nas na FacebookuJaki jest koszt otwarcia klubu bilardowego?

Na sam start będziemy potrzebować:
salę – najlepiej taką, którą będzie można powiększyć w momencie, gdy ruch będzie się nasilał.
Koszt wynajęcia/adaptacji Sali to nawet 10 000 złotych w zależności od miasta, miejsca i powierzchni.
Stoły bilardowe – na początek proponuje 4 stoły bilardowe – cena około 11 000 zł = 44 000
Kije bilardowe – 3. na każdy stół przypada 4 kije, co daje nam 16 kiji x 80 zł = 1280
podstawki pod kij bilardowy
Wyposażenie baru – to koszt nawet 50 000 złotych (wraz z inwestycją w alkohol), ale dzięki umowom z dostawcami często zdarza się, że w zamian za wyłączność firma dostarczająca piwo i mocniejsze alkohole pokrywa nawet do 100% inwestycji

 

Jakie są koszta prowadzenia klubu bilardowego?

Koszty:
2 pracowników x 1500-1800 zł = 3000-3600 m-ce
Ważne, aby pracownicy również pasjonowali się bilardem – zazwyczaj takich pracowników można znaleźć na turniejach lub specjalistycznych forach.

Taki pracownik w pierwszej kolejności ściągnie do Ciebie swoich znajomych i rozkręci turnieje.
Biorąc pod uwagę to, że klub będzie działał 7 dni w tygodniu od 8 rano do co najmniej 1 w nocy, to będziemy potrzebować więcej niż 1 pracownika (zakładając, że my również będziemy działać w tym biznesie).

 

Ile zarabia klub bilardowy?

Alkohol:
Zdecydowanie każdy sklep bilardowy zarabia najwięcej na sprzedaży alkoholu i napojów.
Koncesję (jak pozyskać koncesję?)warto posiadać zarówno na piwo jak i trunki wysokoprocentowe (w mniejszych miejscowościach wystarczy samo piwo).

Zazwyczaj przychód z alkoholu stanowi około 80% przychodów klubu.


Papierosy:
Warto rozważyć sprzedaż papierosów – co prawda zarobku z nich praktycznie nie ma (bardzo niskie marże), ale palacze z pewnością docenią dostęp do ich używki.
Gastronomia:
Kolejnym dodatkowym źródłem jest gastronomia. Nie warto tutaj bawić się w kolejną Magdę Gessler i pójść po linii najmniejszego oporu i zainwestować w szybkie przekąski typu zapiekanki i tosty.
Jeżeli chcemy zaspakajać głód bardziej wyrafinowanych klientów to warto nawiązać współpracę z okolicznych pizzeriami lub barami typu chińczyk.
Około 10 – 20 % naszego przychodu pochodzi z gastronomii
Działalność ściśle związana z bilardem.
I tutaj dość przykra niespodzianka – działalność ściśle związana z bilardem stanowi jedynie około 20 – 30% naszych przychodów.
Zakładając, że mamy 4 stoły i w godzinach od 18 do 22 wszystkie stoły „będą chodzić” w 100% to:
4 stoły x 15zł x 4 godzny co daje 240zł w godzinach szczytu + około 20 godzin dziennie wygenerowanych w innych godzinach niż wspomniane.
Łączny przychód ze stołów oscyluje wokół 540zł dziennie.

 

Jak wygląda codzienna praca w klubie bilardowym?

gra w bilardaBardzo ważna strona tego biznesu to marketing – organizowanie przeróżnych akcji (happy hours, szkłka bilardowa), ściąganie gości i wypełnianie luk w godzinach gdy nasza sala wieje pustkami.

Plusy i minusy prowadzenia klubu bilardowego:

Jakie są plusy prowadzenia klubu bilardowego?

  • W przypadku gdy pozyskamy stałe grono, wiernych graczy to biznes może stanowić pokaźne źródło dochodu
  • W końcu zarabiamy na własnej pasji

Minusy własnego klubu bilardowego:

  • Biznes ten jest mocno sezony i nieodporny na kaprysy gości
  • Wystarczy, że jedna osoba „się obrazi” i zacznie chodzić do innego klubu a wraz z nią może odejść nawet 20 – 30% klientów
  • Cały czas musimy dostosowywać się do zmieniającego się środowiska – działań konkurencji, wahań modowych, otwieraniem i zamykaniem kolejnych lokali

 

Porady dla chcących otworzyć klub bilardowy.

Najważniejsze to odpowiednie grono klientów.

I w związku z tym powstaje pytanie gdzie szukać klientów?

Warto zacząć działalność od pozyskania grona pasjonatów – zazwyczaj można spotkać ich na turniejach i specjalistycznych forach internetowych.
Jednak, aby wejść do tego dość hermetycznego świata to warto najpierw zacząć samemu grać i zacząć uczestniczyć w turniejach. A to już nie jest takie proste, bo na turniejach nawet amatorskich poziom bywa bardzo wysoki.
Kontroluj swoich pracowników.
Praca na lewo i szukanie dodatkowych źródeł zarobku to nagminne zachowania w tej branży, dlatego warto zainwestować w Balltimer, który ma za zadanie kontrolowanie obciążenia stołu.

Możliwości rozbudowy lokalu.

Warto zawczasu sprawdzić możliwości rozwijania (rozbudowy) naszego biznesu. Nic nie irytuje gośći tak, jak zbyt mały lokal i konieczność dużo wcześniejszych rezerwacji stołów.

 

Wypełnienie luk.

Wypełniaj luki – w godzinach w których jest mniej ludzi organizuj happy hours, organizuj kursy i szkółki bilarda.
Wokół naszego klubu z pewnością zacznie kręcić się okoliczny element – należy bardzo uważać na osoby oferujące swoje „bezpłatne” wsparcie i ochronę.

 

Ciekawostki związane z prowadzeniem klubu bilardowego.

jak otworzyc klub bilardowyWarto zadbać o odpowiednie miejsce na zapleczu do przechowywania kijów i sprzętu do grania naszych stałych klientów. Pamiętaj, że każdy klient który trzyma u Ciebie swój kij bilardowy, nie pójdzie do konkurencji tylko przyjdzie do Ciebie.
Warto również pomyśleć o organizacji specjalnych szafek, które można wynajmować stałym klientom za symboliczne sumy.
W przypadku braku koncesji na alkohol kluby bilardowe „radzą sobie” z problemem organizując imprezy zamknięte.

 

 

Powiązane artykuły:


Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter.

Nie wysyłamy spamu, nie sprzedajemy bazy. Max. 1 newsletter tygodniowo.

W każdej chwili możesz się wypisać. Naprawdę warto

, , , ,

Polub nas.

Ta strona jest darmowa, nie zawiera agresywnych i natarczywych reklam.

Stronę rozwijamy hobbistycznie, chętnie dzielimy się wiedzą.

Bądź na bieżąco, inspiruj się innymi. Polub nas: