Menu2

Zawód taksówkarz

Zawód taksówkarza to jeden z tych zawodów, które obrastają mitami i legendami. W czasach komuny taksówkarze byli jedną z lepiej prosperujących grup zawodowych, po upadku komuny i pojawieniu się na polskich drogach setek tysięcy prywatnych samochodów zawód nieco podupadł. W poniższym artykule zajrzymy za kulisy zawodu złotówy, cierpa, drivera – czyli popularnego taksówkarza

Zawód taksówkarz

 

 

Jak zostać taksówkarzem?

Zawód taksówkarza regulują lokalne przepisy – zazwyczaj kandydat musi zdać egzamin z topografii terenu na którym będzie wykonywać działalność oraz posiadać samochód, który spełnia określone przepisami wymagania. Po ich spełnieniu może ubiegać się o licencję taksówkarza:

Warunki konieczne do uzyskania licencji taksówkarza:

 • Ukończone 21 lat
 • Posiadane prawo jazdy kategorii B
 • Być zdrowym – poświadczyć to musi zaświadczenie lekarskie
 • Brak przeciwskazań psychologicnzych do pracy
 • Ukończone szkolenie z transportu drogowego (lub potwierdzenie, że przez 5 lat pracowało się w charakterze kierowcy)
 • Kandydat nie może być skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne karne skarbowe ani za przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, mieniu, obrotowi gospodarczemu, wiarygodności dokumentów, ochronie środowiska lub warunkom pracy i płacy albo naruszającym inne przepisy dotyczące wykonywania zawodu jak również nie mogą być skazani za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu oraz przeciwko wolności seksualnej i obyczajności.

Po złożeniu odpowiednich zaświadczeń możemy przystąpić do szkolenia i egzaminu na którym sprawdzane są:

 • znajomość topografii miasta (obiekty turystyczne, zabytki ale również popularne lokale gastronomiczne)
 • znajomość przepisów o transporcie i ruchu drogowym, regulacji prawa transportowego i znajomość przepisów metrologicznych o taksometrach
 • znajomość miejscowego prawa
 • znajomość prawa pracy i przepisów BHP

Ważna uwaga: opłata za szkolenie nie może przekraczać 800zł a opłata za egzamin 200zł (dane za 2011 rok)

Po zdaniu egzaminów dostajemy upragnioną licencję za którą…oczywiście musimy zapłacić. Zazwyczaj kosztuje ona około 900zł  a w niektórych miastach jest z góry ustalony limit licencji wydawany na dany rok (zazwyczaj do dnia 30 listopada danego roku odpowiednie organy powinny określić liczbę nowych licencji do wydania w kolejnym roku kalendarzowym) Co ważne – przed uzyskaniem licencji musimy już posiadać środek transportu, który będzie naszą taksówką gdyż licencja wydawana jest na dany pojazd i obszar określający gminę.

Ważna uwaga: zwyczajowo w przeciągu 6 miesięcy od czasu wydania licencji należy podjąć pracę – inaczej licencja może zostać cofnięta.

Miejsce Pracy

taksówkaMiejscem pracy taksówkarza jest oczywiście taksówka. Koniecznie wyposażona w taksometr i kasę fiskalną. Taksówkarz jest tak naprawdę sam sobie sterem gdyż wykonując zawód musi posiadać zarejestrowaną działalność gospodarczą. Duże korporacje przedstawiają często wymagania co do posiadanego samochodu (na przykład nie może być starszy niż 10 lat), dlatego warto zapoznać się z wymaganiami korporacji przed podjęciem pracy. Jak już wspominaliśmy – po zdaniu egzaminu, odebraniu licencji, kupujemy taksometr, kasę fiskalną, popularnego „koguta”, oklejamy samochód i…możemy ruszać w trasę!

Korporacja czy praca na własny rachunek?

Jeżeli nie chcemy dzielić się zyskami z korporacją taksówkarską (w stolicy opłaty za przynależność do korporacji to wydatek rzędu 900-1200 złotych z własnym środkiem transportu).Generalnie jest tak – w dużych miastach opłaca się być w korporacjach gdyż często mają podpisane umowy z dużymi korporacjami, posiadają wyłączność na strategiczne miejsca jak np. dworce, lotniska i bardzo pomagają nam organizować pracę i zdobywać klienta.
W mniejszych miejscowościach możemy sami spróbować sił – np. rozklejając plakaty na słupach czy wręczając znajomym wizytówki.

Ile można zarobić?

Czas na odpowiedź na najważniejsze pytanie ile zarabia taksówkarz.

To zależy głównie od dwóch czynników: w jakim mieście jeździ taksówkarz i czy wykonuje kursy na własną rękę czy jest zrzeszony w korporacji. Dla przykładu podajemy dwóch taksówkarzy:

Opcja 1# duże miasto i korporacja

taxi lotnisko

Lotnisko to jedno z bardziej atrakcyjnych miejsc

Pan Andrzej zrzeszony jest w korporacji i pracuje w Warszawie. Standardowo pracuje od poniedziałku do piątku od 7 do 19, w weekendy i nocami w ogóle nie wyjeżdża. Korporacja ma podpisane umowy z kilkoma dużymi graczami dzięki czemu 30% jego przychodów to tak zwane vouchery – pasażerowie chętnie je rozdają i przyznają napiwki gdyż to nie ich pieniądze. Przynajmniej raz w tygodniu trafia się bardzo dobry kurs >150zł, np. na lotnisko.

Miesięczny przychód Pana Andrzeja to 10 000 zł. Z tego musi opłacić składkę do korporacji (1000 zł), paliwo, ZUS i koszta działalności gospodarczej. Jednak wciąż zarobek na czysto przekracza 5000 zł. 

Opcja 2# małe, sezonowe miasteczko i praca na własny rachunek

postój taksówekPan Janusz jeździ taksówką w jednej z nadmorskich miejscowości. Praca wybitnie sezonowa – latem co rusz odbiera telefony, zimą stara się zarobić chociażby na koszt utrzymania samochodu. Klienci pochodzą z reklam i polecenia. Reklamy to głównie ogłoszenia na słupach i samochód cały oklejony folią. Polecenia to znajome żony, które po wyjeździe mężów za granicę nie miały czasu zrobić prawa jazdy.

Uśredniony z miesięcy sezonowych i pozasezonowych miesięczny przychód pana Janusza to 2500 zł. Tak naprawdę to zarobek na granicy: zbyt mało, aby godnie żyć ale również zbyt dużo, aby zaczynać od nowa i szukać innej pracy.

Plusy i minusy:

+ możliwość dodatkowego zarobku w różnej postaci: wniesienie rzeczy, zabawa w kuriera dokumentów, nocne zakupy  kursy do agencji towarzyskich. Gdy klient każe się wieźć do miejsca uciech wszelakich możesz liczyć na dodatkowy zarobek od agencji. Ile? W zależności od miasta od 10 do nawet 100 zł

+ czasami poznajesz ciekawy ludzi i ich niezwykłe historie: raz zdarza się, że wieziesz na lotnisko zakochaną parę lecącą właśnie na Bahamy, innym razem poznajesz historię biznesmena jadącego na negocjacje w sprawie budowy nowej fabryki (uwaga: przeczytaj od razu minusy – punkt pierwszy)

+ łamiesz prawa fizyki: jadąc z klientem gdy stoisz w korku (stoisz lub jedziesz z prędkością poniżej 20km/h) zarabiasz najwięcej, gdyż wtedy bije taryfa postojowa

Minusy:

Polub nas na Facebooku– dziwni ludzie – często, głównie na nocnych kursach zdarzają się naćpani, pijani tak, że brak z nimi jakiegokolwiek kontaktu. Dość powiedzieć, że średnio w jednym na dziesięć kursów zdarza się pasażer, który nie chce zapłacić

– zawód taksówkarza ma bardzo niski prestiż. Większość społeczeństwa (niestety) uważa, że taksówką jeżdżą cwaniacy, którzy tylko patrzą jak nas oszukać i poprowadzić najdłuższą możliwą trasą do celu

– bezpieczeństwo – pracując w korporacji taksówkarze mają umówienie sygnały i w razie „w” szybko jadą z pomocą. Pracując na własny rachunek musimy w ciągu kilku sekund podjąć decyzję o przyjęciu bądź odmowie kursu.

– napiwki – zdarzają się wciąż rzadko i to głównie za specjalne kursy: nocne zakupy czy podwózki do nocnych klubów

– rozbite życie – gdy Cię nie w pracy nie zarabiasz. Dlatego najlepiej, abyś jeździł po 12 godzin 7 dni w tygodniu. Tylko jak wtedy będzie wyglądać życie osobiste?

– jesteś psychologiem – zasada jest tak kobiety zazwyczaj narzekają na swoich mężów, mężowie chwalą się swoimi sukcesami zawodowymi i osobistymi oraz tym, ile panienek zaliczyli. A Ty słuchasz, słuchasz i słuchasz…

Najlepsze kursy:

Od znajomych taksówkarzy często można usłyszeć o tak zwanych złotych kursach. Wśród nich są dwa bardzo chętnie i często powtarzane:

Warszawa – Sopot

– czasy komuny, postój pod hotelem Victoria. Około 3 w nocy do taksówkarza podchodzi jedna z gwiazd ówczesnej estrady i stwierdza, że chce zobaczyć wschód słońca nad morzem. Skutek? 3 dni opłacone w hotelu w Sopocie + rachunek za przejazd stanowiący ówczesną roczną pensję

Warszawa – Watykan

Rok 2005 był szczególnie ciężki dla wszystkich wierzących, gdyż 2 kwietnia zmarł papież a Polska jak długa i szeroka ruszyła w pielgrzymkę. Wśród podróżujących było również 2 dostojników kościelnych, którzy zbyt późno zorientowali się, że wszystkie przeloty Polska – Włochy są zarezerwowane a zwykłym autokarem nie wypadało jechać. Skutek? Pięciodniowy wyjazd jedną z warszawskich taksówek, miesięczna pensja w kieszeni (po, przyznajmy, długich negocjacjach) i zaliczona pielgrzymka.

 

FAQ – najczęstsze pytania i odpowiedzi

1. Najgorsze sytuacje?

Niebezpieczni pasażerowie (głównie osiedlowe menele), wymiotujący imprezowicze i osoby, które zawsze wiedzą lepiej którędy należy jechać.

2. Co zapewnia bezpieczeństwo kierowcy?

Przede wszystkim jego własny instynkt. Nie jesteś pewny pasażera – nie bierz kursu. Wielu dla bezpieczeństwa wozi też gaz, pałki teleskopowe, czasem pistolety gazowe.

3. Zwymiotowałem w taksówce. Ile kosztuje ta (nie)przyjemność?

W zależności od firmy z którą korporacja ma podpisaną umowę. Zazwyczaj od 50 do 100 zł. W ekstremalnych przypadkach nawet 200zł.

4. Od kiedy jazda zaczyna być opłacalna?

Przyjmuje się, że musimy zrobić około 1 kurs na godzinę podczas 10 godzinnego dnia pracy, aby kurs był opłacalny

5. Co w sytuacji gdy nie masz wydać klientowi?

Często w okresie świąt i wypłat zdarza się wysyp Władysławów Jagiełło, czyli popularnych 100złotówek. Część korporacji ma w swoim regulaminie zapis, że gdy kierowca nie ma wydać to kurs jest za darmo. W innym przypadku należy wyłączyć taksometr i znaleźć sklep, który rozmieni gotówkę.


Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter.

Nie wysyłamy spamu, nie sprzedajemy bazy. Max. 1 newsletter tygodniowo.

W każdej chwili możesz się wypisać. Naprawdę warto

 • taxi k

  zgadza sie. ja pracowałem 12 godz dziennie 7 dni i wychodziłem ok 2 tys na reke. chore . zrezygnowałem bo sie to nie oplaca. kiedys bylo ok teraz to lipa. praca dla emerytów

 • Milosz

  Narzekacie panowie, ja zarabiam całkiem nieźle, ale nie wychodzę do klienta z postawa roszczeniową. Przede wszystkim zwiększyła się u mnie liczba kientów jak zmieniłem auto na nowe. Jednak jesteśmy wzrokowcami i wybieramy to ładniejsze. Ja mam akurat Hyundai’a z autoryzowanego salonu na Kamiennej we Wrocławiu dzięki czemu bardzo mi zbili cenę. Polecam przyjrzec się dokładnie swoim biznesom.

 • PiotrTaxi 14 lat

  dokładnie taksówka sie skonczyła 8lat temu ://// pamiętam jak w czwartek sie wyjezdzało o 18-6 rano 🙂 obrotu robiło 670zł albo 800 obrotu :)))) piatek to był dobry bo wyjezdzałem o stałych porach 18-19 do 5 rano w sbotę 🙂 1200zł obrottu z porywami do 1400zl obrottu 🙂 a w niedziele jak wyjechałem o 17-3 rano miałem 700zł obrottu 🙂 życ nie umeirac od pn-srody wolne :)))).niestety teraz nie jest lekko :((( czwartek trzeba wyjhechac 16:00 do 4 rano żeby zrobic 150zl albo 200zł obrottu a nie wspomne pt sobota niedzial żeby zarobic chcociaz 800zł obrottu to trzeba gibac w pt na sobote 19godzin a soboty nadziele 24 godziny to może to osiagniesz.teraz na taksóce robią osoby co sa na etacie albo emeryturka 🙂 nikt wiecej.na 400 taksówakrzy którzy jezdzili tylko 100 taksowkarzy to byli normalni utrzymujacy nie emerytowani Zus po 1000zł inne wydatki.Nie wspomne ze z tych 100 taksóakrzy około 15% sie wykruszyła odkąd jezdzilem :///teraz to nie jest praca to wyscig szczurów ://// dawno zrezygnowałem ale nie żałuje wiem co teraz sie wyrabia

 • złotówka

  Taxi juz dawno się skończyła … za dużo prywatnych aut , za wysokie koszty utrzymania a i same korporacje chcąc się utrzymać tna ceny dla klientów strzelając sobie w kolana … jeździłem ponad 10 lat … jeszcze kilka lat temu sporą kasę można było zarobić teraz juz grosze.

 • Taxi M

  Bzdury trochę piszecie , ” Jak taksówkarz niema wydać to kurs był za darmo ” buhahaha u mnie to klient płacił więcej , ja nie jestem od rozmieniania pieniędzy. Zarzyganie auta to nie 100 czy 200 zł a 1000zł !! z tymi zarobkami to też was poniosła fantazja ,,,

 • Wiking

  Z
  tego co wiem to Panowie pracujący w http://www.taxi.krakow.pl/ nie narzekaja
  na zarobki, wiec współpraca z dużą korporacją to może być strzałw dziesiątkę.

 • anna

  ok

Polub nas.

Ta strona jest darmowa, nie zawiera agresywnych i natarczywych reklam.

Stronę rozwijamy hobbistycznie, chętnie dzielimy się wiedzą.

Bądź na bieżąco, inspiruj się innymi. Polub nas: