Menu2

Wypożyczalnia samochodów – pomysł na biznes

Wypożyczalnie samochodów – to bardzo przyszłościowy biznes ze względu na coraz większą mobilność naszego społeczeństwa. Wydania, odbiory i przeglądy samochodów – to zajmuje 90% czasu pracowników wypożyczalni samochodów. Czy jest coś jeszcze?

wypozyczalnia samochodow wlasny biznes

Kto może otworzyć wypożyczalnię samochodów?

Otworzyć wypożyczalnię samochodów może dowolna osoba, która dysponuje zapasem gotówki. Najważniejsze w tej branży to zaufane grono pracowników i dobre historia w banku, bo zapewne większość samochodów będziemy brać w leasing.

 

Jak otworzyć wypożyczalnię samochodów?

Podstawa tego biznesu to dobra flota samochodowa. Im większy mamy wachlarz tym więcej usług możemy oferować. Z jednej strony możemy oferować samochody kompaktowe ludziom którzy okazjonalnie odwiedzili miasto, z drugiej strony możemy oferować samochody Premium dla ludzi przyjeżdżających w interesach.

 • Samochody użytkowe – są idealne dla osób, które potrzebują coś przewieźć na przykład ze względu na przeprowadzkę
 • Samochody reprezentacyjne – dodatkowym zarobkiem dla wypożyczalni może być możliwość wypożyczania samochodów, na przykład do uroczystości ślubnych.

Zazwyczaj w wypożyczalniach samochodów najpopularniejszą grupę stanowią samochody klasy B – Ford Fiesta, Focus, Skoda Fabia.

 

 

 

Jakie są koszta prowadzenia własnej wypożyczalni samochodów?

flota wypozyczen autTo przede wszystkim koszta pracowników: pracownicy w wypożyczalni samochodów nie zarabiają dużo – około 10, 12 złotych na rękę. Co oznacza koszt pracownika na poziomie około 2500 złotych. Jednak należy pamiętać, że bardzo dużo czasu spędzają na dojazdach do klientów i odbiorach samochodów. 

Drugim najważniejszym są opłaty leasingowe opłacane dla banków.

 

Dodatkowo naszym kosztem będzie:

 • Paliwo do samochodów
 • Opłaty za myjnię
 • Opłaty za parkingi lotniskowe (tam najczęściej klienci odbierają samochody)

Sporym kosztem jest również koszt utrzymania samochód – zazwyczaj firmy oferują samochody w leasingu, przez co miesięczne koszty stałe sporo wzrastają za sprawą rat leasingowych.

 

Ile zarabia wypożyczalnia samochodów?

Zysk z wypożyczalni samochodów to nie są ogromne kokosy, ale ludzie którzy potrafią dobrze wypromować swoją wypożyczalnię mogą liczyć na zarobek w granicach od 5 do nawet 20 tysięcy złotych miesięcznie.

Przychód płynie z dwóch źródeł:

 • Źródło 1: to oczywiście wynajem samochodów
 • Źródło 2: sprzedaż samochodów którym się skończył okres leasingu. Samochody takie są gruntownie odnawiane i sprzedawane po całkiem dobrych cenach klientom

Jak wygląda codzienna praca w wypożyczalni samochodów?

Zazwyczaj dzień zaczyna się od ustalenia grafika: sprawdzenia e-maili, zamówień ze strony internetowej. Później sprawdza się dostępność samochodów i czynności eksploatacyjne z nimi związane – przeglądy, wymiany opon, naprawy.

Zawsze chodzi o to, żeby tak zoptymalizować grafik aby:

 1. Jak najwięcej samochodów było w wynajmie przez klientów
 2. Samochody, które muszą być naprawiane były naprawiane w okresie najmniejszego zapotrzebowania

Każde wydania samochodów bardzo angażują czasowo pracowników.

Zdarza się, że firma ulokowana w Warszawie musi wysyłać pracownika do Gdańska po odbiór samochodu z na przykład przystani.

 

Plusy i minusy prowadzenia własnej wypożyczalni.

Plusy prowadzenia własnej wypożyczalni samochodów:

 • To idealna praca dla osób lubiących samochody i zarządzanie nimi
 • Codziennie możemy do pracy jeździć innym samochodem
 • Perspektywiczny biznes – szacuje się, że ta branża w przeciągu następnych kilku lat będzie mocno zyskiwać na znaczeniu

Minusy prowadzenia własnej wypożyczalni samochodów:

 • Musimy się liczyć zarówno z uszkodzeniami jak i kradzieżami auta
 • Zdarzają się klienci, którzy naprawdę potrafią dać w kość
 • Coraz większa konkurencja oferująca tego typu usługi

 

Polub nas na Facebooku 

Porady dla chcących otworzyć własną wypożyczalnię samochodów.

Należy pamiętać, że jest to mocno sezonowy biznes: najwięcej klientów firmy notują w okresach świątecznych, najmniej w wakacje.

Podstawą tego biznesu są:

 1. Wierni klienci wynajmuja samochody często na lata (warto o nich zadbać i dopieszczać na przykład darmowym wynajmem nawigacji czy fotelikami
 2. Głównym nośnikiem informacyjnym jest Internet – dlatego warto zainwestować w dobrą stronę internetową i reklamę

 

Kto jest klientem wypożyczalni samochodów?

Klientela jest bardzo, bardzo zróżnicowana: w okresach świątecznych są to bardzo często Polacy wracający z emigracji, którzy z lotniska potrzebują się dostać do własnego domu.

Najlepszymi klientami są osoby wynajmujące na długi okres samochody i biznesmeni, którzy biorą auta wyższych klas.

 

Ciekawostki związane z prowadzeniem danego biznesu.

Samochody wyposażone są w pełny pakiet OC i AC. Jeżeli jesteśmy sprawcą kolizji wypożyczonego samochodu to najprawdopodobniej utracimy całość lub część kaucji, którą zapłaciliśmy.

Zazwyczaj część samochodów jest w stałym wynajmie, którego dokonują firmy potrzebujące szybko samochodu i mogące sobie wpisać w koszta fakt jego wypożyczenia

Samocód wydawany klientom jest zatankowany „pod korek” i również tak zatankowany powinien wrócić

Pracownicy wypożyczalni samochodów znajdują przeróżne rzeczy w oddawanych autach i damska bielizna wcale nie jest czymś niespotykanym.

 

Na co zwracać uwagę przy wynajmowaniu samochodu?

Na pewno dokładnie przeczytajmy treść umowy. Podczas wydawania samochodu powinniśmy zwrócić uwagę na następujące rzeczy:

 • Uszkodzenia zewnętrze i wewnętrze
 • Brakujące elementy wewnątrz i na zewnątrz
 • Jeżeli cokolwiek budzi nasze wątpliwości (np. wyłamane gniazdo zapalniczki) poinformujmy o tym wynajmującego i poprośmy o zapisanie tego faktu w umowie.
 • Przd ruszeniem sprawdźmy działanie świateł i wskaźnik paliwa – samochód powinien być zatankowany pod korek i w takim stanie również musimy go oddać

 

Co w sytuacji gdy fotoradar zrobi nam zdjęcie w wynajętym samochodzie?

ile zarabia wypozyczalnia samochodowW 99% przypadków właścicielem pojazdu jest bank (firmy wynajmujące samochody leasingują je). I to właśnie do banku policja kieruje wniosek i wskazanie sprawcy.

Bank wskazuje firmę wynajmującą jako użytkownika pojazdu a ta z kolei na podstawie umów wskazuje osobę, która kierowała danym pojazdem i dokonała wykroczenia.

Co ciekawe to fakt, że duża część egzekucji jest nieskuteczna gdyż sporą klientelę  wypożyczalni samochodów stanowią obcokrajowcy.


Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter.

Nie wysyłamy spamu, nie sprzedajemy bazy. Max. 1 newsletter tygodniowo.

W każdej chwili możesz się wypisać. Naprawdę warto

, , ,

 • Janka

  Wakacje dla Wypożyczalni Boxów to najlepszy okres. W ferie też nie jest źle, bo przecież dzieci mają wolne, rodzice zabierają je na wyjazdy. Warto więc rezerwować szybciej, bo może zabraknąć na konkretny termin.

 • polecam http://www.e-go69.com/ ja byłem bardzo zadowlony z tej wypożyczalni samochodów kraków

 • Grzegorz i Ania

  Korzystaliśmy z wypożyczalni samochodów Rebe Car, podstawiali nam auto na lotnisko Modlin, bardzo miła obsługa, przyzwoite ceny! Pozdrawiamy serdecznie Pana Marcina 🙂

 • Konrad

  korzystałem z wypożyczalni Auto24 z Wrocławia. Mają nowe i zadbane auta w przystępnych cenach, a co najważniejsze nie stosują ukrytych opłat. Nie znam rynku wynajmu ale znam kilka innych firm z Wrocławia, z których zrezygnowałem ze względu na dodatkowe opłaty np.za mycie. Polecam Auto24 jeśli ktoś chce tanio i sprawnie korzystać z tego rodzaju firm. PS. szczerze mówiąc, to myślałem, że największy ruch jest właśnie w wakacje…

 • Jacek

  jeśli ktoś pisze że wakacje to martwy sezon dla wypożyczalni to znaczy, że nie ma zielonego pojęcia o branży, wakacje to jest high season!!!

  • tomaszkonrad

   Jacek, zależy gdzie. Ja mam wypożyczalnie w duzym miescie – u mnie w wakacje jest kupa. Ale mam siedzibe daleko od gor i morza.

   • zarnowst

    Witam, ja też zastanawiam się nad otwarciem wypożyczalni aut dostawczych. Długo masz już swój biznes? Kręci się to jakoś? Pozdrawiam

    • Szymon Kolankiewicz

     Tworze nowa, ogolnoświatową sieć wynajmu pojazdów połączoną z siecią lawet, siecią zakładów naprawczych, siecią myjni i siecią komisów. Chętnych do współpracy – zapraszam. Mój mail: szymon.kolankiewicz@gmail.com

     • A jak ta sieć będzie sie nazywała.Ja już mam wypożyczalnie samochodów i szukam partnerów.

      Pozdrawiam

     • Szymon Kolankiewicz

      Zapraszam do kontaktu w sprawie ewentualnej wspolpracy 531-555-532

     • Szymon Kolankiewicz

      Zapraszam do kontaktu prywatnego w tej sprawie

  • Zgadza się, żniwa są w wakacje, również w dużych miastach. Później trzeba walczyć o przetrwanie

 • Antek

  Bardzo przydatny artykuł. Sam od jakiegoś czasu myślę o otworzeniu swojej wypożyczalni aut – http://www.wypozyczalnie-aut.com/wypozyczalnia-samochodow-atrakcyjnym-pomyslem-na-biznes-240.html . Rynek jeszcze nie jest przesycony i od znajomego wiem, że przy umiejętnym prowadzeniu takie biznesu, może on być bardzo rentowny.

Polub nas.

Ta strona jest darmowa, nie zawiera agresywnych i natarczywych reklam.

Stronę rozwijamy hobbistycznie, chętnie dzielimy się wiedzą.

Bądź na bieżąco, inspiruj się innymi. Polub nas: