Menu2

Zawód fryzjer

W Polsce jest 56 tysięcy zakładów fryzjerskich a przeciętnie Polacy wydają w nich 3 złote miesięcznie. Wejście do salonu fryzjerskiego przypomina wejście do krainy szczęścia i piękności.

Jednak należy pamiętać, że fryzjer to przede wszystkim przedsiębiorca, który prowadzi swój interes i jego celem jest jak największy zysk.

zawód fryzjerka fryzjer

 

Definicja zawodu Fryzjera

Dawniej fryzjer był osobą, która po prostu strzygła i czasem goliła swoich klientów.

Współcześni fryzjerzy, jeśli mają ambicję bycia kimś w branży, a nie tylko kieruje nimi chęć  zarobienia paru groszy, muszą być ludźmi wszechstronnymi zarówno w sensie umiejętności, jak i wiedzy.

Muszą wiedzieć sporo nie tylko o technice, ale i o modzie, historii fryzur, a także o stylizacji, wizażu i samych kosmetykach.

Dlatego właśnie fryzjer przypomina bardziej artystę niż rzemieślnika o wyuczonym zawodzie.

 

Fryzjer wczoraj i dziś

Fryzjerstwo od niepamiętnych czasów jest ważną dziedziną naszego życia.

Jego przemiany wyznacza historia mody, ubiorów, stylów w sztuce i życiu codziennym.

Dzieje fryzur to temat pasjonujący nie tylko fryzjerów, ale i historyków kultury.

Współczesny fryzjer jest specjalistą, który musi się znać na tym, co było kiedyś i co jest teraz, dlatego że panująca moda to eklektyzm – czerpanie motywów z przeszłości, mieszanie ich w zaskakujących zestawieniach i tworzenie rzeczy nowych.

 

Kto może zostać fryzjerką, fryzjerem?

Fryzjerem może zostać każda osoba, która interesuje się kreacją fryzur i ma do tego smykałkę. Współcześnie każda osoba może otworzyć salon fryzjerski i nie jest do tego potrzebny dyplom czeladnika.

 

Jak zostać fryzjerką, fryzjerem?

Salon fryzjerski

Bez zamiłowania w tym zawodzie nic nie można osiągnąć. Ale ważna jest też szkoła. Najczęściej fryzjerzy kończą szkoły zawodowe, technikum fryzjerskie lub studium policealne. Takie szkoły są niemal w każdym większym czy mniejszym mieście.

Każdy taki absolwent musi zaliczyć kilka głównych działów fryzjerstwa, również praktycznie. Na wykładach i ćwiczeniach słuchacze uczą się więc stylizacji, podstaw chemicznych materiałów fryzjerskich i technologii fryzjerskich.

Istotnym przedmiotem jest też higiena zawodowa oraz praktyczna pracownia fryzjerska, dzięki której przyszli fryzjerzy mają okazję nauczyć się nowych umiejętności. Należy dodać do tego przedmioty uzupełniające: psychologię, kosmetologię, pedagogikę (wielu fryzjerów uczy potem uczestników kursów lub wykłada w szkołach) oraz zagadnienia niezbędne przy prowadzeniu własnego zakładu fryzjerskiego – podstawy przedsiębiorczości oraz marketing usług.

Dzięki takiemu zestawowi przedmiotów uczniowie są przygotowani do pracy w zawodzie i do prowadzenia swoich salonów.

Zdobywają bowiem umiejętności wykonywania pełnego zakresu usług fryzjerskich, oceny jakości środków kosmetycznych, doboru, obsługi i konserwacji urządzeń i przyrządów fryzjerskich, a także umiejętności fryzjerskie: doboru fryzur w oparciu o zasady antropometrii, doboru kolorystyki włosów, makijażu i ubioru w zależności od typu urody, doboru zabiegów pielęgnacyjnych do rodzaju włosów i skóry.

Osobną, choć bardzo ważną umiejętnością fryzjerów jest komunikowanie się z klientami, prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej oraz szkolenie uczniów i pracowników.

Dobrym fryzjerem zostaje się po kilku latach nauki w salonie pod kierunkiem mistrza. Nadal obowiązuje tu hierarchia szczebli zawodowych: zaczyna się od ucznia, a kończy po kilku latach i zdaniu egzaminu na tytule zawodowym mistrza.

Polub nas na FacebookuSamo studium lub średnią szkołę fryzjerską kończy się z tytułem technika usług fryzjerskich, oczywiście po uprzednim zaliczeniu praktycznej i teoretycznej pracy dyplomowej.

Ale nauka w szkole fryzjerskiej nie oznacza jedynie przyswajania wiedzy książkowej i praktykowania w szkolnej pracowni. Szkoły są dziś aktywne i wyjątkowo często eksponują swoich słuchaczy na najrozmaitszych pokazach i konkursach.

Dlatego już bardzo wcześnie można pokazać szerszemu gronu swoje umiejętności. Często takie imprezy sponsorują firmy fryzjerskie i kosmetyczne. Pokazy i konkursy są dla fryzjerów naturalną drogą awansu i podnoszenia prestiżu, czego nie przewidują tradycje zawodu.

Jeśli uzyska się tytuł mistrza, nie można już formalnie osiągnąć wyższego szczebla kariery, a jedyną formą awansu pozostaje zdobywanie nagród na konkursach i nieustanne szkolenie się u mistrzów, np. za granicą.

Dzięki temu w kraju wzrasta prestiż takiego mistrza i jest on wynajmowany przez firmy kosmetyczne do prezentacji ich wyrobów lub wręcz zawierają z nim one kontrakty reklamowe.

Niezależnie od tego wszyscy fryzjerzy muszą być czujni i obserwować zmiany w modzie, muszą się szkolić i uczyć nowych umiejętności. Bez tego nigdy nie osiągną sukcesu.

 

Zarobki Fryzjerów

fryzjerkaPoczątkujący fryzjer może liczyć na niewiele, zwykle od 800 do 1000 zł, zanim nie pokaże, na co go stać. Jako dojrzały mistrz może zarabiać nawet 3-4 tys. zł miesięcznie.

Najbardziej opłacalne jest jednak otwarcie własnego zakładu fryzjerskiego. Średni dochód właściciela wynosi wtedy 5 – 10 tysięcy miesięcznie. Niestety z tego należy opłacić pracowników, materiały i wszystkie media oraz najczęściej czynsz za wynajem.

Uśredniając duże miasta i małe wsie to fryzjerzy wcale nie zarabiają kokosów, bo około 2 tysięcy złotych netto („na rękę” po odprowadzeniu wszystkich podatków).

Zazwyczaj fryzjerzy pracują na tak zwany procent i na przykład od każdego farbowania dostają od 20 do 50% usługi.

Dodatkowo fryzjerzy zatrudnieni na umowę w salonie fryzjerskim potrafią dorobić około połowy pensji z samych napiwków.

 

Gdzie może pracować Fryzjer?

Z zatrudnieniem nie powinno być kłopotu. Rynek usług fryzjerskich jest od lat ustabilizowany i zapotrzebowanie jest stałe. Nie zawsze jednak klienci chcą tego samego, co kiedyś. Coraz bardziej liczą się profesjonalne, niestandardowe i świadczące wysokiej jakości usługi salony fryzjerskie. Tam trafiają najlepsi absolwenci szkół fryzjerskich. Jeśli w dodatku są samodzielni i potrafią stworzyć coś nowego i atrakcyjnego, będą się cieszyć wyjątkowym powodzeniem wśród klientów.

 

Status społeczny Fryzjerów

W tej dziedzinie są spore różnice: fryzjer fryzjerowi nierówny. Po pierwsze, wszystko zależy od miejsca, w którym pracuje, ponieważ poziom salonu wyznacza także umiejętności zatrudnionych w nim fryzjerów. Po drugie zaś, bardzo dużo zależy od ambicji i kreatywności. Mianem fryzjera określamy przecież panią z salonu na rogu najbliższej ulicy i takich wręcz kreatorów mody, jak Cameron, Vidal Sasoon czy Rizo.

 

Plusy i minusy zawodu Fryzjera, fryzjerki

 

Plusy:

Wiele ogłoszeń z pracą dla fryzjerów.

Przy stałej klienteli i systemie poleceń można naprawdę dużo zarobić.

Większość osób, które czuje smykałkę do fryzjerstwa może spokojnie rozwijać się w tym zawodzie. Niestety sprawia to również problemy takie, że pojawia się dużo fryzjerów – partaczy.

Fryzjerem można zostać dzięki różnego typu kursom – ukończone szkoły czy studia nie są w tym zawodzie koniecznością.

 

Minusy:

To nie jest zawód dla osób z uczuleniem na preparaty chemiczne.

Praca na stojąco – przeważnie stoi się 8 – 10 godzin dziennie.

Pocątkujacy fryzjerzy mogą zapomnieć o wolnych weekendach – to czas kiedy salony wykorzystują ich najbardziej.

Praktyki fryzjerskie zazwyczaj polegają tylko na sprzątaniu salonu a do strzyżenia większość fryzjerów nie dopuszcza.

Dużo ludzi inwestuje w ten „biznes” nie mając o tym pojęcia. To sprawia, że pojawia się coraz większa konkurencja, która działa głównie ceną, przez co wszystkim spadają zyski.

Dobry fryzjer musi być również dobrym psychologiem – wysłuchać problemów klientek, często doradzać w ważnych życiowych decyzjach

 

Ciekawostki zawodu fryzjera, fryzjerki

 • Fryzjerzy mogą w swoich gabinetach przyjmować praktykantów na praktyki jednak tylko wtedy gdy mają ukończony kurs pedagogiczny
 • Jedynie około 20% fryzjerów w Polsce to profesjonaliście, któzrzy pracują z powołania
 • Fryzjer desperat – zna 2 – 3 fryzury i każdego je wciska.
 • Fryzjerzy często oszukują klientki nie mówiąc im prawdy w szczególności co do tego jak wyglądają
 • Fryzjerzy najczęściej oszukują co do lakieru mówiąc, że jest to specjalny delikatny lakier lub wręcz tonik
 • Dla fryzjera centrymetr znaczy każdą miarę od 5 do nieskonczoności centymetrów.
 • Niestety jednorazowy zabieg nie jest w stanie poprawić kondycji włosa.
 • Jeżeli podczas mycia włosów fryzjer prosi swojego asysenta i po cichu naradzają się nad Twoją głową to wiedz, że coś się dzieje i zazwyczaj coś jest nie tak.
 • należy uważać na salony gdzie ręczniki jednorazowe wykorzystuje się wielorazowo.
 • Higiena stanowi poważny problem większości salonów fryzjerskich: od dezynfekcji narzędzi, poprzez brudne lustra aż po brudne ręczniki
 • Jeżeli fryzjer wygląda tak jak Ty nigdy nie chciałabyś wyglądać, to nawet nie wybieraj się do takiej osoby.
 • Jeżeli fryzjer, fryzjerka nosi obcasy to znaczy, że nie lubi zbyt długo obsługiwać klienta.

 

 Źródła:

 

Powiązane:

 


Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter.

Nie wysyłamy spamu, nie sprzedajemy bazy. Max. 1 newsletter tygodniowo.

W każdej chwili możesz się wypisać. Naprawdę warto

, , , , , ,

 • beata

  właśnie kształcę się na fryzjerkę w http://stylstudio.pl/ na pewno jestem osobą która ma pasję do tego, więc mam nadzieję, że uda mi się osiągnąć sukces:)

Polub nas.

Ta strona jest darmowa, nie zawiera agresywnych i natarczywych reklam.

Stronę rozwijamy hobbistycznie, chętnie dzielimy się wiedzą.

Bądź na bieżąco, inspiruj się innymi. Polub nas: