Menu2

Zawód kurier samochodowy

Pędzą na złamanie karku z powiewającą nad białym dachem anteną CB. Ludzie traktują ich jak mrówki XXI wieku mające już, natychmiast dowieźć przesyłkę, którą 5 minut temu zamówili w sklepie internetowym.

Dzisiaj o zawodzie kuriera dostarczającego przesyłki.

zawód kurier

Definicja zawodu kuriera

Zawód kuriera rozwinął się wraz z ogromną modą na zakupy w Internecie. W latach 90. okazało się, że Poczta Polska nie potrafi dostarczać paczek na czas i nie posiada oferty skierowanej do małych firm prowadzących internetowy biznes.

Tę lukę szybko wypełniły prywatne firmy kurierskie – zarówno te krajowe (chociażby dawna Siódemka czy Stolica) jak i międzynarodowe koncerny (DHL, UPS, DPD).

 

Kto może zostać kurierem?

Praca kuriera nie jest na pewno dla ludzi słabych i łatwo poddających się stresowi. To przede wszystkim ciężka, fizyczna praca idealna dla ludzi zorganizowanych, gotowych do poświęceń i elastycznych.

Jeżeli lubisz dużo jeździć samochodem, nie przeraża Cię dźwiganie dużo gabarytowych przesyłek i chciałbyś prowadzić własną działalność gospodarczą to praca z pewnością dla Ciebie.

 

Jak zostać kurierem?

Najłatwiej – przez ogłoszenia w prasie lub wysłanie maila do którejś z firm kurierskich. Ze względu na dużą rotację pracy dla kurierów jest naprawdę sporo.

Jednak należy pamiętać, że eldorado zawodu kuriera z lat 90. najprawdopodobniej minęło bezpowrotnie i obecnie:

 1. Stawki są mocno wyśrubowane
 2. W 99% przypadków, aby podjąć pracę kuriera należy posiadać własny samochód i założoną własną działalność gospodarczą

 

Ile zarabia kurier?

kurier zawódNa początku jest trudno – paczek nie jest dużo, większość zysku pożera paliwo, gdyż nie znamy jeszcze trasy oraz koszta związane z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej.

Jednak z czasem jest coraz lepiej i po około 2 – 3 miesiącach można spokojnie zarobić około 3 tysięcy złotych na czysto (po odliczeniu paliwa i kosztów prowadzenia działalności).

Zasada rządząca tym biznesem jest prosta – im więcej paczek rozwieziesz tym więcej zarobisz, gdyż zarobki są skorelowane z ilością rozwiezionych paczek.

Na napiwki raczej nie ma co liczyć – maksymalnie przy 5 dniowym tygodniu pracy można liczyć na około 100 zł miesięcznie.

Niestety z drugiej strony zdarzają się również potrącenia dokonywane przez firmy dla których świadczą usługi. Zdarza się, że za nieczytelny podpis klienta mogą otrzymać karę w wysokości 50 zł.

Stawki obowiązujące kurierów w większości firm wyglądają następująco:

3,50 zł netto za doręczoną przesyłkę (tak zwanego stopa)

+ 3 gr za każdy kilogram

Czyli jeżeli paczka waży 10kg i została prawidłowo doręczona to kurier dostaje za nią 3,80zł

 

Jak wygląda codzienna praca kuriera?

zawód kurierZazwyczaj kurier zaczyna dzień o 7:30 w magazynie stojąc przy taśmie i wybierając swoje paczki. Dalej od 9:30 do 16:30 kurier rozwozi paczki, ale często zdarza się, że kończy pracę o 21.

Kurierzy rozwożą dziennie około 50 – 60 paczek. Trasa zazwyczaj kurierzy ustalają sami, ale często firmy – klienci nakazują przyjazd do nich w pierwszej kolejności.

Polub nas na FacebookuNiektóre firmy kurierskie doręczają przesyłki w soboty, a nawet niedziele i wtedy również trzeba być w pracy.

Czasami zdarzają się wyjątkowe zlecenia i trzeba jechać natychmiast do innego miasta, aby jak najszybciej doręczyć przesyłkę.

 

Status społeczny kuriera samochodowego

Niestety pomimo ciężkiej pracy i codziennej konieczności dostarczenia kilkudziesięciu paczek zawód kuriera nie spotyka się ze zbyt dużym uznaniem społecznym.

Ludzie zazwyczaj narzekają na zbyt późne dostarczanie paczek, małą elastyczność i ogólną niechęć do dostarczania przesyłek we wskazane miejsce.

 

Czy warto zostać kurierem?

Dawniej było łatwiej, gdy najlepsze regiony nie były jeszcze obsadzone przez tak zwaną „starą gwardię” czyli prawdziwych wyjadaczy tej branży.

Teraz niestety szuka się głównie kurierów, aby zapychali dziury w miejscach gdzie jest największa rotacja czyli de facto tych najmniej zyskownych dla kuriera.

Jeżeli już chcemy zostać kurierem to warto zastanowić się nad karierą kuriera rozwożącego paczki pomiędzy oddziałami – ze względu na przepisy mają dużo spokojniejszą pracę i całkiem spore zarobki.

Aby podjąć pracę kuriera jeżdżącego pomiędzy oddziałami wymagane jest prawo jazdy kategorii C+E.

 

Plusy i minusy zawodu kuriera

Plusy zawodu kuriera:

 • kurierzy są sami sobie władcą i sterem. To od nich zależy w jakim terminie wyrobią się z dostawa i zazwyczaj sami planują sobie trasówkę.
 • w dobie szybko rozwijającego się e-handlu zapotrzebowanie na kurierów będzie wzrastać
 • w dużych miastach wciąż oferty pracy dla kuriera potrafią dominować wśród ogłoszeń o pracę

Minusy zawodu kuriera:

 • firmy kurierskie nie przestrzegają limitów wagowych co odbija się na zdrowiu kurierów
 • dzień pracy kuriera rozbijają wszelkiego typu umowy z sieciami komórkowymi, które wymagają podpisania dokumentów, przekazania telefonu i oczekiwania na pierwsze włączenie ze strony klienta. Najgorzej gdy klienci zapominają w takich przypadkach o dowodzie lub nie chcą podpisać umowy.
 • Najczęściej kurierzy pracują własnym samochodem prowadząc własną działalność gospodarczą więc firmy nie obchodzi Twoje złe samopoczucie czy zepsuty samochód
 • firmy wymagają od kurierów rozwiezienia wszystkich paczek, które zostały załadowane. Przez to często zdarza się, że kurierzy muszą pracować po godzinach
 • duża rotacja wśród pracowników szczególnie w gorszych (mniej opłacalnych) regionach

 

 Ciekawostki zawodu kuriera

Kurierzy muszą często radzić sobie w terenie, którego w ogóle nie znają. W przypadku zgubienia istnieją trzy możliwości:

 • telefon do klienta z pytaniem gdzie znajduje się dana lokalizacja
 • telefon do nadawcy z pytaniem czy wiem gdzie dokładnie mieszka odbiorca
 • lub tak zwany telefon do przyjaciela, czyli kuriera lub dyspozytora lepiej znającego dany teren

Czy kurier rzuca paczkami?

Tymi lżejszym przeważnie…tak. Czasem zdarza się nawet, że paczki oznaczone jako „ostrożnie szkło” nie są otoczone żadną opieką

Ile kilometrów dziennie przejeżdża kurier?

Dziennie kurier przejeżdża od 150 do 250 kilometrów.

Źródła:

 

Powiązane:

 


Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter.

Nie wysyłamy spamu, nie sprzedajemy bazy. Max. 1 newsletter tygodniowo.

W każdej chwili możesz się wypisać. Naprawdę warto

, , , ,

 • poldek

  To dobry zawód, kurierzy siódemki na http://www.gowork.pl/opinie_czytaj,2923 chwalą swoją pracę, zarobki mają dobre.

 • poldek

  Kurierom nie pracuje się tak źle, troche długo bo czesto do 20, ale jak pisza na http://www.gowork.pl/opinie_czytaj,402185 to warto, sowicie wynagradzają.

 • Tomasz

  Bardzo ciekawie to wszystko opisane.Dziękuję.Doceniam ich pracę bo dużo zamawiam-teraz będę doceniał ich jeszce bardziej bo wiem,że nie jest słodko.

Polub nas.

Ta strona jest darmowa, nie zawiera agresywnych i natarczywych reklam.

Stronę rozwijamy hobbistycznie, chętnie dzielimy się wiedzą.

Bądź na bieżąco, inspiruj się innymi. Polub nas: