Menu2

Zawód architekt, praca architekta

Architekt to dziś jeden z najbardziej pożądanych zawodów. Pomimo obecnego kryzysu gospodarczego z roku na roku zapisuje się rosnąca tendencja odnośnie powstawania nowych budowli – zarówno budynków mieszkalnych, hoteli jak i obiektów biurowych.

Zawod architekt

 

 

Społeczeństwo zaczęło również zwracać uwagę na efekty wizualne – Polska wreszcie przestaje być szara, z rozmachem wkradają się kolory a wszystko to za sprawą architektów, którzy w swoich projektach odzwierciedlają życzenia i potrzeby klientów.

Uwaga! Artykuł kontrowersyjny. 
Artykuł dostał etykietę „artykuł kontrowersyjny”.
Po przeczytaniu artykułu zapoznaj się koniecznie z komentarzami pod tekstem w celu weryfikacji opinii o zawodzie oraz zobacz artykuł uzupełniający.Redakcja.

 

 

Architekt, definicja zawodu.

Architekci to osoby zajmujące się projektowaniem budynków, aranżacją wnętrz i projektowaniem przestrzeni według własnego pomysłu.

Architekci to specjaliści, których zadaniem jest projektowanie miast, budynków, powierzchni, lokali, obiektów, pomieszczeń oraz terenów i innych rzeczy, jakie da się zagospodarować.
Sama nazwa wywozi się z Grecji, gdzie architektem był rzemieślnik, cieśla.

 

 

Architekt wczoraj i dziś.

Niegdyś architekci znajdowali pracę przede wszystkim na terenach budowy, byli odpowiedzialni za tworzenie projektów według ustalonych procedur i wizji zamawiającego.

Ich pomysły były głównie proste, niewyrafinowane a ich zadaniem była funkcjonalność. Obecnie architekci to w głównej mierze artyści, a ich pomysły są autorskie i uznawane za prawidłowe do wykonywania.

Dzisiaj oprócz samego projektu architekci sprawują również nadzór nad prawidłowym przebiegiem jego realizacji. Osoby wykonujące ten zawód obecnie mają szerokie pole do popisu – dziś pomysły szalone, funkcjonalne, ale zarazem nowoczesne spotykają się z dużą aprobatą. Wraz z coraz większą liczbą specjalistów tego rodzaju na rynku projekty każdego z nich muszą być unikalne i wyróżniać się na tyle, by zdobyły uznanie klienta.

 

Architekt zawód

 

 

Kto może zostać architektem?

Aby zostać zawodowym architektem należy ukończyć jeden ze specjalistycznych kierunków studiów na uniwersytetach, szkołach wyższych lub na akademii sztuk pięknych. Sam tytuł jest chroniony, co oznacza, że można się nim posługiwać tylko w zależności od uregulowań prawnych danego obrębu, po ukończeniu właściwego wykształcenia, odbyciu praktyk i pozytywnym zdaniu egzaminu zawodowego.

W Polsce wymagany jest tytuł „magistra inżyniera architekta”, trzeba również uzyskać pozwolenia budowlane i być członkiem Izby Architektów RP bądź Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa – w zależności od specjalizacji.

Każdy architekt powinien odznaczać się doskonałą wyobraźnią przestrzenną, mieć duszę artysty i umiejętności plastyczne. Powinien umieć przedstawiać swoje wizje tak, by było zrozumiałe dla otoczenia a swoje projekty musi dostosowywać do potrzeb i wymagań środowiska i klientów.

Każdego architekta powinna cechować nowoczesność – swoimi projektami powinien wyprzedzać teraźniejszość, sprawiać, by dzięki niemu świat stawał się prostszy i bardziej przyjazny człowiekowi. Wszystko co tworzy powinno być użyteczne.

 

Polub nas na Facebooku 

Jak zdobyć uprawnienia projektowe?

Aby zdobyć uprawnienia projektowe należy po studiach odbyć dwuletnią praktykę w biurze oraz rok czasu przepracować „w terenie”, po czym można przystąpić do egzaminu.

Warto odbyć praktykę w porządnym biurze projektowym – dzięki temu będzie nam łatwiej zdać egzamin a w szczególności jego ustną część.

 

 

Czy egzamin na architekta jest trudny?

Zazwyczaj zdawalność egzaminu waha się od 50% do nawet 99%.

Bardzo dużo pytań powtarza się z lat poprzednich więc warto solidnie przygotować sobie odpowiedzi.

 

 

Ile zarabia architekt?

Wynagrodzenie architekta może różnić się w zależności od charakteru wykonywanej pracy, projektów jakie realizuje czy terenów, na którym pracuje.

Średnie zarobki architekta to ponad 5 000 złotych. 10% z nich zarabia nieco ponad 12 000 złotych, ale również 10% architektów nie zarabia więcej aniżeli 2 000 złotych miesięcznie.

Najwięcej zarabiają architekci zatrudniani przez duże firmy, takie, w których pracuje ponad 250 osób a ich kapitał jest zagraniczny – wtedy architekt może liczyć średnio na 7 000 złotych pensji. Nieco mniej zarobią Ci zatrudnieni w firmach całkowicie polskich.
Wyższe pensje otrzymują architekci pracujący na Mazowszu, najmniej natomiast zarabiają w Zachodniopomorskim.

W przypadku tego zawodu na wysokość wynagrodzenia ma również wpływ przebyte doświadczenie i staż pracy – Ci doświadczeni, którzy realizowali znaczące projekty zasługują na wyższe wynagrodzenie.

Bardzo dużo architektów otwiera swoje własne pracownie architektoniczne. W takim przypadku bardzo ciężko określić zarobki – zdarzają się miesiące w których architekci zarabiają kokosy. Zdarzają się również takie miesiące gdzie architekci dokładają do biznesu.

 

ile zarabia architekt

 

 

Gdzie może pracować architekt?

Architekt może pracować w specjalistycznej agencji architektonicznej, w której przyjmowane są zlecenia zewnętrznych klientów. Często architekci działają na własną rękę prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą i szukają zleceniodawców na podstawie własnego doświadczenia i portfolio.

Coraz częściej praca dla architektów znajduje się także w dużych firmach projektowych bądź innych, które mają odpowiednie działy planowania przestrzennego. Architekci znajdą też pracę w przedsiębiorstwach developerskim; niejednokrotnie udzielają się również w mediach przedstawiając swoje projekty.

Ogólnie rzecz biorąc mogą pracować wszędzie tam, gdzie planowane jest zagospodarowanie przestrzenne, budowanie obiektów czy zarządzanie terenami zielonymi. Wszystko zależy od specjalności architekta i jest umiejętności.

 

 

Jak wygląda codzienna praca architekta?

W zależności od rodzaju zlecenia architekt w dużej mierze zajmuje się szczegółowymi ustaleniami z klientem. Jego praca po otrzymaniu niezbędnych informacji polega na planowaniu i przenoszeniu swoich wizje na kratki kreślarskie bądź komputer.

Architekt na co dzień spotyka się ze zleceniodawcą pokazuje i opisuje swój projekt, w razie ewentualnych uwag – nanosi poprawki.
Praca architekta polega również na wdrażaniu projektu w życie – nadzoruje on prace wykonawców tak, by była ona wykonywana zgodnie z zaakceptowanym projektem.

Najprościej określić pracę architekta jako codzienną burzę mózgu – to artysta, który swoje pomysły przelewa na papier i wprowadza je w życie.

Na co dzień architekt pracuje wraz z zespołem geodetów, urbanistów i inżynierów.

 

 

Warsztat pracy architekta.

Współcześnie architekci prawie w ogóle nie korzystają z desek kreślarskich a całość projektów wykonują w takich programach jak AutoCad lub ArchiCAD.

 

 

Status społeczny architekta.

Architekt cieszy się dobrym statusem społecznym. To jeden z tych zawodów z tzw wyższej półki. Wiadomo, iż dobry architekt posiada odpowiednie wykształcenie i doświadczenie. Praca artystów zawsze spotyka się z dużym uznaniem i szacunkiem.
Pod względem zawodowym zawód architekta to prestiż. Wysokie zarobki, nierutynowa praca i ciągły rozwój wzbudza podziw i nierzadko zazdrość.

 

zarobki architekta

 

 

Plusy i minusy pracy architekta.

 

[sociallocker]

Plusy pracy architekta:

 • Czołowe pracownie architektoniczne mogą zarobić duże sumy pieniędzy
 • Architekci mają status artystów – ludzi sztuki
 • Zawód ten daje możliwość poznania nowych osób

Minusy pracy architekta:

 • Konieczność ciągłej nauki, aktualizowania swoich umiejętności
 • Architekci non stop muszą pracować na najwyższych obrotach – tworzyć kreatywne projekty, dbać aby każdy element ich projektu był jak najbliższy doskonałości.
 • Mocno sezonowy charakter pracy
  Kryzys, głównie w Europie Zachodniej mocno odbił się na pracy architektów – szacuje się, że około 30% młodych architektów w Hiszpanii pozostaje bez pracy
  W przeliczeniu na konieczność godzin nauki do pensj zawód architekta to jeden z najsłabiej opłacanych zawodów na świecie

[/sociallocker]

 

 

Ciekawostki zawodu architekta.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, iż architekt miał swój udział praktycznie w każdej dziedzinie naszego życia.

To swoistego rodzaju wynalazca, który projektuje zarówno układ rur w budynku jak i rozkład ścian. To dzięki jego pracy na placach i w parkach kwiaty rosną według ustalonego układu a drzewa tworzą przyjemne aleje. Budowle mają dokładnie określoną liczbę pięter, schodów a wejścia są z odpowiedniej strony.

Architekt to taki pomocnik życia, który sprawia, że staje się ono prostsze i przyjemniejsze. Oczywiście oprócz użytecznej funkcji swoich projektów architekt dba również o to, by cieszyły one oko każdego widza.

Architekci często nie chcą brać małych projektów – zarobek mają z nich mniejszy a papierkologii i formalności jest tyle samo co przy dużych projektach.

Składka do Izby Architektów wynosi około 900 – 1000 złotych rocznie

Wśród architektów podobnie jak wśród lekarzy istnieje instytucja sądu koleżeńskiego, który może odebrać uprawnienia lub zawiesić w prawach członkostwa architekta naruszającego porządek.

 

Powiązane linki:


Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter.

Nie wysyłamy spamu, nie sprzedajemy bazy. Max. 1 newsletter tygodniowo.

W każdej chwili możesz się wypisać. Naprawdę warto

, , , , , , , , , , , , , ,

 • dod

  Bardzo chętnie zatrudnie się w takiej firmie, która placi powyżej 5 tys. zł. Proszę o podanie nazw wyślę tam swoje CV, bo normalnie to jakaś masakra prasowa. Utrzymująca złudne wrażenie o pracy, zarobkach i szacunku społeczeństwa. Niestety nikt nas nie szanuje inwestorzy czekają tylko kiedy nam nie zapłacić za ciężką pracę. W polsce wygląda to niestety tak, że sami sobie szkodzimy natworzyliśmy projektów wielorazowych i już nie chodzi tu o domki jednorodzinne, oddajemy za darmo naszą wiedzę, gdzie konsultacje prawnika kosztują 500zł, lekarze 200zł za godzinę, a może i więcej, czasami jak się pójdzie prywatnie to wizyta trwa 15min, a kasują normalnie. Wszyscy chcą wybudować tanio, a nasza praca nie jest doceniana bo się oddaliśmy za tanio, albo za darmo. Przykre jest to, ale jeśli nie zaczniemy wyceniać projektów jak należy, to nigdy się to nie zmieni. Izba nic nie robi, a uważam, że powinna być ustalona stawka najniższa, której żaden architekt nie obniży za swoje wynagrodzenie, to może tekst będzie częściowo prawdą na temat tego zawodu.

 • michał

  Jestem architektem – od 8 lat opłacam składki na izbę – po co – miesięczniki są tańsze… – piszę jak jest : to ciężka robota, jeśli jesteście idealistami…polecam.
  Piszę Wam, Studentom, ot, tak, sobie : (moi koledzy po fachu wiecie o co chodzi)
  Dla opcji: zaprojektuj budynek od zera.
  Powiedzmy,że inwestor który jest (normalny) JEST :
  1. koncepcja i użeranie się z niewyobrażalnymi chęciami osób poruszających się po omacku (inwestorzy).
  2 Jeżeli jest już zatwierdzona koncepcja : zaczyna się syf.
  3. pozyskaj MDCI (informacyjna) + wypis i wyrys z rejestru gruntów, ciśnij jednocześnie na MAPĘ DO CELÓW PROJEKTOWYCH (MDCP) oraz geologię (wskaż punkty wierceń) i wszystkie zgody (np. kolizje) i uwarunkowania np. konserwator, RZGW, ZDiZ, RDOŚ, eotechnika czy użeranie się z geodetami jeśli nie zauważą czegoś…

  4. projekt budowlany – prościzna – z zalączonym wyżej syfem wędruje w organie wydającym PNB
  5. równolegle robi się projekt wykonawczy, który często mocno odbiega od zatwierdzonego – budowlanego. Jako projektanci mamy furtkę, określając zmiany ja(np. przy odbiorach do PINB) jako nieistotne, pod warunkiem, że spełniają wymogi naszego prawa budowlanego…

  6. Jak wszystko odbiega, robi się pw trakcie budowy – projekty zamienne – i tu zaczyna się zabawa;)

  Powodzenia Przyszli Architekci…

 • Kaja

  od pięciu lat pracuje w zawodzie i nie zaproponowano mi takich zarobków …. co więcej zarabiam cały czas najniższa krajową i jakoś nie mogę odłożyć sobie na egzamin, moje koleżeństwo z roku tez kokosów nie zarabia

 • architektka

  ale pierdoły.. niech ktoś napisze wreszcie o realiach tego zawodu a nie o utopii, a nie utrwala w społeczeństwie mit Boga-Architekta..

 • Cuba Pawlac

  kto produkuje takie bzdety? firmy zatrudniające 250 osób…w Polsce nie ma ani jednego biura architektonicznego tej wielkości… Pomijając pomylenie pojęcia „pozwolenia budowlane” a „uprawnienia budowlane”… totalnie amatorska i nierzetelna prasówka…

 • Piotr Skrzycki

  Czy istnieje autor? Ma imię? Nazwisko? Kim jest? Czy tekst został wygenerowany w google write an article? Tyle pytań. Ekscytiujący tekst! Piotr Skrzycki

 • aZjA

  Po pierwsze opis nierzetelny i oderwany od rzeczywistości, infantylny, nieprawdziwe informacje – pisał to chyba jakiś nastolatek. Po drugie mnóstwo błędów w tekście. W jednym zdaniu: „po ukończeniu właściwego wykształcenia” jak można ukończyć wykształcenie? „i pozytywnym zdaniu egzaminu zawodowego.” czy można zdać egzamin negatywnie? Nie chcę zanudzać licznymi przykładami. 🙂

 • architekt

  🙂 większych bzdur dawno nie czytałem

 • pani architekt

  Haha! Ale się uśmiałam 🙂 Totalnie fikcyjno-utopijny tekst.

 • arch

  nawet nie wiedziałam, że w tak ciekawym zawodzie pracuje. jeah. totalne bzdury ktoś wypisał

 • Kaśka

  to pisał licealista w ramach projektu na języku polskim. Serio, Dzięki za taki świetny teskst komediowy. Aniżeli.

Polub nas.

Ta strona jest darmowa, nie zawiera agresywnych i natarczywych reklam.

Stronę rozwijamy hobbistycznie, chętnie dzielimy się wiedzą.

Bądź na bieżąco, inspiruj się innymi. Polub nas: